[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

ثبت ۷۲‌اثر تاریخی فارس در فهرست آثار ملی، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: با ثبت 72اثر تاریخی غیر منقول در سال 1396 تعداد آثار ثبتی استان به 2954 اثر رسید. 
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با بیان مطلب فوق اظهار داشت: استان فارس غنی‌ترین و متنوع‌ترین ذخایر تاریخی در دوره‌های مختلف را در بین استان‌های کشور داراست، همچنین وجود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری به اهمیت این موضوع می‌افزاید. 
وی با اشاره به اینکه استان فارس با اختصاص حدود 10درصد آثار ثبتی کشور در رتبه تخست کشور قرار دارد گفت: بیشترین آثار تاریخی استان به ترتیب در شهرستان‌های شیراز، مرودشت، کازرون و لارستان ثبت شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: نخستین اقدام در تمامی امور مطالعاتی و پژوهشی و انجام اقدامات حفاظتی و مرمتی، ثبت اثرمورد نظر است که اداره کل میراث فرهنگی فارس در سال 96، با اولویت قراردادن یکی از برنامه‌های خود در راستای ثبت آثار تاریخی-فرهنگی، با ثبت 72اثر تاریخی غیر منقول و33شیء تاریخی منقول مربوط به دوره هخامنشی در فهرست میراث ملی، گام مهمی در راه مرمت و احیا این آثار برداشت. این مقام مسئول با تأکید به ادامه روند ثبت آثار تاریخی و تکمیل و ارائه پرونده‌های آنها، به مستندنگاری بافت‌های تاریخی استان اشاره و خاطر‌نشان کرد: شهر شیراز با بافتی بالغ بر 360هکتار یکی از منسجم‌ترین این بافت‌ها محسوب می‌شود که آثار بسیار ارزشمندی در دل آن نهفته است و در جهت دفاع از هویت این بافت ارزشمند و حفظ انسجام و یکپارچگی آن، در حال حاضر اولویت این اداره کل، ثبت بناهای ارزشمند بافت تاریخی شیراز است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی