[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

چهره، روزنامه شیراز نوین

به انگیزه سالروز تولد جرج کلونی
هیولای گیشه

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

ستاره‌ای را تصور کنید که از اوج درخشش در تالارهای سینما همچنان افسوس گذشته را می‌خورد. آرزوی جرج کلونی روزنامه‌نگاری و گویندگی خبر بود که هیچوقت نتواست در این عرصه موفق شود. باوجود آنکه در اواخر دهه نود به یک چهره نوظهور سینمایی تبدیل شده بود، اما همچنان به شبکه‌های تلویزیونی و دفاتر روزنامه یکی پس‌از دیگری مراجعه می‌کرد تا شاید به‌عنوان یک مجری و خبرنگار نیمه‌وقت بتواند خود را در عرصه رسانه بگنجاند و به آرزوی دیرینه‌اش برسد. با این حال کلونی هرگز نتوانست به این مهم جامعه عمل بپوشاند و جلیقه خبرنگاری بپوشد. 
با این حال در واپسین دهه قرن بیستم جرج کلونی انقلاب بزرگی در عرصه سینما بوجود آورد. اندام او بسان استالونه و شوارتزینگر حجیم و عضلانی نبود و تماشاگران آن دوره کمتر با کاراکترهایی که نشان‌از ابرقهرمان نداشتند، ارتباط بر قرار می‌کردند. با این وجود کلونی توانست پس‌از چند نقش فرعی در لباس افسانه‌ای بهمن ظاهر شود و نام خود را در سینمای فانتزی جاودانه سازد. ژانر مورد علاقه جرج کلونی سینمای اجتماعی است. او با بهره‌گیری از قوای کلامی خارق‌العاده‌اش به داستان‌های روزمره جان می‌دهد و همذات‌پنداری با نقش‌های او برای مخاطبان کار چندان دشواری نیست. وی در کتاب خاطراتش می‌نویسد: یک روز صبح اتفاق وحشتناکی برایم افتاد. بعضی از ماهیچه‌های دست و صورتم فلج شدند و قادر به تکلم نبودم. ولی خوشبختانه با گذشت مدتی با پیش گرفتن ورزش بهبود یافتم و توانستم به فعالیت روزمره‌ام ادامه دهم. او همچنین به فقری که در دوران نوجوانی و جوانی به آن دچار بود اشاره کرده و می‌نویسد: قبل‌از ورود به سینما زندگی دشواری داشتم. روزها در یک دوزندگی کفش به تعمیر پاپوش‌های زنانه مشغول بودم و شب‌ها در استادیوم‌های ورزشی سیگار می‌فروختم.
در کارنامه حرفه‌ای او فیلم‌های موفقی نظیر یازده یار اوشن دیده می‌شود. مجموعه آثاری که هیچ‌وقت با شکست تجاری در گیشه و نقد سرد منتقدان روبرو نشدند و گمان نمی‌رود که شرکت‌های سازنده به‌دنبال بازنشستگی ستاره‌های سارق باشند. همچنین جرج کلونی حضور فعالی در کمپین‌های ضد نازی داشته و تا بحال در آثار زیادی که به نقد این حزب افراطی می‌پردازد حضور یافته است.
 مرد خوش‌سیمای سینمای غرب در ماه می سال 1961 متولد شد و علاوه‌بر نقش‌آفرینی در زمینه‌های کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی هم فعال بوده است و برای فیلم سیریانا موفق شد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کند. با این وجود حضور او در پروژه‌های یک‌جانبه و جهت‌دار سیاسی از ارزش کارنامه حرفه‌ای‌اش تا حدودی کاسته است و نمی‌تواند ستاره‌ای پرفروغ و مستقل در سینمای جهان ارزیابی شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی