[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

رونق بازار مسکن در سال ۹۷ ادامه می‌یابد، روزنامه شیراز نوین

وزارت راه و شهرسازی براساس بازار خرید و فروش مسکن در نیمه دوم سال گذشته پیش‌بینی کرد که روند رونق معاملات در سال جدید نیز ادامه یابد.
به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت راه و شهرسازی «علی چگنی» مدیر دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، ضمن مرور وضعیت بازار مسکن از سال‌92 و متغیرهای تأثیرگذار بر آن گفت: از نیمه دوم پارسال شاهد افزایش قیمت و معاملات در این بخش بودیم و علاوه برآن پروانه‌های ساختمانی و سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های شروع شده نیز رشد کرد. 
وی با توجه به تغییر و تحولات بازار مسکن، پیش‌بینی کرد که امسال با افزایش ملایم قیمت‌ها روند رونق ادامه می‌یابد؛ البته انتظار رشد سریع در هیچکدام از متغیرهای بخش مسکن وجود ندارد. 
این مقام مسئول ادامه داد: از حدود دی‌ماه‌96، نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن‌20‌درصد و در بهمن‌ماه‌96 نیز رشد قیمت‌ها 22درصد گزارش شد که همه آنها از روند رو به رشد بازار معاملات مسکن حکایت داشتند.
وی افزود: اگر معاملات در سطحی که از نیمه دوم سال‌96 شروع شد، باقی بماند گردش بازار مناسبی در مسکن خواهیم داشت؛ اگرچه رشد شدیدی نیست اما در حد قابل قبولی می‌ماند. 
چگنی با بیان اینکه روند حرکت متغیرهای بازار مسکن از سال 92 تا 95 ثابت بود گفت: قیمت‌ها طبق نرخ‌های جاری به نسبت ثابت و براساس قیمت‌های ثابت نزولی بود. 
وی اظهارداشت: در این سال‌ها نرخ رشد تولید مسکن به شدت کم شده بود به گونه ای که به زیر 400‌هزار واحد مسکونی در شهرها رسید. 
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن گفت: در فاصله سال‌های‌92 تا 95 به دلیل کاهش سودآوری، کاهش قدرت خرید مردم و ورود متقاضیان غیرمصرفی در بازار مسکن، بخش خصوصی تمایل و علاقه‌ای به تولید مسکن و سرمایه‌گذاری در آن نداشت.
وی اقتصاد را یک زنجیره به هم پیوسته دانست و افزود: در کنار بازار مسکن در فاصله سال‌های 92 تا 95 سایر بازارها همچون بازار ارز با افزایش 30‌درصدی، بازار طلا، بازار اتومبیل و بازار سرمایه نیز رشد قابل توجهی داشته و بر بخش مسکن تأثیر گذاشتند. 
چگنی یادآورشد: در بازه زمانی سال 92 تا 95 سودآوری بخش مسکن به پایین‌ترین حد رسید؛ بنابراین بازار نهاده‌های تولید مسکن را نیز متأثیر کرد و باعث تعطیلی آنها شد. 
به گزارش ایرنا و براساس آمار بانک مرکزی، ارزش سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان مناطق شهری به قیمت‌های جاری در 9‌ماهه سال 1396 نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن 12‌درصد افزایش یافته است.
با اعمال شاخص‌های قیمتی متناظر و تعدیل ارزش افزوده ساختمان‌های خصوصی به قیمت‌های جاری و همچنین با احتساب ارزش افزوده ساختمان‌های دولتی، نرخ رشد بخش «ساختمان» به قیمت‌های ثابت سال 1390 در 9‌ماهه نخست پارسال در حدود 0.8درصد برآورد می‌شود.
این درحالیست که در 9‌ماهه نخست سال 95 رشد اقتصادی در بخش ساختمان منفی 15.3‌درصد (15.3-)بود و این شاخص برای کل سال 95 برابر منفی 13.1‌درصد (13.1-) محاسبه شده بود.
در فصل بهار 96 نیز بخش ساختمان همچنان در رکود قرار داشت هرچند که از شدت منفی بودن فعالیت‌ها کاسته شد و به منفی 3.5درصد (3.5-) رشد رسید اما از فصل تابستان رشد اقتصادی در این بخش مثبت شد و به این ترتیب بخش ساختمان در تابستان پارسال 3.1درصد و در فصل پاییز 1.4درصد رشد کرد.
به این ترتیب بخش ساختمان پس از پشت سر گذاشتن دوره رکود، 2فصل متوالی رشد مثبت را تجربه کرد که از نظر کارشناسان اقتصادی وقتی نرخ رشد در هر یک از بخش‌های اقتصادی برای 2 فصل متوالی مثبت باشد، به منزله خروج آن از دوره رکود است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی