[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

«انگشتان رویایی» برنده جایزه ایبی-آساهی ۲۰۱۸، روزنامه شیراز نوین

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان ششم فروردین‌ماه ۱۳۹۷ پروژه «انگشتان رویایی» را از کشور فرانسه به‌عنوان تنها برنده جایزه بزرگ ترویج خواندن ایبی – آساهی ۲۰۱۸ اعلام کرد.
این پروژه که بر ترویج کتابخوانی با کودکان نابینا تمرکز دارد از میان هفده نامزد از هفده کشور، از سوی داوران بین‌المللی برگزار شد.
پروژه «انگشتان رویایی» در سال ۱۹۹۳ در پاسخ به نیاز کودکان با اختلالات بینایی در فرانسه و نقاط دیگر جهان به منظور دسترسی کامل به کتاب‌های مصور لمسی شکل گرفت. 
پروژه «انگشتان رویایی» به تولید کتاب‌های مصور لمسی می‌پردازد و آن‌ها را در دسترس کودکان نابینا قرار می‌دهد. کیفیت کتاب‌های تولیدشده کاملاً مشابه کتاب‌هایی است که برای کودکان بینا تولید می‌شود و در تمام مکان‌های فرهنگی در دسترس است.
تا پیش از شکل‌گیری پروژه «انگشتان رویایی»، کتاب‌های مصور لمسی وجود نداشت اما اکنون این پروژه ثابت کرده است که تولید و دسترس‌پذیر کردن این کتاب‌ها برای کودکان با اختلالات بینایی ممکن است و در این راه به سایر کشورهای جهان هم برای تولید کتاب‌های مصور لمسی کمک می‌کند. از سال ۱۹۹۳ تاکنون این پروژه موفق شده است افزون بر کشور فرانسه، کتاب‌های مصور لمسی را در هجده کشور دیگر جهان عرضه کند.
جایزه بزرگ ترویج خواندن ایبی - آساهی در سی‌وششمین کنگره جهانی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان که در آگوست ۲۰۱۸ در شهر آتن، پایتخت کشور یونان برگزار می‌شود، به پروژه «انگشتان رویایی» اهدا خواهد شد.
درباره جایزه ترویج خواندن Ibby - آساهی
جایزه ترویج خواندن Ibby - آساهی، معتبرترین جایزه ترویج کتابخوانی در جهان که در دوره‌های گذشته هر دو سال یک بار به دو برنده اهدا می‌شد، اکنون هر دو سال یک‎‌بار به یک گروه یا مؤسسه‌ای اهدا می‌شود که فعالیت‌های چشمگیری در اجرای برنامه‌های ترویج کتابخوانی کودکان و نوجوانان داشته باشند. فکر ایجاد این جایزه در بیستمین کنگره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در سال ۱۹۸۶ در توکیو مطرح شد. روزنامه ژاپنی آساهی - شیمبون از حامیان کنگره توکیو در آن سال بود، پشتیبان مالی این جایزه است.
برندگان دوره پیش این جایزه در سال ۲۰۱۶، برنامه «با من بخوان» از ایران و «برادر بزرگ موشه» از لائوس بودند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی