[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۰۷
  • دوره جدید

آشنایی با خطرات و عوارض خوردن بال و گردن مرغ، روزنامه شیراز نوین

در مصرف بال و گردن مرغ احتیاط کنید زیرا هورمون‌هایی که به مرغ‌ها تزریق می‌شوند در بال و گردن مرغ تجمع یافته است، به همین دلیل خوردن آن عوارض و خطرات زیادی خصوصاً برای خانم‌ها دارد.
به گزارش مشرق، بال و گردن مرغ یکی از غذاهای لذیذی است که طرفداران بسیاری دارد، علت خوشمزگی ‌این قسمت از مرغ چربی زیادی است که در آن قسمت‌ها انباشته شده است. در ادامه ‌این بخش شما را با خطرات مصرف بال و گردن مرغ آشنا می‌کنیم.
تسریع رشد
امروزه برای رشد سریع‌تر مرغ‌ها و تأمین نیازهای جامعه به آن‌ها هورمون‌های استروئیدی تزریق می‌کنند که ‌این تزریق در ناحیه بال یا گردن صورت می‌گیرد. استروئیدها در ‌این قسمت‌ها تجمع می‌یابند و باعث عوارض وحشتناکی مانند تسریع رشد می‌شوند.
اختلالات گوارشی و کبد چرب
هورمون‌های تزریقی به مرغ‌ها برای سلامت بسیار خطرناک هستند و عوارض زیادی مانند اختلالات گوارشی ‌ایجاد می‌کنند و معمولاً کبد را تحت تأثیر قرار می‌دهند و موجب افزایش چربی در کبد می‌شوند. کبد چرب حاصل خوردن ‌این غذاها بیشتر در خانم‌ها بروز پیدا می‌کند.
انتقال بعضی از ترکیب‌های مضر
گردن مرغ محل عبور بافت‌های اعصاب و محل قرارگرفتن غدد لنفاوی گردن است که شست‌وشوی مجرای داخلی آن غیرممکن است و می‌تواند موجبات انتقال بعضی از ترکیب‌های مضر برای انسان را فراهم کند، بنابراین برای انسان مضر است.
بیماری‌های قلبی و عروقی
مصرف بال مرغ موجب بالا رفتن میزان کلسترول می‌شود و آسیب جدی به بدن می‌رساند، همچنین سبب ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.
ابتلا به بیماری‌های مختلف
در خوردن بال و گردن مرغ احتیاط کنید زیرا بسیاری از مواد شیمیایی و مواد در بال و گردن مرغ انباشته می‌شوند و شما با خوردن آن مبتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌شوید.
آکنه‌های شدید پوستی و افزایش موهای زائد
بال و گردن مرغ حاوی ترکیب‌های هورمونی و ترکیب‌های استروییدی است که ‌این هورمون‌ها شبیه هورمون‌های جنسی هستند و در زنان باعث بروز عوارضی مانند افزایش موهای زائد در صورت، پرمویی و جوش و در آقایان باعث بروز آکنه‌های شدید پوستی خواهند شد.
چاقی و اضافه وزن
یکی دیگر از عوارض خوردن گردن و بال مرغ چاقی و اضافه وزن است زیرا اگر از قسمت‌های چرب دام‌ها و طیور استفاده شود دریافت انرژی افزایش پیدا می‌کند و درنتیجه آن چاقی سریع‌تر تجلی پیدا می‌کند. خانم‌هایی هم که از ‌این طریق چاق می‌شوند دچار اختلال در هورمون‌ها می‌شوند و هورمون تستسترون در خونشان افزایش پیدا می‌کند.
انتقال آنتی بیوتیک مرغ به انسان
در بسیاری از مرغداری‌ها به طیور معمولاً آنتی بیوتیک می‌دهند، آنتی‌بیوتیک‌ها آن‌ها را در مقابل بیماری‌ها محافظت می‌کند و هم باعث می‌شود به اصطلاح زودتر وزن بگیرند و رشد کنند. هنگامی‌که به مرغ آنتی بیوتیک تزریق می‌کنند باید ۵ تا ۱۴ روز از کشتار آن خودداری کنند اما‌ این مسئله رعایت نمی‌شود و در بسیاری از مرغداری‌ها چند ساعت قبل از کشتار مرغ به آن آنتی بیوتیک می‌دهند.
بنابراین مقدار زیادی از ‌این دارو‌ها، در مرغ باقی می‌مانند و با مصرف آن به بدن فرد مصرف کننده منتقل می‌شوند. بعضی از افراد در مقابل انواع آنتی بیوتیک‌ها از خودشان مقاومت نشان می‌دهند بدون ‌اینکه خودشان علت آن را بدانند.
و اما نظر کارشناسان در مورد مصرف بال و گردن مرغ
هشدارهای زیادی برای سلامتی در مورد مصرف گوشت مرغ وجود دارد که ‌این هشدارها معمولاً از سال ۲۰۰۴ به مردم اعلام شده است. متخصصان عقیده دارند که گوشت مرغ ‌این روزها در معرض تزریق هورمون‌هایی مثل استروئید‌ها قرار گرفته تا بتواند رشد آن‌ها را با سرعت بیشتری افزایش داده و درخواست مشتریان را برآورده کند.
کمپانی‌های مربوط به گوشت مرغ از ‌این روش برای افزایش تولید استفاده می‌کنند، در نتیجه به اشتباه به آن‌ها نگهدارنده هم می‌زنند. البته خود کارخانجات استروئید را تزریق نمی‌کنند اما در هر حال باقی مانده مواد هورمونی از مرغ‌ها کاملاً مشاهده شده است . البته که کل‌ این هورمون‌ها در یک قسمت بال یا گردن مرغ متمرکز نشده است.
استفاده از هورمون‌ها از هر نوعی برای استفاده در گوشت مرغ ، توسط سازمان سلامت جهانی مورد تأیید قرار نمی‌گیرد و استفاده از آن‌ها در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و اروپا غیر قانونی می‌باشد.
مطالعات انجام شده نشان می‌دهد مرغ‌ها هیچ نیازی به تغذیه از طریق هورمون رشد ندارند، علت آن هم موارد زیر می‌باشد:
استفاده از هورمون در بسیاری از کشورها غیرقانونی می‌باشد.
هورمون‌ها در رشد مو تأثیر گذار نیستند.
رشد مرغ‌ها ترکیب پیچیده‌ای از فعالیت‌های متابولیکی می‌باشد که بستگی به عوامل مختلفی غیر از هورمون‌ها دارد.
پرورش دادن مرغ با ‌این روش‌ها کار بسیار سختی می‌باشد و هزینه‌بر است.
تزریق هورمون، روی ظاهر گوشت مرغ و بال و گردن آن تأثیر منفی می‌گذارد و تعداد مرگ و میر مرغ را به دلیل فشار گرما افزایش می‌دهد. منظور از استروئید‌های آنابولیک، سلول‌های پروتئینی خاصی هستند که مخصوصاً در عضلات اسکلتی نیاز به رژیم غذایی صحیح و ورزش دارند تا بتوان از فواید آن‌ها بهره‌مند شد. هورمون هرگز برای رشد مرغ‌ها مورد نیاز نیست، زیرا آن‌ها می‌توانند به سرعت رشد کنند. اگر چه در بسیاری از کشورها دارو‌های رشد هورمون استروئید مورد تأیید قرار می‌گیرند اما هنوز شواهد قانونی برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد. مطالعات نشان می‌دهد که گوشت مرغی که در آن از هورمون استفاده شده باشد دارای سطحی از استروژن می‌باشد. مطالعات دیگری همچنین نشان می‌دهد که ارتباط بین استفاده از استروئیدها و بعضی از سرطان‌های خاص در خانم‌ها وجود دارد. این عوامل آنابولیک در گوشت گاو و گوشت مرغ می‌تواند خطرات زیادی برای سلامت انسان به همراه داشته باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی