[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۰۸
  • دوره جدید

در ستایش سنت قرض‌الحسنه، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار: 

amirabadi_shznvn@yahoo.com

توسعه فرهنگ متعالی قرض‌الحسنه نشان از بلوغ معنوی و اقتصادی جامعه دارد. جامعه‌ای که به ربا، رباخواری و سایر ناپاکی‌های اقتصادی مبتلا باشد، مسیر زوال و تباهی پیموده و در بطن آن شاهد رشد بزهکاری و سلسله آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود. این در حالی است که در فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی فرازهای متعددی از مساعدت به نیازمندان و معاضدت فرودستان آمده است و به اقشار جامعه توصیه شده تا به واسطه مفاهیم گران‌مایه‌ای نظیر خمس، زکات، صدقه و مواردی از این دست، در ریشه‌کنی فقر مجاهدت کنند...

در این میان جامعه متمدن اسلامی راهکارهای کاربردی برای یاری‌رسانی به نیازمندان ارائه می‌کند. بانکداری اسلامی به‌موازات همه برکات اقتصادی‌اش بر پایه حفظ کرامت انسانی استوار شده و با ارائه دستاوردهای مؤثر در تلاش است تا جامعه را در مسیر بهروزی و سعادتمندی رهنمون سازد.
یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های بانکداری اسلامی بر بنیان مشارکت‌های مردمی استوار شده است؛ بدین معنا که با توسعه سنت قرض‌الحسنه، بانک‌های اسلامی با فراغ بال بیشتری می‌توانند به یاری نیازمندان شتافته و خدمات متنوع‌تری را به همه مشتریان خود ارائه کنند. در حقیقت سنت قرض‌الحسنه که در بانک‌های قرض‌الحسنه جاری شده، به برقراری رابطه‌ای برد-برد برای آحاد مشتریان می‌انجامد و در این چرخه مثبت اقتصادی هیچ‌کس بی‌نصیب نخواهد ماند؛ هرچند که اجر اخروی و بارقه‌هایی از نیکوکاری انسانی که در سنت گران‌مایه قرض‌الحسنه نهفته است، بر مواهب اقتصادی آن ارجح خواهد بود. از نگاهی دیگر وضعیت اقتصادی جامعه رابطه تنگاتنگی با رشد یا زوال آسیب‌های اجتماعی دارد. در جامعه‌ای که به فقر و تنگدستی مبتلا شده باشد، مضامین اخلاقی و انسانی رنگ می‌بازد و نمی‌توان از مردمان گرسنه و مصیبت‌زده انتظار پاسداشت ارزش‌ها را داشت. از آنجایی که نرخ تورم، خط فقر و شاخص فلاکت در جامعه ما میل به صعود دارند، سنت نفیس قرض‌الحسنه می‌تواند مرهمی بر آلام و زخم‌های جامعه گذاشته و از مشکلات بی‌شمار مردم بکاهد. به یاد داشته باشیم که چالش‌های اقتصادی فقط از میان طبقه فرودست و میانی جامعه قربانی نمی‌گیرد؛ بلکه گرداب فقر و پیامدهای مهلک آن تا شمالی‌ترین جغرافیای کلان‌شهرها هم نفوذ کرده و اثرات شومی بر جای خواهد گذاشت. 
مواردی که به اختصار یاد شد، گوشه‌ای از مؤلفه‌های گران‌بهایی است که در پرتو سنت رفیع قرض‌الحسنه به ثمر می‌رسند. امروزه با گسترش جوامع، دیگر نمی‌توان این سنت حسنه را در چهارچوب‌های سنتی و با چرتکه پیشینیان اداره کرد و نیازمند ساختار منسجم و نظام‌مندی با عنوان بانک‌های قرض‌الحسنه هستیم تا با بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری، در این زمینه مجاهدت کنند. در شرایطی که بسیاری از بانک‌ها سودهای نجومی را در قبال ارائه وام طلب می‌کنند، بانک‌های قرض‌الحسنه سودآوری مجموعه را در رده چندم اهمیت قرار داده و اولویت آنها بر حمایت از اقشار نیازمند جامعه با ارائه تسهیلات و نرخ بازپرداخت تک‌رقمی استوار شده است. به یاد داشته باشیم که فراگیری فرهنگ متعالی قرض‌الحسنه نشان از بلوغ معنوی و اقتصادی جامعه دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی