[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

شهر بزرگ صدرا همچنان بدون آرامستان، روزنامه شیراز نوین

امیرحسین عزیزی‌منش- خبرنگار آزاد شهر صدرا‌:
بیش‌از دو دهه از ساخت شهر صدرا می‌گذرد و در این مدت انتظار می‌رفت شهر جدید هچون نام آن با امکانات جدید و به‌روز، طراحی زیبای شهری و با امکانات کامل ساخته شود‌، زیرا این شهر در ابتدای قرن بیست‌و‌یک و در اوج پیشرفت تکنولوژی و علم طراحی و ایجاد شد. حال می‌بینیم مردم این شهر به دلیل سوء مدیریت در گذشته با مشکلات فراوانی روبروست که یکی از مهمترین آنها نبود آرامستان در این شهر است. در یک سال اخیر با پیگیری‌های مسئولان شهر همچون امام‌جمعه‌، شهردار و شورای شهر و شرکت عمران بالاخره محلی برای ایجاد آرامستان در نزدیکی منطقه باجگاه مشخص شد و برای واگذاری آن توافق نهایی با سازمان اوقاف و امورخیریه و شرکت عمران صدرا و شهرداری صدرا صورت گرفت تا شهرداری در کمترین زمان ممکن نسبت به ساخت وتجهیز این منطقه برای کاربری آرامستان اقدام کند که با مخالفت برخی ادارات روبرو شد.
سازمان محیط زیست طی نامه‌ای به شرکت عمران مخالفت خود را با ایجاد آرامستان در این منطقه به دلیل قرارگرفتن در محدوده پارک ملی بمو بیان کرد. اما به گفته رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر صدرا‌، بیش از نیمی از شهر صدرا در محدوده پارک ملی بمو است و می‌بایست پرسید چرا اجازه ساخت شهر صدرا در ابتدا داده شد و اکنون که به برخی زیرساخت‌ها نیاز دارد با آن مخالفت می‌شود. هرچندکه شنیده می‌شود در گذشته سازمان محیط زیست با دریافت هفتصد واحد از شرکت عمران با ایجاد شهر صدرا در حاشیه پارک ملی بمو موافقت کرد و اکنون نیز گویا داستان گذشته در حال تکرار است. معاون دانشکده کشاورزی شیراز نیز که دانشکده آنها در نزدیکی منطقه مورد نظر برای ساخت آرامستان است دلالیل مختلفی در مخالفت با ساخت این آرامستان ارائه داد که به نظر می‌رسد بیشتر بهانه باشد تا دلایل کارشناسی‌شده، دلایلی همچون وزیدن بادهای غالب از سمت شمال غرب به جنوب شرق که از روی منطقه مورد نظر عبور می‌کند و  عبور باد می‌تواند بر روی روح و روان دانشجویان تأثیر بگذارد، همچنین همجواری آرامستان با دانشکده که محل کار، تحقیق و آموزش دانشجویان و اساتید علوم کشاورزی است به دلیل مشاهده آرامستان در روحیه دانشجویان و کارکنان تأثیر منفی خواهد گذاشت و دلیل دیگر آنها سفره آب زیرزمینی منطقه باجگاه است که ایجاد آرامستان می‌تواند در سلامت آب‌های زیرزمینی تأثیر‌گذار باشد. قضاوت در خصوص منطقی و کارشناسی بودن این دلالیل را به کارشناسان و مردم می‌سپاریم تا خود درباره آنها تفکر کنند‌. حال با وجود تمامی این موضوعات و مشکلات، این مردم و شهروندان صدرا هستند که مردگان آنها در شهر سرگردانند و برای تشییع درگذشتگان خود می‌بایست یا به دارالرحمه شیراز و یا به شهرهای همجوار مراجعه کنند تا بتوانند عزیزان از دنیا رفته خود را تشییع و تدفین کنند.
 اینها مواردی بود که در جلسه اخیر مسئولان شهر صدرا با ادارات محیط زیست، دانشکده کشاورزی، اوقاف و دیگر ادارات مطرح شد که در پایان تصمیم گرفته شد یک کارگروه تخصصی تشکیل شود و در آن تصمیم نهایی برای ایجاد آرامستان در منطقه مورد نظر گرفته شود‌.
 لازم به ذکر است برخی افراد که در زمینه تصاحب زمین و تغییر کاربری آنها از روش‌های غیر قانونی تخصص بالایی دارند گویا پیشنهادهایی در خصوص اینکه شهرداری می‌بایست در مکان مورد نظر آنها آرامستان بسازد و ارائه برخی تهدیدها حرف‌هایی به گوش می‌رسد.
در همین رابطه جلسه‌ای با حضور مسئولان شهر صدرا، دانشکده کشاورزی، محیط زیست و معاون فرماندار برگزار شد که به نتیجه مشخصی دست نیافتند و قرار شد روز یکشنبه با تشکیل یک کارگروه تخصصی این موضوع بررسی و تصمیم نهایی گرفته شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی