[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۰۲
  • دوره جدید

کاوشگر گمشده رؤیای ژاپن برای فرود روی ماه را نابود کرد، روزنامه شیراز نوین

سازمان اکتشافات فضایی ژاپن(JAXA) کاوشگر ماه خود را گم کرده است. ‌این ماهواره همراه مأموریت آرتمیس به فضا ارسال شده بود اما ناسا سیگنالی از آن دریافت نکرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، کاوشگر یا ماهواره OMOTENASHI پس از جدا شدن از ابر موشک اس ال اس با اختلالات ارتباطی روبه‌رو شد زیرا در موقعیت مناسبی نسبت به خورشید قرار نداشت. در نتیجه پنل‌های آن رو به خورشید نبودند و همین امر توانایی ماهواره برای شارژ باتری‌هایش را تحت تأثیر قرار داد.
از آنجا که تیم پروژه نتوانست ماهواره را کنترل کند، در نتیجه آن‌ها مجبور شدند برنامه‌ها برای فرود کاوشگر روی سطح ماه در روز دوشنبه را لغو کنند.
در صورت فرود موفقیت آمیز OMOTENASHI روی ماه، ژاپن پس از روسیه، آمریکا و چین به چهارمین کشوری تبدیل می‌شد که به سطح سیاره رسیده است.
تاتسواکی ‌هاشیموتو رهبر ‌این پروژه در یک کنفرانس خبری که پس از لغو فرود در ماه برگزارشد، رویدادهای مذکور را ناراحت کننده عنوان کرد.
به گفته او، ‌این کاوشگر با هزینه ۵.۶ میلیون دلار توسعه یافته بود. OMOTENASHI یکی از ۹ ماهواره کیوب ستی بود که هفته گذشته همراه کپسول اوریون و موشک اس ال اس طی مأموریت آرتمیس یک به فضا رفت. هدف اولیه ‌این کیوب آزمایش فناوری‌ها و انجام مانورهایی بود که کمک می‌کرد یک لندر کوچک روی ماه فرود بیاید و هم‌زمان سیستم‌های برق، ارتباطات و پیش رانش آن را‌ ایمن نگه می‌داشت.
قرار بود‌ این کاوشگر نقطه آغاز مأموریت ژاپن برای ساخت یک ‌ایستگاه در ماه برای اقامت فضانوردان باشد.
JAXA در توئیتی نوشت:نمی توان دوباره با فضا پیما ارتباط برقرار کرد و بنابراین تصمیم گرفته شد مانور فرود روی ماه (DV۲) قابل انجام نیست. در ‌این میان تحقیقاتی در اختلالات به وجود آمده در کاوشگر در حال انجام است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی