[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

زردطلایی، یک حماسه تا صعود، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: امروز ممکن است حساس‌ترین روز تیم‌های فوتبال لیگ یکی ایران باشد. یعنی ممکن است سرنوشت همه چیز همین امروز مشخص شود و تمام بازی‌های روز پایانی کاملاً تشریفاتی انجام شود. البته این احتمال هم وجود دارد که هیچ‌چیز مشخص نشود و سرنوشت هر دو تیم صعود کننده و آخرین تیم سقوط کننده، به بازی‌های یکشنبه هفته آینده گره بخورد.
هفته سی‌وسوم و ماقبل پایانی لیگ دسته اول فوتبال ایران امروز به انجام می‌رسد و در مهم‌ترین مسابقه،‌ فجر شهیدسپاسی شیراز در قائم‌شهر دیداری بسیار حساس برگزار خواهد کرد. فجری که تا هفته پیش مثل امروز،‌ شانس بسیار زیادی برای صعود به لیگ برتر داشت،‌ با شکست غیرمنتظره‌ای که در شیراز برابر مس کرمان متحمل شد، امید را در دل هوادارانش کاهش داد و همه را مأیوس کرد. اما هیچ چیز برای این تیم تمام نشده و حتی این احتمال وجود دارد که همین امروز،‌ وقتی هوا تاریک شد،‌ همه فجرسپاسی را لیگ برتری بدانند!
این اتفاق خوشایند در صورتی رخ خواهد داد که شاگردان کلانتری موفق به شکست تیم تحت هدایت جواد نکونام در زمینش شوند و خونه به خونه هم در کرج مقابل اکسین البرز به پیروزی نرسد!‌ اگر این اتفاقات رخ دهد،‌ فجر در جدول رده‌بندی از خونه به خونه پیشی می‌گیرد و از آنجایی که بازی آخر طلایی‌پوشان در شیراز و در مقابل تیم همیشه بازنده صبای قم است،‌ می‌توان به صراحت سخن از لیگ برتری شدن فجری‌ها گفت.
اما احتمالات دیگری هم وجود دارد. این احتمال وجود دارد که همه چیز به روز پایانی کشیده شود. مثلاً خونه به خونه و فجرسپاسی در بازی‌هایشان نتیجه مشابهی کسب کنند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد،‌ فاصله دو امتیازی دو تیم حفظ خواهد شد و آن زمان،‌ این برق جدید فارس است که در بازی هفته آینده در بابل،‌ می‌تواند نقشی حیاتی برای فجر ایفا کند!‌
در این میان، احتمال بدی هم وجود دارد؛ اینکه فجر در بازی امروز پیروز نشود و خونه به خونه در کرج به پیروزی برسد. آن زمان است که فجری‌ها به طور کامل از صعود قطع امید خواهند کرد و فصل برای کلانتری و سربازانش به اتمام خواهد رسید.
اما به جز فجر و خونه به خونه،‌ سه تیم دیگر هم هستند که هنوز به اندازه‌های کاملاً متفاوتی به صعود به لیگ برتر امیدوارند. 
نفت مسجدسلیمان در صورتی که در بازی امروز و بازی هفته آینده خود فقط یک امتیاز کسب کند،‌ لیگ برتری خواهد شد. اما هیچ‌کدام از این دو بازی به شکلی نیست که بتوان شاگردان محمود فکری را در آن صددرصد پیروز دانست. آنها امروز میهمان تیم مدعی بادران تهران هستند؛ پنجمین شانس صعود به لیگ برتر که تا به امروز با چنگ و دندان توانسته شانس صعود خود را زنده نگه دارد و در صورت پیروزی در بازی امروز می‌تواند همچنان امیدهای خود برای صعود را حفظ کند. هرچند سرنوشت این تیم به هیچ عنوان در دستان خودش قرار ندارد. حریف بعدی نفتی‌ها هم تیم خوب مس رفسنجان است که ممکن است در روز پایانی با خلق اتفاقی بزرگ،‌ برای یکی از شهرهای شیراز،‌ بابل یا قائمشهر حماسه‌سازی کند!

به جز ۴تیمی که به آنها پرداختیم،‌ این قائمشهری‌ها هستند که شانس صعود خود را حفظ کرده‌اند و امروز حتی این شانس را دارند که پیش از هفته پایانی، با دو پله صعود در جایگاه دوم و در آستانه صعود به لیگ برتر قرار بگیرند.
جواد نکونام که در نیم‌فصل نخست سرمربی خونه به خونه بابل بود و در بازی رفت مقابل فجرسپاسی در زمین خود بازی برده را در دو دقیقه پایانی به حریف شیرازی خود واگذار کرد (و بعد از آن هم با فرافکنی سعی در توجیه این شکست و وارد کردن اتهاماتی عجیب علیه فجری‌ها داشت)
 در نیم‌فصل جای خود را به اسکوچیچ کروات داد و سپس جای داوود مهابادی را پس از هفته هفتم دور برگشت، ‌در نساجی قائمشهر گرفت.
نکونام توانسته هواداران تیمش را راضی نگه دارد و شانس صعود نساجی را تا هفته سی‌وسوم حفظ کند. اما تیم او امروز محکوم به پیروزی است و اگر نتواند دومین شکست پیاپی فجرسپاسی را رقم بزند،‌ دیگر هیچ شانسی برای صعود نخواهد داشت. این تیم حتی در صورت کسب پیروزی هم باید چشم به دیدار خونه به خونه برابر اکسین داشته باشد. اگر خونه به خونه در بازی مقابل اکسین پیروز شود، نکونام نمی‌تواند امید چندانی به صعود داشته باشد و او هم باید دست به دامان تیم دوم شهر شیراز شود!
بنابراین، به همان میزان که ممکن است تمامی گره‌های صعود باز و تکلیف صعود کننده‌ها مشخص شود، ‌این احتمال هم وجود دارد که گره‌های کور دیگری به گره‌های قبلی اضافه شود و همه چیز به روز پایانی ختم شود.
در انتهای جدول هم وضعیت به همین ترتیب است، با این تفاوت که فقط دو یا نهایتاً سه تیم کاندیدای سقوط هستند. ایران‌جوان بوشهر که بخت نخست سقوط به شمار می‌رود،‌ امروز در رفسنجان دیدار بسیار سختی برابر مس سامره خواهد داشت. شاگردان سامره در نیم‌فصل دوم به تیمی مستحکم تبدیل شدند و یکی از معدود تیم‌هایی بودند که موفق شدند فجر را هم از پیش‌رو بردارند. 
در صورتی که بوشهری‌ها نتوانند در بازی امروز امتیازی کسب کنند، به احتمال فراوان سقوطشان قطعی خواهد شد؛ چون نزدیک‌ترین رقیب آنها یعنی ماشین‌سازی تبریز امروز در قم به مصاف صبا می‌رود و طبیعتاً باید سه امتیاز بازی را به دست آورد. بنابراین به نظر می‌رسد تنها شانس ایران‌جوان برای بقا، پیروزی در بازی سخت امروز باشد. 
دیگر کاندیدای سقوط هم شهرداری تبریز است که ۵امتیاز با منطقه سقوط فاصله دارد و برای قطعی کردن بقای خود، نیاز به کسب یک امتیاز از دو بازی پیش‌رو دارد.
اما در یکی از سه بازی امروز که کاملاً فاقد حساسیت هستند،‌ تیم برق جدید شیراز در ورزشگاه دستغیب میزبان گل‌گهر سیرجان است. دیدار رفت دو تیم که در اوج قدرت نارنجی‌پوشان برگزار شد،‌ در سیرجان با نتیجه دو بر یک به سود نماینده شیراز پایان یافت که سعید خردمند و پوریا آریاکیا زننده این دو گل بودند.
برق جدید رده سیزدهمی، در صورت پیروزی در بازی امروز و پیروز نشدن شهرداری ماهشهر و آلومینیوم اراک در بازی‌های هم‌زمان،‌ شانس صعود به پله یازدهم جدول را خواهد داشت؛ تیمی که در صورت مساعدت مسئولان و از دست ندادن ستاره‌هایش در نیم‌فصل،‌ امروز می‌توانست شانس نخست صعود به لیگ برتر باشد.
برنامه بازی‌های امروز
شهرداری ماهشهر - ملوان بندرانزلی، ساعت ‏17‏، ورزشگاه شهدای ماهشهر ‏
داوران: میثم حیدری، محمدرضا طالبی، حمید نادری، داریوش احمدی، ناظر: صفدر احمدی
آینده‌سازان برق جدید شیراز - گل‌گهر ‏سیرجان، ساعت ‏17‏‏، ورزشگاه شهید دستغیب ‏ شیراز ‏
داوران: سامان سلطانی، ‌هادی طوسی، مرتضی سلمان‌نژاد، عقیل جهانبازی، ناظر: حسین خانبان
اکسین البرز - خونه‌به‌خونه مازندران، ساعت ‏17‏‏، ورزشگاه انقلاب ‏کرج ‏
داوران: حمید حاج‌ملک، حسن یوسفی، محمد عطایی، محمدرضا مهرگان، ناظر: محمود رفیعی، ناظر ویژه: زاهد بحرینی
مس کرمان - آلومینیوم اراک، ساعت ‏17‏‏، ورزشگاه امام علی(ع) کرمان
داوران: عباس صادقی، فرهاد فرهادپور، محمدعلی رضایی، ایمان کهیش، ناظر: رحیم مهرپیشه
نساجی مازندران - فجرسپاسی شیراز، ساعت ‏17‏‏، ورزشگاه شهیدوطنی قائمشهر
داوران: سیدمهدی سیدعلی، علیرضا ایلدروم، مهدی عالیقدر، مجید پورعلی، ناظر: علیرضا رجب‌لو، ناظر ویژه: فریدون اصفهانیان
صبای قم - ماشین‌سازی تبریز، ساعت ‏17‏‏، ورزشگاه یادگار امام(ره) قم
داوران: امید سعیدفر، بابک عباسقلی‌زاده، امیر قاسمی، ابوالفضل دوستی، ناظر: صادق نوری
شهرداری تبریز - راه‌آهن تهران، ساعت ‏17‏‏، ورزشگاه اختصاصی شهرداری ‏تبریز  ‏
داوران: میثم پورکریمان، عبدالعلی شکرگزار، علی رعیت، حامد سیری، ناظر: فرشید افشار
مس رفسنجان - ایرانجوان بوشهر، ساعت ‏17‏‏، ورزشگاه شهدای ‏رفسنجان
داوران: کوپال ناظمی، اسد حاج‌محمدی، امیرمحمد داودزاده، مصطفی بینش، ناظر: سعید بطحایی
بادران تهران - نفت مسجدسلیمان، ساعت ‏17‏‏، ورزشگاه کارگران تهران ‏
داوران: سیدرضا مهدوی، مهدی الوندی، امیررضا آشورماهانی، مرتضی عابدی، ناظر: حسین نجاتی، ناظر ویژه: حسین عسکری.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی