[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

مشکلات منطقه ریشه در دهداری‌های سابق دارد ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز از برگزاری نشست فوق‌العاده‌ای باحضور شهردار شیراز، معاونان، شهرداران مناطق 11گانه، رؤسای سازمان‌های ذیل معاونت خدمات شهری و همچنین اعضای شورای شهر در هفته نخست خردادماه خبر داد. 
علی ناصری موضوع این نشست را بررسی برنامه‌های انجام‌شده و در دست اقدام برای سال 97 در حوزه سلامت، محیط زیست و خدمات شهری ذکر کرد و گفت: هدف از این نشست بررسی برنامه‌هایی است که توان ایجاد تحول و انقلاب در مدیریت شهری در این سه بخش را دارند تا تقویم کاری ویژه‌ای برای سال جاری در این حوزه‌ها تبیین شود. 
این عضو شورا که در جلسه بازدید کمیسیون سلامت شورای شهر از شهرداری منطقه10 سخن می‌گفت با اشاره‌به اهمیت پیش‌بینی در برنامه‌ریزی‌های شهری گفت: برای سهولت در ارائه خدمات شهری نیازمند بررسی و پیش‌بینی هستیم. به‌عنوان مثال وقتی بزرگراه اصفهان-شیراز در انتهای سال97 به دو راهی قلات برسد با حجم عظیمی از ترافیک روبرو خواهیم شد که چنانچه برای این معضل پیش‌بینی‌های لازم صورت نگیرد قطعاً با مشکل مواجه خواهیم شد.
در این جلسه سیروس پاک‌فطرت، دیگر عضو شورا ضمن اشاره به مشکلات عنوان‌شده در منطقه ده شهرداری گفت: این منطقه به دلیل نوپا بودن هنوز بکر بوده و آمادگی بالایی برای فضاسازی‌های مختلف دارد به ویژه که ورودی شمال غرب شیراز به‌عنوان یک ورودی ویژه در این منطقه قرار دارد. 
این عضو کمیسیون سلامت شورا نبود نماد ورودی شهر در این منطقه و ضرورت هماهنگی بیشتر بین شهرک‌های اقماری در محدوده شهرداری منطقه ده را دو مسئله مهم عنوان کرد و گفت: در این منطقه در مورد بحث تملک زمین به واسطه عدم تمکن مالی و اولویت‌بندی پروژه‌ها نیز تا حدودی دچار مشکل هستیم. وی افزود: بخشی از شهروندان ساکن در این منطقه هنوز بلاتکلیف هستند چراکه املاک آنان در محدوده پروژه‌های شهرداری اعلام شده اما هنوز تملکی از سوی شهرداری صورت نگرفته است که دو دلیل نبود پول یا در اولویت نبودن پروژه‌های عنوان‌شده باعث بلاتکلیفی مالکان شده است. پاک‌فطرت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شیراز با این وسعت به بیش‌از یک میدان تره‌بار نیاز دارد و به‌جاست که دستِ‌کم 4میدان بزرگ میوه و تره‌بار برای این کلانشهر درنظر گرفته شود که امیدواریم در شورای پنجم بتوانیم نسبت به فضاسازی برای ایجاد میادین میوه و تره‌بار اقدام کنیم.
همچنین در این جلسه شهردار منطقه ده شیراز با بیان این نکته که منطقه ده علاوه‌بر تازه‌تأسیس بودن، مشکل الحاق چند روستا به این منطقه نیز چالشی بزرگ برای شهرداری است گفت: بزرگترین مشکل شهرداری منطقه ده حریم گسترده این منطقه است که وجود باغات و باغشهرها و اراضی تفکیکی غیر قانونی و مشکلات اتفاق افتاده در زمان دهداری‌ها در این منطقه آن را به یک منطقه خاص تبدیل کرده است. 
محمدفاضل صارمی‌زاده عدم تحویل اراضی سهم شهرداری در این مناطق را باعث عدم امکان ارائه خدمات شهرداری به مناطق تازه متصل شده دانست و ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات موجود تخلفات عدیده در باغات محدوده منطقه است که حتی با داشتن حکم دادستانی مبنی‌بر تخریب ساخت‌و‌سازهای غیر قانونی در باغات باز هم مالکان برای شهرداری مشکل ایجاد می‌کنند و نیروهای موجود در بخش تخلفات نیز نه به لحاظ تخصص و نه به لحاظ تعداد با حریم گسترده این منطقه همخوانی ندارد. شهردار منطقه ده همچنین مشکلات موجود در زمینه ایجاد فضای سبز به لحاظ خاک غیر حاصلخیز بودن، فرسودگی پارک‌های موجود،کمبود نیروی کارگری در بخش خدمات شهری، وجود حیوانات ولگرد و کمبود شدید آب نسبت به سطح منطقه برای آبیاری فضای سبز را از جمله مشکلات موجود در این منطقه عنوان کرد. صارمی‌زاده همچنین در این جلسه خواستار کمک معاونت خدمات شهری در جهت برطرف کردن مشکلات ناشی از تخلیه نخاله‌های ساختمانی، وجود دست‌فروشان در حاشیه بزرگراه‌ها و تعیین تکلیف سنگ‌فروش‌های بولوار دکتر حسابی شد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی