[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

پسماندها متولی ندارند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
در کشور ما هنوز متولی پسماند معلوم نشده است در حالی که امروز با چالش بزرگی به نام زباله در کشور روبرو هستیم. مدیرکل محیط زیست استان فارس روز گذشته در نشست خبری که به مناسبت فرارسیدن روز جهانی «زمین پاک» برگزار شد با اعلام این مطلب گفت:گسترش فرهنگ نریختن زباله بسیار مهمتر از جمع‌آوری نمادین آن است، در حالی که هنوز عده‌ای از مدیران بر این باور غلط هستند که سازمان محیط زیست و NGOهای محیط زیستی متولی جمع‌آوری زباله هستند. 
سعید محمودی با بیان این که سازمان‌هایی متولی جمع‌آوری زباله هستند که بابت آن پول می‌گیرند به ارتقای فرهنگ عمومی نسبت به جمع‌آوری زباله و رعایت آلودگی‌های زیست‌محیطی طی بیست سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شیراز در میان کلانشهرهای کشور بهترین وضعیت مدیریت پسماند را دارد و تنها کلانشهر پاک کشور است و در حوزه آلودگی هوا نیز با این که تمامی کلانشهرهای کشور در طول سال دست کم 100روز آلوده را تجربه می‌کنند، در شیراز این اتفاق به صورت نادر و در چند روز محدود بروز پیدا می‌کند.
وی در بخش دیگری از این نشست پیرامون صحبت‌های مطرح‌شده در خصوص امکان ایجاد آلودگی ناشی از خشک‌شدن دریاچه‌های استان و به ویژه دریاچه نمک، این امر را غیر ممکن دانست و تصریح کرد: دریاچه‌های محلی در فارس با خشک‌شدن امکان آلوده کردن هوای استان را ندارند و چند روزی هم که در طول سال آلودگی در هوای شهر ایجاد می‌شود ناشی از بروز آلودگی شدید در خوزستان و اهواز بوده است که به فاصله یک هفته بعد بخش کمی از این آلودگی به فارس می‌رسد. مدیر‌کل سازمان محیط زیست فارس همچنین ضمن ابراز رضایت از عملکرد یگان حفاظتی این سازمان در فارس گفت: فارس بهترین یگان کشور را دارد و با رایزنی‌های انجام‌گرفته در حال حاضر نخستین استانی هستیم که تجهیزات ایمنی در این زمینه را دریافت کردیم و در حال حاضر 300جلیقه ایمنی در اختیار یگان‌های این استان قرار گرفته است تا به صورت ایمن با تخلفات ناشی از شکار و صید غیرقانونی برخوردهای لازم صورت پذیرد.
محمودی در ادامه به موضوع تلف شدن دو رأس گورخر آسیایی در منطقه بهرام گور اشاره کرد و گفت: دو رأس از گورخرهای ساکن در منطقه بهرام گور به دلیل نزدیک شدن به حریم روستا و در اثر تصادف تلف شدند که این نزدیکی به دلیل افزایش جمعیت گورخرهای این منطقه بوده است که در حال حاضر نیز این مسیر به صورت شبانه‌روزی با استقرار نیروهای ویژه در دست بررسی است. وی ظرفیت منطقه برای گورخرها را 500رأس اعلام کرد و افزود: در حال حاضر 1000رأس گورخر در این منطقه وجود دارد که بیش از گنجایش آن است که همین مسئله موجب پراکنده شدن و نزدیک شدن بخشی از گورخرها به حریم‌های روستایی می‌شود که در حال بررسی و مطالعه جهت انتقال بخشی از جمعیت آنها به نقاط دیگر هستیم. وی در پایان در خصوص برنامه‌های هفته سلامت نیز گفت: دوره آموزش سلامت، پاکسازی تالاب کمجان، برپایی ایستگاه سلامت، جشنواره صبحانه سالم و بدون پلاستیک، همایش بدون پلاستیک و آغاز پویش شیراز، شهر سبز بدون پلاستیک، جشنواره عکس درنا و جشنواره ملی داستان محیط زیستی جهرم از جمله برنامه‌های هفته زمین پاک است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی