[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۵
  • دوره جدید

سهم درمان کارگران در جیب دولت، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 عصر روز پنجشنبه جلسه کارگروه اشتغال استان فارس با حضور اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس، استاندار فارس و نمایندگان تشکل‌های خصوصی و کارگری و کشاورزی در حالی در محل استانداری فارس برگزار شد که در این جلسه سهم درمان کارگران در تأمین اجتماعی و بحث بر سر سهمیه موسوم به 9بیست‌و‌هفتم مورد مناقشه قرار گرفت. 
جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی شیراز در این جلسه با اشاره به قانون مصوب پیرامون انتقال پول تأمین اجتماعی به صندوق ذخایر دولت گفت: وقتی پول تأمین اجتماعی را کارگران تأمین کنند و دولت نقشی در تأمین این بودجه ندارد چرا باید این پول به خزانه دولت واریز شود و اکنون شاهد مشکلات پیش آمده در حوزه درمان کارگران باشیم؟ وی در سخنان خود از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس خواست تا نسبت به تغییر قوانین مربوط به سازمان تأمین اجتماعی که در دولت نهم و دهم تصویب شده بود اقدام کنند. رازقی در بخش دیگری از سخنان خود به قیمت تمام شده برای محصولات ایرانی اشاره کرد و گفت: بحران قیمت تمام شده توان رقابتی را از تولیدکنندگان سلب کرده و وضعیت مدیریت اقتصادی باعث شده تا کلاف سردرگم اشتغال و بیکاری روز به روز درهم پیچیده‌تر شود. رئیس اتاق بازرگانی شیراز ادامه داد: امروز یک آوار 50‌ساله اقتصادی بر این کشور خراب شده و سال‌هاست که برنامه‌های تدوینی به جای این که بهبود وضعیت اشتغال را در دستور کار خود داشته باشند خود اشتغال را نشانه رفته‌اند. وی تصریح کرد: مشکلات را تنها آمریکا و ترامپ برای ما ایجاد نکرده‌اند، بلکه ترامپ‌های داخلی که تعدادشان هم کم نیست روز به روز بر مشکلات افزوده‌اند. رازقی همچنین با بیان اینکه در استان فارس مشکلی که بر روی زمین مانده باشد نداریم و این نشان‌دهنده تعامل خوب مدیران استان در بخش دولتی و خصوصی است اظهار داشت: آیا وضعیت بحرانی اقتصاد کشور به دلیل قوانین غلط و ست و پا گیر بوده؟ آیا به دلیل کم‌کاری دولت بوده؟ که باز جواب این دو سؤال به اعضای مجلس بازمی‌گردد که یا با تدوین قوانین غلط و دست و پاگیر این مشکل را ایجاد کرده‌اند یا به دلیل عدم نظارت بر کار دولت این وضوع را به وجود آورده‌اند. 
علی راستگو دبیر خانه کارگر نیز در این نشست با انتقاد از نحوه واگذاری کارخانجات به بخش‌های خصوصی با قیمت‌هایی بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی آنها گفت: واگذار کردن کارخانجات چیز بدی نیست اما چرا پس از واگذاری پیگیری‌های لازم انجام نمی‌شود و کارخانه‌های واگذار شده یکی یکی تعطیل می‌شوند و این عملکرد به جای واگذاری به بخش خصوصی بیشتر شبیه به واگذاری به بخش خودمانی است. وی همچنین از عملکرد سازمان تأمین اجتماعی انتقاد کرد و گفت: با این که 97درصد بودجه تأمین اجتماعی توسط کارگرانی با حداقل حقوق تأمین می‌شود، اما این سازمان متأسفانه تبدیل به حیاط خلوت عده‌ای خاص شده است. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این جلسه تدوین راهکار جهت درنظرگرفتن سرمایه و تخصص را در کنار یکدیگر ضروری دانست و گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری هنوز با مشکل مالکیت مواجه هستیم و برای سرمایه‌گذاران خارجی بر سر موضوع اعطای مالکیت مشکل داریم. سهراب شرفی همچنین از وجود نگاه مجازات‌گرایانه به کارفرماها انتقاد کرد و گفت: امروز قوه قضاییه برای کارفرمایان و مدیران شجاع تبدیل به کمینگاه شده است و این دیدگاه که همیشه به دنبال این هستیم که تاکنون چندکارفرما را مجازات کرده‌ایم و چرا تا حالا مجازات‌های بیشتر اعمال نشده، مانعی بر سر رونق کسب و کار است، چرا که اگر کارفرمایان و کارآفرینان نباشند بیکاری و مشکلات اجتماعی هم افزایش می‌یابد. اما پس از صحبت‌های نمایندگان تشکل‌ها حسن لطفی نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی با بیان این که هیچ پول و وامی‌ به تنهایی ایجاد اشتغال نخواهد کرد به موضوع سهم درمان کارگران در تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: سهم 9بیست‌و‌هفتم برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد و نخواهیم گذاشت کسی به آن دست درازی کند، چرا‌که این سهم بابت حق درمان کارگران است و مثل ناموس ما می‌ماند. وی همچنین با بیان این نکته که در راه ایجاد اشتغال و تولید چند مورد است که با رفع آنها می‌توان بخش عمده‌ای از مشکلات را حل کرد این موارد را قوانین بیمه‌ای، قوانین مالیاتی، جلوگیری از قاچاق کالا، رفع مشکلات بانکی برای سرمایه‌گذاران و تدوین طح رفع موانع تولید دانست. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی