[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

تشدید رکود مسکن در پی نوسانات ارزی، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه وضعیت ناپایدار ارزی رکود پروژه‌های عمرانی را عمیق‌تر کرد گفت: اظهارات غیرکارشناسانه مسئولان پالس‌های منفی به ارز و بازارهای موازی داد.
محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تأکیدبر ضرورت ساماندهی بازار ارز با هدف ایجاد آرامش در بازارهای موازی و در نهایت وضعیت کلی اقتصاد گفت: تلاطم ایجادشده در بازار ارز به توقف فعالیت پروژه‌های عمرانی و همچنین بزرگ شدن حباب قیمت مسکن منجر شد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تلاطم در بخشی از اقتصاد در همه جوانب تأثیر‌گذار است افزود: با ساماندهی بازار ارز در شرایط فعلی و در نظر گرفتن نرخی مشخص برای آن قیمت مسکن به سرازیری هدایت می‌شود.
نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با تأکیدبر اینکه در چند ماهه اخیر همزمان با نابه‌سامانی بازار ارز پروژه‌های عمرانی کشور نیز دچار رکود بیشتری شده‌اند، تصریح کرد: در شرایط فعلی بعد از ساماندهی وضعیت بازار واگذاری این پروژه‌ها به بخش خصوصی و جذب فاینانس خارجی برای آنها بهترین گزینه محرک است.
وی با اشاره به مساعدت کمیسیون عمران مجلس برای جذب فاینانس خارجی برای پروژه‌های عمرانی گفت: تأمین سهم 15درصدی دولت در فاینانس‌های خارجی از صندوق توسعه ملی راهکاری برای تسریع در تکمیل پروژه‌ها بوده است.
رضایی ادامه داد: هرچند راهکار مذکور می‌تواند تحولی در پروژه‌های عمرانی با حضور سرمایه‌گذار خارجی ایجاد کند اما با این وضعیت ناپایدار و نامتعادل ارزی هیچ کسی حاضر به سرمایه‌گذاری نیست.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در وضعیت فعلی ارز بسیار ضعیف عمل کرده‌اند، گفت: عدم برنامه‌ریزی مشخص و پیش‌بینی این وضعیت به بروز مشکلات عدیده در اقتصاد کشور منجر شده است.
وی همچنین با انتقاد از برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی مسئولان عالی رتبه دولتی در خصوص ارز، افزود: اظهارنظرهای غیرکارشناسی مسئولان پالس منفی به بازار ارز و در نتیجه بازارهای موازی داد که این خود به تشویق مردم برای خرید ارز منجر شد.
رضایی با بیان اینکه در قیمت ارز و ساماندهی آن مسئولان مربوطه عملکرد مطلوبی نداشته‌اند، تصریح کرد: اکنون پروژه‌های عمرانی و حتی مسکن با نوسانات ارزی دچار وقفه و تأثیرپذیری شده‌اند که خروج از این وضعیت هزینه‌های بسیاری برای کشور به همراه خواهد داشت. وی تأکید کرد: دولت باید به سرعت قیمت ارز را تثبیت کرده تا ثباتی به بازار تزریق شود در غیر این صورت اقتصاد با نوسانات بسیار مواجه می‌شود.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر اراده مصممی برای ساماندهی بازار وجود داشته باشد به راحتی می‌توان این وضعیت را کنترل کرد اما به دلیل اینکه نگاه‌ها متفاوت بوده و تصمیم و سیاست‌ها مشخص نیست همچنان این شرایط ادامه داشته و آثار مخرب خود را در همه بخش‌ها خواهد گذاشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی