[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

قهرمانی پرسپولیس باز هم به تعویق می‌افتد؟، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: لیگ برتر فوتبال ایران، چهارمین فصل متوالی بدون حضور تیمی از شیراز را تا چند هفته آینده به پایان می رساند.
پرسپولیس پس از سال‌ها افول، حالا در آستانه کسب دومین عنوان قهرمانی پیاپی است. تیمی که در تمام ادوار لیگ برتر (حتی دوره‌های اول و هفتم که به قهرمانی این تیم منجر شد) فاصله زیادی با تیم‌های رویایی دهه‌های 50، 60 و 70 خود داشت، حالا یکی از قدرتمندترین تیم‌های تاریخش را با برانکو ایوانکوویچ در آستانه چهارمین قهرمانی می بیند.
سرخ‌پوشان پایتخت می‌توانستند با کسب یک تساوی در دربی اسفند 96، به بهترین و شیرین‌ترین قهرمانی تاریخ خود دست پیدا کنند، اما این اتفاق نیفتاد. اراده شاگردان وینفرد شفر، تمام رویاهای حریف را نقش بر آب کرد و آبی‌ها نگذاشتند عید قرمزها با جشن قهرمانی تکمیل شود. کار به سال 97 کشیده شد و قرمزها امیدوار بودند در ایام عید، سرانجام قهرمانی خود را قطعی کنند، اما این بار علی دایی بود که کام هواداران تیم سابقش را تلخ کرد. درحالی‌که هیچ کس شکی در قهرمانی پرسپولیس ندارد، هنوز روی کاغذ این اتفاق قطعی نشده و کسی نمی‌تواند جشن قهرمانی برپا کند. بدین ترتیب، پایتخت‌نشینان نتوانستند در ایام عید جشن قهرمانی برپا کنند و کار به بازی‌های هفته بیست‌وهفتم کشیده شد؛ جایی که پرسپولیس در مشهد به مصاف تیم خوب پدیده خواهد رفت. این دیدار شنبه هفته آینده (پس‌فردا) برگزار می‌شود. هم‌زمان با این مسابقه، تیم ذوب‌آهن اصفهان که تنها رقیب پرسپولیسی‌ها به شمار می‌رود، در زمین خود میزبان تیم فانوس به دست سپیدرود رشت خواهد بود. شکست پرسپولیس و پیروزی ذوب‌آهن، قهرمانی سرخ‌پوشان را یک هفته دیگر به تعویق می اندازد!
امروز در آغاز هفته بیست‌وهفتم، تیم صنعت نفت آبادان میزبان پیکان تهران خواهد بود. این مسابقه در ورزشگاه تختی آبادان برگزار می‌شود. صنعت نفت جزو تیم‌هایی است که با خیالی آسوده بازی‌های آینده را دنبال می‌کند. این تیم 10امتیاز با منطقه صعود به لیگ قهرمانان آسیا و 8امتیاز با منطقه سقوط فاصله دارد و با توجه به اینکه فقط 4هفته به پایان مسابقات باقی مانده، می‌توان تمام بازی‌های باقیمانده این تیم را برای خودش تشریفاتی دانست. اما رقیب امروز این تیم، پیکان مجید جلالی است. تیمی که اواسط نیم‌فصل اول به بهترین تیم تاریخ خود در لیگ برتر تبدیل شد و با پیروزی‌های پیاپی، خود را به پرسپولیس نزدیک کرد، اما پس از آن دچار افول فاحش شد و تا هفته‌ها طعم پیروزی را نچشید. این تیم چند هفته‌ای است که به فرم ایدئال برگشته و حالا در رتبه چهارم قرار دارد و یکی از شانس‌های مسلم صعود به لیگ قهرمانان آسیا به شمار می‌رود. آنها در صورت پیروزی در بازی امروز، موقتاً به رتبه دوم جدول صعود خواهند کرد!
فردا نیز 4دیدار دیگر این هفته برگزار می‌شود. در مهم‌ترین بازی فردا، استقلال میزبان سیاه‌جامگان است؛ دیداری که برای هر دو تیم تعیین کننده خواهد بود. پیروزی استقلال علاوه بر اینکه این تیم را به رتبه دوم جدول می‌رساند، سقوط نماینده مشهد به لیگ دسته یک را هم قطعی خواهد کرد! هرچند مشهدی‌ها در صورت کسب پیروزی هم امید چندانی به بقا نخواهند داشت.
دیگر دیدار حساس فردا، بین دو تیم تهرانی سایپا و نفت برگزار می‌شود. سایپا مدعی جدی صعود به لیگ قهرمانان است و نفت تهران هم کاندیدای جدی سقوط به شمار می‌رود. سایپا هم این شانس را دارد که در صورت پیروزی در بازی فردا و رقم خوردن نتایج ایدئال در بازی‌های دیگر، به رتبه دوم جدول صعود کند! اما نفت تهران که تیم دوم از انتهای جدول است، در صورت شکست در بازی امروز گام بلندی به سوی لیگ دسته اول برخواهد داشت. اما در صورت کسب سه امتیاز و شکست استقلال خوزستان، سپیدرود و پدیده، این شانس را دارد که سه پله در جدول صعود کند.
استقلال خوزستان دیگر مدعی جدی سقوط هم میزبان تیم گسترش فولاد تبریز است. گسترش فولاد با 31امتیاز حاشیه امنیت خوبی دارد؛ اما در صورت شکست در این بازی خارج از خانه، شرایط خطرناکی را در سه بازی انتهایی تجربه خواهد کرد. کسب حتی یک امتیاز توسط شاگردان فیروز کریمی، می‌تواند تا اندازه‌ای خیال آنها را بابت بقا راحت کند. اما استقلال ویسی محکوم به کسب سه امتیاز این بازی‌ است. آنها می‌توانند بسیار امیدوار باشند که با کسب سه امتیاز و شکست سپیدرود و پدیده مقابل مدعیان قهرمانی، دو پله در جدول صعود کنند. 
در آخرین دیدار فردا هم دو تیم پارس جنوبی جم و فولاد خوزستان در شهر جم به مصاف هم می‌روند. دو تیمی که هنوز برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان شانس دارند و شکست در مسابقه امروز، می‌تواند امیدهای این دو تیم را به حداقل برساند. هر دو تیم در صورت پیروزی در بازی امروز می‌توانند یک پله صعود در جدول را تجربه کنند.
اما در سه بازی پایانی این هفته که روز شنبه برگزار می‌شود، پرسپولیس در مشهد به مصاف پدیده می‌رود. نتیجه تساوی در این مسابقه می‌تواند قهرمانی پرسپولیسی‌ها را قطعی کند و جشن صعود در مشهد برپا خواهد شد. حتی در صورت شکست پرسپولیس، اگر ذوب‌آهن در اصفهان امتیاز از دست بدهد، باز هم جشن قهرمانی سرخ‌پوشان برگزار خواهد شد. اما ذوب‌آهن انگیزه‌هایی فراتر از به تعویق انداختن قهرمانی پرسپولیس دارد. شاگردان قلعه‌نویی، سه‌شنبه شب شکست تلخ خانگی را در لیگ قهرمانان آسیا متحمل شدند. آنها چند رقیب گردن‌کلفت در رتبه‌های سوم تا هفتم دارند که منتظر لغزش این تیم هستند؛ به خصوص استقلال، پیکان و سایپا که ممکن است در پایان بازی‌های فردا، ذوب‌آهن را از رتبه دوم به رتبه پنجم جدول بفرستند! بنابراین سه امتیاز بازی روز شنبه برای ذوب‌آهن حیاتی به نظر می‌رسد، همان‌طور که سپیدرودِ کاندیدای سقوط به سه امتیاز این بازی نیاز مبرم دارد. شاگردان علی کریمی که هفته گذشته سه امتیاز مفت و مجانی را از دروازه‌بان پارس جنوبی (محسن فروزان) دریافت کردند، حالا امید زیادی برای بقا دارند و کسب یک امتیاز هم می‌تواند گام مؤثری برای تحقق این امر برای سرخ‌پوشان رشتی باشد.
بالاخره آخرین بازی هفته از ساعت 18 روز شنبه بین تراکتورسازی تبریز و سپاهان اصفهان برگزار خواهد شد؛ دو تیمی که در میان ناباوری، جزو مدعیان جدی سقوط به شمار می‌روند! شکست هریک از این تیم‌ها می‌تواند سه هفته پایانی را برای آنها به جهنم تبدیل کند! در صورت موفقیت تیم‌هایی نظیر نفت تهران، استقلال خوزستان و سپیدرود رشت و لغزش تراکتور و سپاهان در هفته‌های پایانی، شاید شاهد یک شگفتی بزرگ در پایان این فصل باشیم: سقوط یکی از دو تیم همیشه مدعی قهرمانی در سال‌های اخیر!
پنجشنبه ۱۶فروردین ۹۷
* صنعت نفت آبادان - پیکان تهران- ورزشگاه تختی آبادان- ساعت ۱۹
داور: علی صفایی؛ کمک‌ها: هادی طوسی - حامد صفایی - علیرضا حیدرپناه؛ ناظر: رسول فروغی
جمعه ۱۷فروردین ۹۷
* استقلال خوزستان - گسترش فولاد تبریز - ورزشگاه غدیر اهواز- ساعت ۱۷
داور: سیدمهدی سیدعلی؛ کمک‌ها: تورج عیوض محمدی - حسن انتظاری - وحید صالحی؛ ناظر: محمدرضا فلاح
* سایپا تهران - نفت تهران - ورزشگاه پاس قوامین تهران- ساعت ۱۷
داور: علیرضا فغانی؛ کمک‌ها: محمدرضا منصوری- سجاد طوری - ناصر جنگی؛ ناظر: حسن کامرانی فر
* استقلال تهران - سیاه‌جامگان مشهد - ورزشگاه آزادی تهران- ساعت ۱۸:۵۵
داور: حسین زرگر؛ کمک‌ها: آرمان اسعدی - بابک عباسقلی‌زاده - کمیل غلامی؛ ناظر: حسین نجاتی
* پارس جنوبی جم - فولاد خوزستان - ورزشگاه تختی جم بوشهر - ساعت ۱۹
داور: کوپال ناظمی؛ کمک‌ها: علیرضا ایلدروم - محمد عطایی - علی میرغفاری؛ ناظر: سعید بطحایی
شنبه ۱۸فروردین ۹۷
* پدیده خراسان - پرسپولیس - ورزشگاه ثامن مشهد - ساعت ۱۷
داور: بیژن حیدری؛ کمک‌ها: محمدرضا ابوالفضلی - سعید علی نژادیان - شاهو اصلانی؛ ناظر: حاتم بک‌پور
* ذوب‌آهن اصفهان - سپیدرود رشت - ورزشگاه فولادشهر اصفهان- ساعت ۱۷
داور: محمدحسین زاهدی‌فر؛ کمک‌ها: حسن یوسفی - محمد هاشمی‌نسب - ابوالفضل گرجی؛ ناظر: علیرضا کهوری
* تراکتورسازی تبریز - فولاد مبارکه سپاهان - ورزشگاه یادگار امام تبریز- ساعت ۱۸
داور: وحید کاظمی؛ کمک‌ها: علی میرزابیگی - علی‌اکبر نوری -علی احمدی؛ ناظر: ابوطالب طاهریان.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی