[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

طرح جهش تولید در ۳۵هزار هکتار از دیمزارهای شیراز، روزنامه شیراز نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: طرح جهش تولید در 35هزار هکتار از دیمزارهای این شهرستان با بهره‌گیری از 26 نفر کارشناس مروج پهنه برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا درآمده است.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، ذبیح الله سیروسی با اظهار امیدواری به استمرار بارش نزولات جوی در ماه‌های پیش رو تصریح کرد: به منظور اجرای این طرح، کشت دیم 27هزار هکتار گندم، 9هزار هکتار گیاهان علوفه ای و 5500 هکتار جو طرح ریزی شده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه کاشت دیم گلرنگ در سطح 450 هکتار، عدس 400 هکتار، کاملینا 350 هکتار، نخود 280 هکتار و گیاهان دارویی در 160 هکتار تدارک دیده شده است، اظهار کرد: کشاورزان دیمکار به منظور مشارکت در اجرای طرح به مراکز جهاد کشاورزی شهرستان شیراز مراجعه کنند.
سیروسی با اشاره به اینکه مراکز جهاد کشاورزی بخش‌های حومه، ارژن، سیاخ و داریون آماده تشریح خدمات قابل ارائه در قالب اجرای این طرح هستند، ابراز کرد: تخصیص تسهیلات 4درصدی مکانیزاسیون، تحویل کود بذر مال رایگان، برگزاری کلاس‌های ترویجی برای کشت‌های دیم و پرداخت حق بیمه سهم بیمه‌گذار، از جمله خدمات قابل ارائه برای کشاورزان دیمکار حاضر در طرح است. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز تأکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، علاوه بر کشت دیم، کشت آبی 7500 هکتار گندم، 4300 هکتار جو و 500 هکتار کلزا نیز طرح ریزی شده است.
وی بیان کرد: استفاده از بذور گواهی شده گندم به دلیل نقش اساسی در افزایش محصول، مقاومت به آفات و امراض و ارزش غذایی آن باید در اولویت استفاده کشاورزان باشد. او با اشاره به اینکه برخی از کشاورزان راغب به استفاده از بذور خود مصرفی هستند، افزود: بوجاری و ضدعفونی بذور خودمصرفی باید موردتوجه ویژه کشاورزان باشد. در صورت عدم انجام اقدامات مذکور، مزرعه می‌تواند با امراضی مانند سیاهک و بروز علف‌های هرز 
تهدید شود.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی