[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

تشریح آخرین دستاوردهای وزارت آموزش‌وپرورش، روزنامه شیراز نوین

وزیر آموزش و پرورش با حضور در نماز جمعه تهران، آخرین دستاوردها و مهم‌ترین اقدامات وزارت آموزش و پرورش را تشریح کرد. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سیدمحمد بطحایی با حضور در نماز جمعه این هفته در دانشگاه تهران به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم، به تشریح رئوس برنامه‌های پیش‌روی آموزش و پرورش دولت دوازدهم، برگرفته از سند تحول بنیادین  پرداخت. 
بطحایی ضمن گرامیداشت یاد وخاطره همه شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، به ویژه شهدای تعلیم و تربیت شهیدان رجایی و باهنر و 5000معلم شهید و36000دانش‌آموز شهید و تبریک تقارن روز معلم با نیمه شعبان اظهار کرد: معلمان دلسوز و زحمت‌کش درکمال اخلاص و با عشق به تعلیم و تربیت در سراسر کشور چراغ آموزش و پرورش را برمی‌افروزند و در دورترین نقاط کشور که هیچ اداره دولتی فعالیتی ندارد، پرچم مقدس جمهوری اسلامی برفراز مدرسه‌ای در اهتزاز است.وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امروز در نظام آموزش و پرورش بیش از 940هزار معلم در جای جای میهن عزیزمان در تلاش‌اند تا بیش از 13میلیون دانش‌آموز را در بیش از 106هزار واحد آموزشی از جهل و ظلمت به سوی نور و دانایی رهنمون سازند و چگونه زیستن و خوب زیستن را به آنان بیاموزند. معلمان سخت‌کوش و فداکار ما با وجود کمبود امکانات و تجهیزات در مدارس و برخی مشکلات اقتصادی و بعضاً تبعیض‌ها، صمیمانه و مسئولانه در خدمت فرزندان ما هستند و با تمام توان در تلاش‌اند نسلی مؤمن، دانا، کارآفرین و دارای مهارت تربیت کنند. وی تصریح کرد: خوشبختانه امروز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش و پرورش رسیده و به تواتر به تأیید ضمنی مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری نیز رسیده در دستور کار وزارت آموزش و پرورش بوده و ما درصدد هستیم با استعانت از الطاف الهی و همراهی همکاران بسیار عزیزم در آموزش و پرورش، برنامه‌های این سند تحول را اجرایی کنیم. بطحایی در ادامه سخنان خود به برخی برنامه‌های پیش‌روی این وزارتخانه، منطبق بر سند تحول بنیادین به شرح ذیل اشاره کرد:
اهتمام جدی به گسترش عدالت آموزشی به عنوان مهم‌ترین رسالت نظام تعلیم و تربیت اسلامی.
دستیابی برابر دانش‌آموزان صرف‌نظر از اینکه کجای این کشور و در چه موقعیت اقتصادی و اجتماعی زندگی می‌کنند، یکی از مهم‌ترین رسالت‌های نظام تعلیم و تربیت اسلامی است. حذف آزمون‌ها از دوره ابتدایی که این آزمون‌ها موجب استرس دانش‌آموزان می‌شد. توسعه‌ مهارت‌آموزی به جای تکیه بر حافظه‌محوری که همواره مورد نقد مسئولان و خانواده‌ها قرار دارد. تجهیز کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها، کارآفرینی، توسعه حرفه‌های دانش‌بنیان متناسب با نیازهای جامعه، روش‌هایی است که می‌تواند ما را به توسعه مهارت‌آموزی نزدیک کند. اولویت‌بخشی فعالیت‌های تربیتی و تقویت تربیت اسلامی به ویژه در ایام حاضرکه جامعه‌ اسلامی ما موردهجمه ناجوانمردانه‌ حوزه‌های مختلف در تربیت بی‌بدیل منابع ارزشمند انسانی در آموزش و پرورش که همواره مورد افتخار ما آموزش و پرورشی‌هاست. تلاش برای تکریم حقیقی مقام و منزلت معلمان و فرهنگیان. به‌روزآوری متون درسی و منابع آموزشی از طریق تعامل و همکاری بیشتر با دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و سایر مراکز علمی و آموزشی.
وزیر آموزش و پرورش اذعان داشت: این مختصری که عرض کردم برخی از رئوس برنامه‌های آموزش و پرورش دولت دوازدهم برگرفته از سند تحول بنیادین است که امیدوار هستم در طی سال‌های پیش‌رو بتوانیم گام‌های جدی در این راستا برداریم. وی گفت: براساس مفاد سند تحول باید یک چرخش اساسی در آموزش و پرورش صورت بگیرد و آن تبدیل نظام آموزشی به یک نهاد فرهنگی و تربیتی است تا بتواند زمینه‌ تربیت‌پذیری کودکان و نوجوانان عزیز را براساس اقتضائات فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی و نیازهای امروز و فردای جامعه فراهم بکند. بطحایی اظهار کرد: آموزش و پرورش در این مسیر به همراهی و همدلی همه ایرانیان، همه کسانی که دل در گرو تعالی میهن اسلامی دارند، همه متدینینی که سوز عاقبت به خیری برای نوجوانان، جوانان و نسل آینده را در دل دارند نیاز دارد. مشارکت و همراهی همه آحاد مردم نه یک عمل استحبابی، بلکه یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای موفقیت آموزش و پرورش است. وی ضمن اشاره به روز جمعه و انتظار ظهور امام عصر(عج) در این روز بیش از سایر ایام گفت: ما درصدد هستیم بتوانیم فرزندانمان را منتظران واقعی و شهروندان عصر ظهور تربیت کنیم. براساس تعالیم اسلامی، در زمان ظهور حضرتش علم گسترش می‌یابد. ما در تلاشیم تربیت علمی، تربیت عقلانی و تربیت اخلاقی را در مدارس خود حاکم سازیم و در دولت تدبیر و امید دستیابی به این اهداف را سرلوحه برنامه‌ها قرار دهیم.
بطحایی با توجه به اهمیت و تأکید آموزه‌های دینی بر آموزش و پرورش بیان کرد: آموزش و پرورش امروز موفق نخواهد شد مگر آنکه در همه‌ عرصه‌ها، مشارکت آحاد مختلف مردم را به همراه خودش داشته باشد. وی گفت: من یقین دارم در آینده‌ای نه چندان دور خواهیم توانست آموزش و پرورشی درخور شأن معلمان گرامی، مردم قهرمان، شهیدپرور و متدین در کشور و میهن اسلامی‌‌مان برقرار کنیم و ان‌شاءالله مدارس ما درخور شأن دانش‌آموزان عزیز، این آینده‌سازان نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی