[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

بیشتر ترک‌تحصیل‌ها منشأ و دلیل اقتصادی دارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در استودیو الفبا، منشأ بیشتر ترک‌تحصیلی‌ها را‌ دلایل اقتصادی دانست و از رشد 8/2درصدی نرخ باسوادی در سال‌های 90 تا 95 خبر داد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در ادامه برنامه‌های پاسخگویی استودیو الفبا پیش از ظهر دیروز علی باقرزاده ضمن حضور در استودیو الفبا و پاسخ به سوالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف، با اشاره به این موضوع که امروزه هر دانشی که به انسان کمک کند بهتر زندگی کند سواد محسوب می‌شود اظهار کرد: طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، باسواد کسی است که توانایی خواندن و نوشتن داشته باشد و اخیراً حساب کردن نیز به این تعریف اضافه شده است.
گروه سنی 49-10سال مخاطب اصلی نهضت سوادآموزی
وی افزود: با وجود اینکه جامعه آماری باسواد و بی‌سواد در اختیار نهضت سوادآموزی قرار دارد، آمارهای رسمی با اتکا به نتایج سرشماری‌های نفوس و مسکن که هر 10سال یک بار صورت می گیرد استخراج می شود.
باقرزاده تصریح کرد: در بیشتر کشورها گروه سنی 15 تا 24سال برای مهارت‌آموزی بیش از سایر گروه‌ها در کانون توجه قرار دارند. در ایران براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جامعه هدف ما و مخاطب اصلی در نهضت سوادآموزی، گروه سنی 10 تا 49 سال است.
وی ادامه داد: براساس سرشماری نفوس و مسکن که در سال 1395 انجام شد، میزان باسوادی در گروه سنی 49-10سال بیش از 94درصد است و جمعیتی حدود 2میلیون و 300هزار نفر بی‌سواد داریم که البته 300هزار نفر از آنان آموزش‌ناپذیر هستند.
افزایش 85/2درصدی نرخ باسوادی بین سال‌های 90 تا 95
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از افزایش 85/2درصدی نرخ باسوادی از سال 90 تا 95 خبر داد و خاطرنشان کرد: از سال 86 تا90 نرخ باسوادی فقط 2دهم درصد بوده و آمار بی‌سوادی در 12استان افزایش یافته است، هرچند 116هزار نفر از آمار بی‌سوادان کاسته شد.
وی آمار اتباع خارجی را در کشور حدود 3میلیون اعلام و عنوان کرد: بیشتر افاغنه بی‌سواد به ایران می‌آیند. باتوجه به اینکه نرخ باسوادی در کشور افغانستان حدود 50درصد است، تخمین زده می‌شود 5/1میلیون نفر از جمعیت افغانی‌های مقیم ایران بی‌سواد باشند، هرچند در آمارهای رسمی این رقم حدود 400هزار نفر است.
میانگین درصد باسوادی در ایران از دنیا بالاتر است
باقرزاده ضمن مقایسه نرخ باسوادی کشورمان با دنیا گفت: در گروه سنی ۲۴-۱۵سال نرخ باسوادی در دنیا 90درصد، اما در ایران 4/97درصد است؛ بنابراین در این گروه سنی ما نسبت به میانگین باسوادی دنیا وضعیت بسیار بهتری داریم، اما در گروه سنی 35-64سال میانگین جهان 86درصد، ایران 1/88درصد و در گروه سنی بالای 64سال، نرخ باسوادی در ایران 40درصد است اما میانگین جهانی حدود 78درصد است.
باسواد شدن 10هزار معلول در چند سال اخیر
وی از باسوادشدن 10هزار معلول در سال‌های اخیر خبر داد و اظهار کرد: آموزش و پرورش تمام سعی و تلاش خود را برای باسوادکردن گروه‌های سنی مختلف انجام می‌دهد، اما همه عوامل بی‌سوادی در حیطه و اختیار آموزش و پرورش نیست؛ زیرا بیشتر دلایل ترک تحصیل کودکان مربوط به وضعیت اقتصادی خانواده‌ها، محرومیت، تعصبات قومی و مذهبی است، به طوری که طبق بررسی‌های اجتماعی، کمتر از 15درصد نیز به دلایل فردی و آموزشی برمی‌گردد. رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به وجود 110باب مدرسه تک‌دانش‌آموز در ایران تصریح کرد: هیچ جای دنیا را سراغ نداریم که برای یک دانش‌آموز مدرسه دایر کنند. علاوه برآمار فوق تعداد زیادی مدارس با آمار دانش‌آموزی 4،3،2 و 5 و بیشتر نیز فعالیت می‌کنند؛ بنابراین جمهوری اسلامی ایران نهایت سعی خود را برای ترویج باسوادی به کارگرفته است.
تحصیل در ایران اجباری نیست، اما ممانعت از تحصیل جرم است
وی گفت: هرچند تحصیل در ایران  اجباری نیست، براساس اصل 30 قانون اساسی آموزش رایگان است و ممانعت از تحصیل کودکان جرم و مجازاتی برای بازدارندگان آنها از تحصیل درنظرگرفته شده است. باقرزاده عنوان کرد: آموزش حق افراد است، حال اگر کسی نخواست از این حق استفاده کند، نمی‌شود به این بهانه، حق دیگری از او سلب کرد، بنابراین تحصیل در ایران اجباری نیست.وی از ارائه طرحی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی خبر داد و خاطرنشان کرد: در صورت تصویب این طرح، دریافت گواهی‌نامه رانندگی و صدور پروانه کسب، نیازمند سواددارشدن است.
نداشتن اوراق هویتی مانع تحصیل نیست
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: نداشتن اوراق هویتی مانع باسوادشدن افراد نیست، اما صدور هر نوع مدرک تحصیلی منوط به داشتن اوراق هویتی است، البته درخصوص اتباع خارجی اگر استانداردی یا فرمانداری‌ها ‌افراد را تأیید کنند، مدرک تحصیلی آنها صادر می شود.
ایجاد پایگاه اطلاعات تحصیلی، یکی از دستاوردهای ارزشمند در سال‌های اخیر است
وی، ایجاد پایگاه آماری حاوی اطلاعات تحصیلی افراد با مشخصات کامل را یکی از دستاوردهای ارزشمند نهضت سوادآموزی در سال‌های اخیر برشمرد و خاطرنشان کرد: اطلاعات در حوزه سواد مربوط به افراد 49-10سال در این سامانه ثبت است و براساس اطلاعات آماری این سامانه، 2میلیون و 700هزار بی‌سواد مطلق در ایران داریم که البته 400هزار نفر اظهار بی‌سوادی کرده‌اند، اما سابقه تحصیلی‌شان در پایگاه اطلاعاتی وجود ندارد؛ بنابراین به طور رسمی یک میلیون و 500هزار بی‌سواد مطلق داریم.
هزینه باسواد کردن یک فرد در 5ماه، 700هزارتومان است
باقرزاده هزینه باسوادکردن یک فرد را 700هزار تومان اعلام و عنوان کرد: این آموزش در 5ماه صورت می‌گیرد. 95درصد از فعالیت نهضت سوادآموزی توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد، اما این نگاه غلط ایجاد شده که آموزشیاران بعد از چند سال فعالیت توقع استخدام دارند و این موضوع با سیاست برون‌سپاری در تضاد است.
همکاری با نهضت نباید تعهدی برای جذب افراد در آموزش‌وپرورش ایجاد کند
وی درباره تعیین تکلیف آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: همکاری افراد با نهضت نباید تعهدی در به‌کارگیری آنان ایجاد کند و این موضوع را بارها به نمایندگان مجلس مکاتبه کردیم، اما طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی آموزش و پرورش موظف است در مناطق محروم، کسری نیروی انسانی خود را از بین نیروهای شرکتی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، حق‌التدریس‌ها و پیش‌دبستانی تأمین کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی