[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۶
  • دوره جدید

دلایل اصلی گرفتگی گوش کودکان، روزنامه شیراز نوین

علت‌های معمول گرفتگی گوش شامل جمع شدن مایع، جرم زیاد گوش، تغییر ارتفاع و یا اشیا خارجی در گوش است.
به گزارش مشرق، بیشتر مواقع مشکلات گوش به راحتی تشخیص داده شده و رفع می‌شوند، اما مشکلات مداوم در کودکان می‌تواند منجر به عفونت، از دست دادن شنوایی و حتی تأخیر رشد شود.
گرفتگی گوش چند علت می‌تواند داشته باشد و شامل مایعات در گوش، تغییرات در فشار اتمسفر، جرم زیاد گوش، و یا حتی اشیا کوچکی که پرده‌ گوش را مسدود می‌کنند. هر علتی، درمان خاص خودش را دارد که برخی از آنها توسط پزشک باید انجام شوند.
مایع در گوش
گرفتگی گوش می‌تواند ناشی از گیر افتادن مایع در شیپور استاش باشد؛ این کانال در گوش شما به طور معمول ذرات ناخواسته را بیرون می‌راند؛ مثلاً مایع و ترشحات گوش.
این مواد معمولاً در پشت حلق تخلیه شده و در آنجا بلعیده می‌شوند، اما گاهی این کانال مسدود شده و مایع در گوش میانی جمع می‌شود.
تغییر ارتفاع
تغییرات ناگهانی فشار در محیط نیز می‌تواند سبب گرفتگی گوش‌ها شود. تغییر فشار بر شیپور استاش اثر گذاشته و سبب پدیده‌ای که به نام باروتراما شهرت دارد، می‌شود. علاوه بر پرده‌ گوش، شیپور استاش نیز کمک می‌کند تا فشار بین گوش میانی و گوش بیرونی تعدیل شود؛ به همین دلیل است که وقتی اتومبیلتان از شیب کوه بالا می‌رود یا هواپیما تیک‌آف می‌کند احساس می‌کنید گوشتان گرفته است. اگر مواردی رعایت نشود، تغییرات فشار محیط می‌تواند منجر به آسیب جدی گوش شود؛ مانند پارگی پرده گوش. بهترین راه پیشگیری از گرفتگی گوش در تغییرات فشار این است که ببلعید، بجوید یا خمیازه بکشید؛ این کار، کانال شنوایی را باز می‌کند و اجازه می‌دهد هوای بیرون وارد گوش شود. همچنین اگر معمولاً با تغییرات ارتفاع گوش‌های شما می‌گیرد می‌توانید از ضداحتقان‌های موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید. یک ساعت پیش از این که هواپیما بنشیند از ضداحتقان استفاده کنید و اگر آلرژی دارید از داروی آلرژی‌تان در شروع پرواز استفاده کنید.
جرم زیاد گوش
گاهی گرفتگی گوش‌ها می‌تواند نتیجه‌ تجمع زیاد جرم باشد؛ البته این مشکل شایعی نیست، زیرا گوش‌ها به طور طبیعی سیستم پاکسازی خود را دارند، اما برخی از افراد به دلایلی نامعلوم ممکن است جرم زیادی در گوش‌هایشان تولید کنند. سعی نکنید خودتان جرم را خارج کنید؛ پزشک می‌تواند با ابزارهای خاصی این کار را بکند، بدون این که به پرده‌ گوش آسیب بزند یا جرم را عقب‌تر و به داخل گوش هل بدهد. پزشک با یکی از این سه روش گوش‌ها را جرم‌گیری می‌کند؛ با آب شست‌وشو می‌دهد، با وسیله‌ای به نام کورِت یا قاشقک سرومن جرم را در می‌آورد و با استفاده از قطره گوش جرم را شل می‌کند.
اشیا خارجی
عجیب نیست که کودکان معمولاً چیزهایی در گوش خود فرو می‌کنند؛ همان‌طور که ممکن است در بینی‌شان نیز چیزی فرو کنند. اگر کودک در سنی نباشد که بتواند به شما بگوید چه احساسی دارد، تنها راهی که می‌توانید متوجه شوید از گرفتگی گوش خود ناراحت است این است که مدام گوش‌هایش را می‌مالد یا می‌کشد. کودک تب یا علامتی از سرماخوردگی ندارد، اما اشیا خارجی آن‌قدر در گوشش مانده است که باعث عفونت شده است.
می‌توانید با کمک چراغ قوه داخل گوش کودک را نگاه کنید، اما نباید سعی کنید خودتان اشیا را خارج کنید. هرگز چیز تیزی وارد گوش نکنید تا شیء را درآورید؛ بهترین کار این است که کودک را نزد پزشکش ببرید تا با ابزار به خصوصی که دارد آن را بی‌خطر خارج کند.
خلاصه
علت‌های معمول گرفتگی گوش شامل جمع شدن مایع، جرم زیاد گوش، تغییر ارتفاع و یا شیء خارجی در گوش می‌باشد. بیشتر مواقع این مشکلات به راحتی تشخیص داده شده و رفع می‌شوند، اما مشکلات مداوم در کودکان می‌تواند منجر به عفونت، از دست دادن شنوایی و حتی تأخیر رشد شود و شما هرگز نباید چیزی در گوشتان فرو کنید تا جرم یا شیء خارجی را درآورید. در عوض به پزشک مراجعه کنید تا بدون آسیب به گوش، اقدام لازم را انجام دهد.
گرفتگی گوش می‌تواند ناراحت کننده باشد؛ بنابراین لازم است که درمان لازم صورت بگیرد تا عوارض بعدی را به دنبال نداشته باشد. اگر علاوه بر گرفتگی، درد و صدا هم در گوشتان دارید یا از گوشتان ترشحاتی خارج می‌شود و یا در تعادل یا شنوایی‌تان ناگهان تغییری ایجاد شده حتماً فوری به پزشک مراجعه کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی