[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۳
  • دوره جدید

رونق اقتصاد هنر در پرتو صنایع‌دستی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین افتتاح دفتر مرکزی دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی شیراز برگزار شد.
این مراسم با حضور شهردار کلان‌شهر شیراز، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه در باغ هنر شیراز 
برگزار شد.
 رشد صادرات با هم‌افزایی هنرمندان
شهردار شیراز گفت: عنوان‌ دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی شیراز باید منتج به جهش در رشد داخلی و صادرات شود. محمدحسن اسدی شهردار شیراز اظهار کرد: صنعت صنایع‌دستی مهجور است و به باد فراموشی سپرده شده و شاید این اتفاقی که برای شهر شیراز رقم خورده و به عنوان اولین شهر صنایع‌دستی جهان لقب گرفته، یک روزنه‌ای برای توجه ویژه به این صنعت شود. وی با ابراز امیدواری از اینکه حاصل دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی در این کلان‌شهر عاید کل مردم و هنرمندان از نظر داخلی و صادرات شود، گفت: باید شاهد یک جهش و حرکت عظیم در این راستا باشیم. او با بیان اینکه ما باید به جد صنایع‌دستی را موردتوجه دائمی خود قرار دهیم، گفت: با حمایت مسئولان استان و نمایندگان مجلس و وزارت میراث فرهنگی این نسبتی که به شهر شیراز داده شده را حفظ کنیم. اسدی با اشاره به اینکه این صنایع، صنایعی زودبازده و کم‌هزینه هستند، عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم نسبت به لقبی که به شهر شیراز داده شده، مسئول و همچنین دستگاه اجرایی خوبی باشیم. شهردار شیراز ابراز امیدواری کرد: حاصل این موضوع عاید کل مردم شهر شیراز، هنرمندان و همچنین نصیب کل کشور چه از نظر داخلی و چه صادرات شود و شاهد یک جهش و حرکت عظیم در این راستا باشیم.
 شیراز مأمن امنی برای هنرمندان است
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در آیین افتتاح دفتر مرکزی دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی اظهار کرد: این دبیرخانه زین پس مأمنی امن برای هنرمندان صنایع‌دستی خواهد بود. مصطفی مشفقیان اضافه کرد: این دفتر محلی برای نمود و بروز قشر هنرمند، بستری برای حمایت، گسترش و نشر هنر صنایع‌دستی در سطح شهر شیراز و بازتاب‌های جهانی خواهد شد. وی با بیان اینکه شهر شیراز از سال ۱۳۹۸ از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتخاب شد، در خصوص شاخصه‌های این انتخاب عنوان کرد: هنرمندان، ظرفیت‌ها، استعدادها و همچنین امکاناتی که در شاخه صنایع‌دستی در شیراز وجود داشت، باعث انتخاب و لقب نسبت داده شده به این کهن‌شهر شد و تاکنون نیز این عنوان ماندگار مانده است. مشفقیان با تأکید بر اینکه اقدامات جهت ارتقای و تقویت شاخصه و معیارهای یادشده باید بیش از گذشته نمود پیدا کند، گفت: فضاسازی‌های شهری، آموزش‌های تخصصی، کارگاه‌های ویژه و حمایت از این هنر و صنعت جزء مواردی است که می‌بایست بیش از پیش به آن توجه کنیم. مشفقیان عنوان کرد: امیدواریم با انجام اقداماتی نو و ویژه، این عنوان تمدید شده و شیراز کماکان به‌عنوان شهر جهانی ملی در سطح بین‌الملل شناخته شود؛ چراکه شهر شیراز به قطع این شایستگی را 
داراست.
 تقویت اقتصاد فارس با مبانی گردشگری
در ادامه این مراسم نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی به فرمایش رهبر معظم انقلاب در موضوع گردشگری شیراز اشاره کرد. روح‌الله نجابت با تأکید بر اهتمام به فرمایش رهبر معظم انقلاب در موضوع گردشگری شیراز، گفت: باید فرمایش معظم له که در آن همه چیز از جمله آمایش سرزمینی بوده و این ظرفیت را دارد که این استان را رو به جلو ببرد، جا بیندازیم و به آن اهتمام ویژه داشته باشیم. او به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سفر به شهر شیراز در موضوع گردشگری پرداخت و به نقل از معظم له اظهار کرد: من تصورم این است که اگر مسئولان کشور و مسئولان استان بتوانند از همین مسئله‌ گردشگری به شکل درست، با تبلیغات صحیح و با جهت‌گیرى صحیح استفاده کنند، درآمد آن، استان را از همه معونه‌های دیگر بی‌نیاز می‌کند؛ مسئله گردشگری خیلی مهم است. نجابت گفت: درخواست من این است که این فرمایش رهبر معظم انقلاب که در آن همه چیز از جمله آمایش سرزمینی بوده و این ظرفیت را دارد که این استان را رو به جلو ببرد، جا بیندازیم و به آن اهتمام ویژه داشته باشیم. نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه مسئولان شهری و استانی در این موضوع کنار هم خواهیم بود، تصریح کرد: باید در راستای کمک و حمایت از هنرمندانی که همه وجود خود را پای این کار گذاشته‌اند، تلاش ویژه کنیم و در این موضوع حمایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز لازم است.
 صنایع‌دستی موتور محرک شکوفایی است
در ادامه این آیین، معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خواستار تلاش برای حفظ عنوان دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی در کلان‌شهر شیراز شد. معاون صنایع‌دستی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: شورای جهانی صنایع‌دستی، شیراز را به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتخاب کرده و در طلیعه قرن تازه ما موظفیم که این نگاه جهانی را حفظ کنیم. مریم جلالی معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در آیین افتتاح دفتر مرکزی دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی در شیراز عنوان کرد: شورای جهانی صنایع‌دستی، شیراز را به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتخاب کرده و در طلیعه قرن تازه ما موظفیم که این نگاه جهانی را حفظ کنیم. او با اشاره به اینکه همه باید دست به دست هم دهیم و این عنوان را به‌خوبی حفظ کنیم، افزود: هرکجای این شهر که چشم می‌گردانیم، همه هنرهایی که شیراز را شهر جهانی کرده در پلک ما می‌نشیند. جلالی تصریح کرد: لازمه کار این است که در کیفیت محصولات و تکریم هنرمندان و در ایجاد نهادها و سازمان‌هایی که به محصولات و افراد کمک می‌کنند، کارا باشیم. معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی در شیراز خواهد بود و این دبیرخانه فقط یک دفتر نبوده و حکم شهردار هم فقط یک حکم نبوده، بلکه یک موتور محرک برای این بوده که این مکان تقویم رویدادهای صنایع‌دستی و کانون رفت‌‌وآمد هنرمندان، حلقه وصل صنایع‌دستی و دانش‌بنیان‌ها و دانشگاه‌ها، محل رفت‌وآمد مخاطبان و مشتریان و گردشگرانی باشد که به شوق دیدن شیراز و هنر شیراز می‌آیند. جلالی تصریح کرد: اگر بخواهیم این عنوان جهانی شدن بر پیشانی شهر شیراز همواره بدرخشد و در بین کل شهرهای جهان، شیراز به عنوان اصلی‌ترین و کانون این هنرها زنده بماند، باید برای داشته‌های خود تلاش کنیم و صنعت و هنر را درآمیزیم. معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: من حامل پیام ارادت و حمایت وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و حکمی هستم که شیراز شهر جهانی صنایع‌دستی خواهد ماند و شهردار این شهر نیز دبیر شهر جهانی صنایع‌دستی خواهد بود. او با بیان اینکه این دبیرخانه باید برون‌داد داشته باشد، از وعده شهردار شیراز مبنی بر حمایت از این رویداد ابراز امیدواری کرد: بافت تاریخی در بحث محله‌وری با طرح شهردار شیراز به‌عنوان قلب تپنده صنایع‌دستی احیا می‌شود.
 شهردار شیراز، دبیر شهر جهانی صنایع‌دستی
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است در این آیین، حکم محمدحسن اسدی به‌عنوان دبیر شهر جهانی صنایع‌دستی شیراز برای مدت دو سال با امضای عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی توسط مریم جلالی معاون این وزارتخانه اعطا شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی