[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

به دنبال یک پایان آبرومندانه...، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: لیگ دسته اول فوتبال ایران در فصل 97-96 عصر امروز به پایان می‌رسد و دو تیم شیرازی در دو میدان کاملاً متفاوت به مصاف حریفان خود می روند.
فجرسپاسی که تا دو هفته پیش مدعی درجه یک صعود به لیگ برتر بود، با دو شکست پیاپی از صعود قطع امید کرد و امروز در یک بازی تشریفاتی، به مصاف صبای قم می‌رود. البته وقوع احتمالاتی بسیار بعید می‌تواند حکم به صعود فجر بدهد. همان‌طور که در روزهای گذشته به این احتمالات پرداختیم، خوش‌خیال‌ترین هوادار فجرسپاسی هم نمی‌تواند امیدی به وقوع آن حوادث داشته باشد و کسی نیست که از صعود فجرسپاسی قطع امید نکرده باشد.
بنابراین، بازی بسیار آسان این تیم که بدون شک آسان‌ترین بازی فصل به شمار می‌رود و احتمالاً با یک پیروزی پرگل همراه خواهد بود، یک بازی کاملاً تشریفاتی و فاقد حساسیت به شمار می‌رود. شاید تنها نکته جذاب بازی امروز، شانس آقای گلی شماره 88 فجری‌ها باشد.
شاهین مجیدی که از همان آغاز فصل خود را به عنوان مؤثرترین مهره تهاجمی زردپوشان مطرح کرده بود، در حال حاضر با 13گل زده در رتبه دوم جدول گل‌زنان قرار دارد. او برای آقای گلی شاید امروز حریف سختی پیش‌رو نداشته باشد، اما در میادین دیگر دو رقیب جدی دارد. فرشید پاداش با 16گل زده از تیم شهرداری ماهشهر در صدر جدول قرار دارد و محمد عباس‌زاده از نساجی با 13گل در رتبه دوم قرار دارد.
عباس‌زاده هم مانند شاهین مجیدی امروز حریف آسانی را در مقابل خود می‌بیند. راه‌آهن در تهران پذیرای نساجی است و نساجی برای صعود نیاز به زدن گل‌های فراوان دارد و برای گل‌زنی، چه کسی بهتر از عباس‌زاده؟ بازیکنی که از نیم‌فصل به جمع یاران نساجی پیوسته و توانسته به این سرعت خود را بالا بکشد! اگر او امروز موفق به زدن 4گل شود و آقای گلی را جشن بگیرد، اتفاق فوق‌العاده‌ای در تاریخ لیگ دسته اول رقم زده: آقای گلی فقط با یک نیم فصل بازی کردن!
از طرفی، تیم شاهین مجیدی نیازی به زدن گل‌های فراوان ندارد. این نکته می‌تواند به ضرر شاهین باشد، چون امروز میل به حمله در تیم فجر به مراتب کمتر از نساجی است. فرشید پاداش هم که با 16گل زده شانس نخست کسب این عنوان به شمار می‌رود، امروز در سیرجان به میدان می‌رود و نسبت به دو رقیب خود کار سخت‌تری خواهد داشت. به‌رحال باید دید این عنوان ارزشمند در پایان بازی‌های امروز به کدام‌یک از این سه بازیکن خواهد رسید. 
اما جدال اصلی بر سر صعود به لیگ برتر است و یک تیم شیرازی، نقش بسیار ویژه‌ای در بازی‌های مهم امروز خواهد داشت.
نفت مسجدسلیمان با تساوی خانگی مقابل مس رفسنجان صعود خود به لیگ برتر را قطعی خواهد کرد؛ اتفاقی که نمی‌توان به آن اطمینان صددرصد داشت اما بسیار محتمل به نظر می‌رسد. اگر شاگردان محمود فکری را لیگ برتری بدانیم و شانس در حد صفر فجر را هم نادیده بگیریم، سه تیم دیگر برای کسب یک سهمیه تلاش می‌کنند. در این میان، شانس بادران هم بسیار اندک به نظر می‌رسد؛ چون آنها برای صعود نیاز به شکست توامان خونه به خونه و نساجی در مقابل تیم‌هایی دارند که در نیم‌فصل دوم عملکرد بسیار ضعیفی داشته‌اند. بنابراین می‌توان گفت دو بازی بسیار بسیار حساس امروز میان دو تیم مازندرانی خواهد بود؛ دو تیمی که رقابت شدیدی با یکدیگر دارند، آن هم از نوع دشمنی!
اتفاقات خاص فوتبال، وضعیت را طوری رقم زد که این دو تیم محبوب و کاملاً متفاوت از شهرهای بابل و قائمشهر، در روز ماقبل پایانی با یکدیگر هم‌امتیاز شوند! و احتمالاً امروز فقط تفاضل گل است که تفاوت دو تیم را مشخص خواهد کرد. بابلی‌ها هم‌اکنون 4تفاضل گل بیشتر از نساجی دارند و اگر با یک گل در بازی امروز پیروز شوند، نساجی برای پیشی گرفتن از هم استانی خود، باید 5 بر صفر راه‌آهن را ببرد!
در حقیقت برای این دو تیم، زدن گل‌های فراوان در بازی‌های امروز بسیار تعیین کننده است. خونه به خونه تفاضل گل بهتری دارد، اما تفاوت اینجاست که حریف نساجی حریف بسیار ساده‌تری‌ست. برق جدید شاید در نیم‌فصل دوم دچار افت وحشتناکی شد، اما هیچ‌گاه حریف دست و پا بسته‌ای برای حریفان نبود، حتی روزی که سه گل در مسجدسلیمان خورد. 
از چند روز پیش، این بازی برای نماینده شیراز هم به بازی حیثیتی و حساسی تبدیل شده است. هجمه‌هایی که علیه تیم خونه به خونه وجود دارد، باعث پیش‌داوری‌هایی درباره این بازی حساس شده و روز به روز بر حساسیت این بازی می‌افزاید. متوقف کردن خونه به خونه در بابل توسط برق جدید، می‌تواند به منزله صعود قائمشهری‌ها به لیگ برتر باشد و حتی شکست یک بر صفر یا دو بر صفر هم شانس زیادی به نساجی می‌دهد. به همین دلیل در روزهای اخیر، تیم فراموش شده برق جدید به صدر اخبار و کانون توجهات لیگ یک تبدیل شده است! دوستداران تیم نساجی (و مخالفان خونه به خونه) عاجزانه از رحمان رضایی و شاگردانش تقاضای یک بازی محکم و کسب نتیجه‌ای ارزشمند دارند.
از طرفی، سرمربی خونه به خونه در اظهارنظری جنجالی، برخی هواداران فوتبال شیراز را آزرده خاطر کرده است. البته اصل جمله و منظور اسکوچیچ با چیزی که به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شد تفاوت دارد: «اگر نساجی فکر کرده است می‌تواند به راه‌آهن هفت گل بزند، باید بگویم ما در بازی آخر ۱۵گل خواهیم زد.» اما به‌هرحال این اظهارنظر انگیزه‌ای مضاعف به برق جدید و سرمربی‌اش داده تا بتوانند با کسب حداقل امتیاز، مانع از صعود نماینده بابل به لیگ برتر شوند و پاسخ قاطعی به این اظهارنظر نسنجیده و تمام شایعات پیرامونش بدهند.
اما همه حساسیت‌ها به این مسائل خلاصه نمی‌شود. ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم تیم برق جدید که در حال حاضر وارد چهارمین سال فعالیت خود شده، با استفاده از بخش زیادی از کادر فنی و بازیکنانی تشکیل شد که تیم دوست‌داشتنی بهمن را با هزاران زحمت به لیگ یک آورده بودند! بله! همان تیم سبزپوشی که به راحتی فروخته شد تا حق جوانان شیرازی در ازای دو و نیم میلیاردتومان وجه نقد ناقابل، راهی استان سرسبز مازندران شود!
رسول بهاروندی یکی از باتجربه‌های برق جدید در خصوص بازی امروز می‌گوید: لیگ به پایان رسیده و در پایان ۹۰دقیقه پیش‌رو، سرنوشت تیم‌های صعود کننده مشخص می‌شود و بقیه تیم‌ها باید دوباره خود را برای فصل جدید آماده کنند، ولی من اعتقاد دارم در همین تک‌بازی هم می‌شود تاریخ‌ساز شد. کل شیراز و استان فارس اصلاً به شکست ما در این مسابقه فکر نمی‌کنند و از ما خواسته‌اند بدون توجه به شرایط مسابقات آخر فصل، این بازی را با پیروزی به اتمام برسانیم یا دست‌کم با کسب تساوی نگذاریم خونه به خونه به لیگ برتر صعود کند. خونه به خونه به واسطه تیم بهمن که با زحمت مردم شهر شیراز و استان فارس به لیگ آزادگان صعود کرده بود، امتیاز خرید و وارد لیگ یک شد. هنوز هم خیلی‌ها در شیراز، خونه به خونه را به نام بهمن می‌شناسند و معتقدند آه و نفرین کسانی که این تیم را با خون دل بالا آورده‌اند، پشت این تیم است. من شیرازی نیستم؛ ولی در همین چند روز تماس‌های زیادی از طرف فوتبال‌دوستان این شهر داشتم که از ما می‌خواستند با تمام وجود در این بازی به میدان برویم و به چیزی جز کسب سه امتیاز فکر نکنیم.
پوریا زارع مدافع چپ برق جدید هم در خصوص اظهارنظر اسکوچیچ گفته است: «فكر می‌كنم سرمربی خونه به خونه از ما می‌ترسد كه چنین حرفی زده! بازیكنان گل‌گهر سیرجان هم فكر می‌كردند با ۴گل ما را شكست می‌دهند اما ۴گل خوردند! به هرحال ما برای شكست دادن خونه به خونه به بابل می‌رویم تا با ارائه بازی جوانمردانه ولی محكم، فوتبال پاك را به نمایش بگذاریم. نمی‌دانم چرا سرمربی حریف چنین حرفی زده، این حرفش یك جور بی‌احترامی است و باید از جملات مناسب‌تری استفاده می‌كرد. حتماً جواب او را در زمین خواهیم داد.»
رحمان رضایی سرمربی مازندرانی برق جدید هم گفت: خوشحالم که یک تیم از مازندران در آستانه لیگ برتری شدن است و واقعاً برایم تفاوت نمی‌کند این تیم خونه به خونه باشد یا نساجی. امیدوارم هرکدام از این دو تیم که استحقاق بیشتری دارند به لیگ برتر راه پیدا کنند و بتوانند در لیگ برتر هم از حق فوتبال مازندران دفاع کنند. ضمن اینکه واقعاً امیدوارم هرکدام از این دو تیم که در این رقابت جا ماندند و به لیگ برتر نرسیدند، برای فصل آینده دست از تلاش برندارند و با برنامه‌ریزی بهتر و تلاش بیشتر در پایان فصل بعد به لیگ برتر برسند. امیدوارم مدیران تیم بازمانده از لیگ برتر سرخورده و ناامید نشوند و فصل بعد با انرژی بیشتری تیمشان را راهی مسابقات نمایند. به جز خونه به خونه و نساجی که دو تیم مازندرانی هستند و یکی از آنها لیگ برتری می‌شود، محمود فکری سرمربی نفت مسجد سلیمان هم مازندرانی است و توانسته صعود تیمش به لیگ برتر را تقریباً قطعی کند. این نشان از پتانسیل خوب فوتبال مازندران است. قطعاً در بابل شاهد فوتبال پاکی خواهید بود. ما با همه قوا در این میدان حضور پیدا می‌کنیم و تلاشمان را خواهیم کرد. لیگ برتر قسمت هر تیمی است به آن می‌رسد و امیدوارم تیمی که بعد از این بازی لیگ برتری می‌شود، استحقاق آن را داشته باشد.
با توجه به مطالبی که عنوان شد، بازی عصر امروز در بابل، نه تنها برای بابلی‌ها که برای شیرازی‌ها هم بسیار حساس و حیثیتی به شمار می‌رود. فارغ از اینکه کدام یک از نمایندگان مازندران به لیگ برتر صعود کند، ارائه بازی آبرومندانه و کسب نتیجه‌ای آبرومندانه، می‌تواند پایانی بسیار دلنشین بر این فصل پرفراز و نشیب و به ویژه نیم‌فصل دوم دردناک نارنجی‌پوشان شیرازی باشد.
برنامه و اسامی داوران بازی‌های امروز
ماشین‌سازی تبریز- بادران تهران، ورزشگاه بنیان دیزل
داوران: روح‌الله شریفی، حمیدرضا افشون، سیاوش باقرنژاد، مجید محمدی، ناظر: رامین عرفانیان
نفت مسجد سلیمان - مس رفسنجان، ورزشگاه شهید بهنام محمدی مسجد سلیمان
داوران: محمدحسین زاهدی فرد، علیرضا ایلدروم، محسن سلطانی، جعفر ملکی پویا، ناظر: ابراهیم میرزابیگی -ناظر ویژه: فریدون اصفهانیان
فجر شهیدسپاسی شیراز- صبای قم، ورزشگاه شهید دستغیب شیراز
داوران: جواد محمدی، حسین مرادی، بهزاد پناهی، احمد محمدی، ناظر: کریم اصغرزاده
ایران جوان بوشهر- مس کرمان، ورزشگاه شهید بهشتی بوشهر
داوران: مهدی جبرئیلی، سعید زیبا، مرتضی شهریاری، رضا کریمی، ناظر: البرز حاجی پور
آلومینیوم اراک - اکسین البرز، ورزشگاه امام خمینی(ره) اراک 
داوران: محمدرضا منصوری فعال، صابر خوئی، علیرضا شهری، مهدی اجاقی، ناظر: رضا عبدوس
خونه به خونه مازندران - آینده سازان برق جدید شیراز، ورزشگاه هفتم تیر بابل
داوران: بیژن حیدری، محمدرضا ابوالفضلی، مهدی الوندی، حسین زیاری، ناظر: حاتم بک‌پور- ناظر ویژه: محمدرضا فلاح
راه آهن تهران - نساجی مازندران، ورزشگاه تختی تهران
داوران: حسن اکرمی، سعید علی نژادیان، محمدرضا مدیرروستا، رضا قاسمی، ناظر: یدالله جهانبازی - ناظر ویژه: زاهد بحرینی
ملوان بندرانزلی - شهرداری تبریز، ورزشگاه تختی انزلی
داوران: محمدرضا تارخ، اسماعیل احمدی، محمد شاکر، رضوان سرشار، ناظر: امیربهرام حسینی نقوی
گل گهر سیرجان - شهرداری ماهشهر، ورزشگاه امام علی(ع) سیرجان
داوران: علی صباحی، مهدی معماری، علیرضا مرادی، ایمان کهیش، ناظر: سعید بطحایی

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی