[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

کاهش خشونت علیه زنان ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سمینار بین‌المللی «سلامت زنان» از برگزاری یازدهمین دوره این سمینار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در روزهای نهم و دهم آذرماه امسال خبر داد.
دکتر کامران باقری لنکرانی در یک کنفرانس خبری، بیان کرد: سمینار سلامت زنان به ابتکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در دستور اجرا قرار گرفت و حتی در دوران شیوع کرونا هم برگزار شد؛ چراکه معتقدیم پژوهش در خصوص سلامت زنان برای سلامت جامعه گره گشا بوده و نیاز به تلاش‌های بیشتری در این زمینه احساس می‌شود و رهبر معظم انقلاب نیز در ١٤ دی ماه ١٣٩٠ طی یک سخنرانی بر پژوهش‌های مرتبط با زنان و سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه تأکید کردند.
رئیس یازدهمین سمینار بین المللی سلامت زنان، موضوع محوری این سمینار را عوارض طولانی مدت کرونا ذکر و خاطرنشان کرد: ٦٠ درصد از افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، حداقل تا یک سال بعد، با عوارض ناشی از آن درگیر بوده‌اند و زنان ٢٥ درصد بیش از مردان دچار این عوارض شده‌اند.
این پزشک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد خاطرنشان کرد: امروز که با عوارض جسمی ناشی از کرونا کمتر مواجه هستیم، باید به عوارض طولانی مدت بیشتر توجه کنیم و خودمان را برای مواجهه با موارد مشابه موضوع آماده کنیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه خشونت درون خانواده حین شیوع بیماری کرونا بین ٢٠ تا ٣٠ درصد افزایش پیدا کرد، گفت: اکنون با فروکش کردن پاندمی کرونا، خشونت هم کاهش یافته و جالب اینکه پیش از این بیماری، خشونت در برخی خانواده‌ها وجود نداشته است.
رئیس یازدهمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان با بیان اینکه در دوران بیماری کرونا فرسودگی شغلی در پرستاران و کارکنان نظام سلامت به ٦٤ درصد و در پزشکان عمومی و متخصصان به ٤٠ درصد رسید، گفت: در همین راستا در سمینار سلامت زنان، یک میزگرد به بررسی این مهم اختصاص داده خواهد شد. رئیس مرکز تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین اعلام کرد که ٢٤٣ مقاله به دبیرخانه این سمینار ارسال شده که ١١١ مورد آن پذیرفته شده است.
او خاطرنشان کرد: در حاشیه این سمینار، یک میزگرد به موضوع سلامت مادران در دوران پساکرونا و تغییراتی که این بیماری به ما تحمیل کرد و همچنین میزگردهایی به موضوعاتی چون تغذیه خانواده، چالش اهمیت غذایی در گروه‌های آسیب پذیر، عوارض جسمی پس از کرونا، ارتقای سلامت زنان در دوران پاندمی و سلامت زنان در جامعه ایثارگری اختصاص داده خواهد شد.
رئیس یازدهمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان با بیان اینکه درس‌آموخته‌های کرونا در خصوص نظام سلامت و آمادگی نسبت به موارد مشابه آن نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، گفت: در قانون اساسی به این مسئله نیز توجه شده است.
لنکرانی همچنین اظهار کرد: کارنامه جمهوری اسلامی طی چهار دهه پس از انقلاب کارنامه درخشانی است؛ به گونه‌ای که امید به زندگی قبل از انقلاب ٥٤ سال بوده و امروز به ٧٨ سال ارتقا یافته است.
او با بیان اینکه در کشور ما زنان بیش از ٦٥ سال عمر می‌کنند، گفت: امروز بیش از ٩٥ درصد زایمان‌ها در ایران در شرایط کاملاً بهداشتی انجام می‌شود و مرگ و میر زنان باردار هم به ٣٠٠ مورد در سال رسیده است. رئیس یازدهمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان اضافه کرد: امروز ٣٠ درصد از پزشکان متخصص و فوق تخصص در ایران را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین ٥٦ درصد از دانشجویان و ٣٤ درصد از اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی را زنان تشکیل می‌دهند.
لنکرانی با بیان اینکه ٧٣ درصد از کسانی که در بخش بهداشت و درمان مشغول به فعالیت هستند را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: در بحث کرونا و عوارض ناشی از آن نیز ٢٥ درصد در زنان بیش از مردان بوده که نشانی می‌دهد علی‌رغم این دستاوردها باید توجه بیشتری به این قشر از جامعه داشت.
او همچنین با بیان اینکه سمینار بین‌المللی سلامت زنان در چند سال اخیر با همکاری علمی ایسسکو برگزار شده است، افزود: این دوره از سیمنار نیز با همکاری این مجموعه برگزار و طی آن از یکی از پرستاران پیشکسوت قدردانی خواهد شد.
رئیس یازدهمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان همچنین با بیان اینکه نرخ اضطراب و افسردگی زنان در دنیا بیشتر از مردان است، گفت: بخش مهمی از این موضوع به نقش‌های مهمی بازمی‌گردد که بر دوش زنان قرار دارد. لنکرانی خاطرنشان کرد: خشونت عاطفی بیشترین نوع خشونت در دوران کرونا بوده و تلاش ما در این سمینار نیز بررسی این موضوع است. آموزش سبک زندگی و روابط اجتماعی هم از موضوعاتیست که باید به آن توجه ویژه شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی