[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

روش‌های درمان فوری کبد چرب، روزنامه شیراز نوین

یکی از اصلی‌ترین دلایل ابتلا به کبد چرب، مصرف بیش از حد مواد قندی و شکر است. موادغذایی شیرین باعث ‌ایجاد بافت چربی در کبد می‌شود.
به گزارش مشرق، کبد چرب باعث خراب شدن پوست صورت نیز می‌شود. پس لازم است از همین حالا برای درمان کبد چرب اقدام کنید. 
مصرف شکر و مواد قندی را کاهش دهید
یکی از اصلی‌ترین دلایل ابتلا به کبد چرب، مصرف بیش از حد مواد قندی و شکر است. موادغذایی شیرین باعث ‌ایجاد بافت چربی در کبد می‌شود. در بسیاری از مواقع ممکن است بیمار وزن بالایی نداشته باشد، اما همچنان کبد او چرب باشد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد مصرف شکر و مواد قندی به اندازه نوشیدنی‌های الکلی به کبد آسیب می‌رساند.
درمان کبد چرب با کاهش وزن
یکی دیگر از راه‌های درمان کبد چرب کاهش وزن است. البته ‌این صحبت به ‌این معنا نیست که افراد لاغر در معرض چرب‌شدن کبد نیستند، یا حتی همه‌ افرادی که چاق هستند، کبدشان چرب است، بلکه منظور‌ این است که اضافه وزن و چاقی زنگ خطر ابتلا به کبد چرب است. از سوی دیگر مصرف بیش ‌از حد موادغذایی پرچرب حتی در افراد لاغر هم باعث ابتلا به کبد چرب می‌شود. فست‌فودها مهم‌ترین عوامل چرب‌شدن کبد هستند. تجمع چربی در کبد باعث متورم و سفت‌شدن بافت‌های چربی می‌شود.
از نوشیدن آب سرد همراه با غذا خودداری کنید
خوردن آب سرد یا سایر نوشیدنی‌های خنک در زمان صرف غذا، باعث ابتلا به کبدچرب می‌شود. ‌این مشکل زمان صرف غذاهای چرب بیشتر دیده می‌شود. اگر هم‌زمان با خوردن‌ این نوع غذاها، آب یا نوشیدنی سرد میل می‌کنید، چربی ناشی از غذا در کبد سفت می‌شود. زمان خوردن غذاهای چرب فشار کمتری به کبد وارد می‌شود، اما آب یا نوشیدنی‌های سرد، تأثیر منفی چربی غذا را بر روی کبد، چند برابر می‌کند.
از خوردن داروهای بدون نسخه خودداری کنید
تمامی ‌داروهای شیمیایی که ما مصرف می‌کنیم، باید از کبد عبور کنند و سپس وارد خون شوند. حتی زمانی که برای درمان بیماری خود مجبور به استفاده از دارو هستید، به میزان کمی ‌به کبد آسیب وارد می‌شود. ‌این در شرایطی است که پزشک به صلاحدید شما داروها را تجویز می‌کند. اما زمانی که بدون نسخه‌ پزشک شروع به خوردن دارو می‌کنید، به کبد چرب مبتلا می‌شوید.
جالب است بدانید استامینوفن‌ها و سایر داروهایی که در زیرمجموعه‌ آن قرار می‌گیرند، به اندازه‌ الکل برای کبد مضر هستند، پس یکی از بهترین راه‌های درمان کبد چرب خودداری از مصرف خودسرانه‌ داروهاست.
رژیم غذایی مناسب
یکی از راه‌ها برای درمان سریع کبدچرب، تغییر عادات غذایی است. اگر تاکنون به مصرف غذاهای چرب و پرکالری عادت کرده‌اید، از همین حالا آن را ترک کنید. مصرف میوه، سبزیجات، گیاهان حاوی فیبر مانند غلات و حبوبات به درمان کبد چرب کمک می‌کند.
قهوه یکی از نوشیدنی‌های مفید برای کاهش سطح آنزیم‌های غیرطبیعی در کبد است. افرادی که کبد چرب دارند، باید در طی روز حداقل یک فنجان قهوه مصرف کنند. همچنین مصرف سبزیجات مثل کلم بروکلی، اسفناج، کلم پیچ و کاهو به درمان کبد چرب کمک می‌کند.
مصرف ۷ لیوان آب در طی روز
اگر در طی روز به اندازه‌ کافی آب میل کنید، به درمان کبد چرب کمک می‌کند. البته نحوه‌ خوردن آب نیز اهمیت زیادی دارد. همان طور که اشاره کردیم نباید آب را به همراه غذاهای چرب میل کنید. ۷ لیوان آب را باید در طی روز با فاصله و در حالت نشسته میل کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی