[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

سودجویی از دلار ۴۲۰۰‌تومانی، عامل گرانی مرغ!، روزنامه شیراز نوین

رییس اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی ضمن اعلام اینکه باتوجه به جوجه‌ریزی مناسب، برای ماه رمضان عرضه و قیمت مرغ مشکلی ندارد گفت: واردکنندگان خوراک مرغ را که با دلار ۳۷۰۰‌تومانی وارد کرده‌اند، براساس دلار ۴۲۰۰‌تومانی به مرغداری می‌فروشند که باعث افزایش قیمت گوشت مرغ شده است.
محمدعلی کمالی سروستانی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با تأمین گوشت مرغ مورد نیاز با توجه به نزدیکی به ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: در فروردین‌ امسال ۱۰۵میلیون قطعه جوجه‌ریزی صورت گرفته است و نگرانی جهت تأمین گوشت مرغ مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان وجود ندارد.
وی در مورد قیمت گوشت مرغ نیز گفت: قیمت گوشت مرغ در حال کاهش است و هر کیلوگرم مرغ زنده به‌صورت غیرنقدی و نقدی به ترتیب ۵۰۵۰ و ۴۹۰۰‌تومان است. این در حالی است که هر کیلوگرم مرغ زنده بدون احتساب سود برای مرغدار معادل ۵۹۲۳‌تومان و با احتساب سود ۶۸۰۰‌تومان می‌شود.
رییس اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی با اشاره به این‌که قیمت گوشت مرغ برای مصرف‌کننده معادل ۸۰۰۰‌تومان و به صورت عمده فروشی ۷۱۵۰‌تومان است، خاطر‌نشان کرد: مرغدار به ازای هر کیلوگرم گوشت مرغ ۱۰۰۰‌تومان ضرر می‌کند، چرا که تولید بالایی وجود دارد و خرید ارزان‌تر است‌.
کمالی سروستانی همچنین در پاسخ به این مسأله که طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی «قیمت خوراک مرغ افزایش نیافته است»، پس به چه دلیل قیمت گوشت مرغ گران شده است؟ اظهار کرد: تمام نهاده‌هایی که در بازار وجود دارد با دلار ۳۷۰۰‌تومانی وارد شده است اما واردکنندگان براساس قیمت ۴۲۰۰‌تومانی آن را به مرغداران می‌فروشند. همچنین سویایی که یک‌ماه قبل کیلویی ۱۸۰۰‌تومان به مرغدار فروخته می‌شده به ۲۴۵۰‌تومان رسیده است.
رییس اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی با تأکید بر این‌که هزینه‌های مرغداری ۳۵‌درصد افزایش یافته است گفت: هزینه و درآمد مرغداران در حال حاضر با یکدیگر هم‌خوانی ندارد و با توجه به افزایش قیمت سویا، ذرت و دارو، با ادامه‌ این وضعیت مرغداران به مشکل خواهند خورد.
وی ادامه داد: در گذشته فاصله قیمتی گوشت قرمز با گوشت مرغ دو تا ۲.۵‌برابر بود اما در حال حاضر این فاصله قیمتی به شش برابر افزایش یافته است.
کمالی سروستانی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این‌که آیا در ماه مبارک رمضان شاهد تغییر قیمت گوشت مرغ خواهیم بود؟ اعلام کرد: با توجه به جوجه‌ریزی صورت گرفته پیش‌بینی می‌کنیم که قیمت گوشت مرغ تا ماه مبارک رمضان تغییری نداشته باشد.
گفتنی است با توجه به نزدیکی ماه مبارک رمضان، تأمین گوشت مرغ مورد نیاز بازار یکی از مسائل مهمی ‌است که هرساله مدنظر قرار می‌گیرد. در سال جاری نیز جوجه‌ریزی جهت تأمین نیاز مردم به میزان ۱۰۵‌میلیون قطعه در فروردین‌ماه سال جاری صورت گرفته است و طبق اعلام اتحادیه مرغداران گوشتی نگرانی بابت این مسئله وجود ندارد و افزایش قیمت نیز پیش‌بینی نمی‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی