[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

جلوگیری از انحراف تسهیلات اشتغال، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 تولید محصولات کشاورزی در حال حاضر موضوعیت ندارد و برای توسعه اشتغال پایدار در روستاها باید به سمت توسعه مشاغل غیر وابسته به منابع طبیعی و آب مانند گردشگری، آی‌تی و فرآوری محصولات کشاورزی حرکت کنیم. عیسی منصوری، معاون توسعه و کارآفرینی وزارت کار روز گذشته در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان فارس با ذکر این مطلب گفت: اشتغال در دنیا یک دستاورد محسوب می‌شود و توسعه اشتغال پایدار نیز تنها با پرداخت تسهیلات امکان‌پذیر نیست و مداخلات توسعه‌گرانه در روستاها لازم است. 
وی افزود: برای ایجاد اشتغال باید به ظرفیت‌های هرمنطقه توجه شود به طور مثال در استان فارس که دچار خشکسالی است باید اشتغال غیر وابسته به منابع طبیعی و آب در اولویت قرار گیرد و بیشتر به بحث گردشگری پرداخته شود بنابراین باید در روستاها به سمت صنعت و خدمات رفت زیرا با توجه به وضعیت منابع آب تولید کشاورزی زیاد موضوعیت ندارد و ما بیشتر به دنبال صنایع فرآوری و تکمیلی کشاورزی و بالا بردن بهره‌وری هستیم. 
منصوری با بیان این که  در کشور ایران 97هزار آبادی و 43هزار روستا وجود دارد که مداخلات توسعه‌ای در همه این آبادی و روستاها ممکن نیست شناسایی بخشی از روستاهای کشور به عنوان روستاهای کانونی را بخشی از برنامه‌های آتی وزارت کار عنوان کرد که با توسعه این روستاها، روستاهای اطراف آنها نیز توسعه می‌یابند.
 وی همچنین تأکید کرد: در برنامه اشتغال فراگیر اولویت با توسعه بنگاه‌های موجود است که البته این به معنای ایجاد محدودیت برای راه‌اندازی واحدهای جدید نیست. معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در ارائه تسهیلات روستایی و فراگیر باید سرعت بیشتری داشته باشیم زیرا رئیس جمهور تأکید کرده‌اند که همه طرح‌های متقاضیان باید تا تیرماه امسال به بانک‌های عامل معرفی شوند، عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی طرح‌های پیشنهادشده را معطل نکنند و هرچه سریع‌تر تکلیف طرح‌ها را مشخص کنند.
منصوری با بیان اینکه منابع مالی این طرح نباید دچار انحراف شود و در پرداخت تسهیلات باید دقت کافی صورت گیرد گفـت: 4صندوق ضمانت برای تأمین ضمانت طرح‌ها در نظر گرفته شده است زیرا بیشتر افراد روستایی و عشایر که متقاضی بودند برای ضمانت با مشکل روبه‌رو بودند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی