[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

کی‌روش: خدا همیشه به ما جایزه نمی‌دهد!، روزنامه شیراز نوین

سرمربی تیم ملی فوتبال با ابراز نارضایتی از غیبت بازیکنان در اردوی تیمش به مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا حمله کرد و طعنه‌هایی به ارکان فوتبال ایران زد.
به گزارش «ورزش‌سه»، کارلوس کی‌روش در حاشیه تمرین دیروز تیم ملی فوتبال صحبت‌هایی را درباره موضوعات مختلف انجام داد که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید:
پاسخ به تمرین با 4‌بازیکن و شکست پرسپولیس با ملی‌پوشان
طی 7‌‌سال گذشته سعی کردم مثال خوبی باشم که راجع یک مربی و یک باشگاه صحبت نکنم و سعی کردم هیچ‌موقع این مطلب را زیر پا نگذارم. البته در زندگی مطلب مهمی ‌را یاد گرفتم. اینکه نسبت به مسائلی که دیگر تفاوتی ایجاد نمی‌کند، بی‌تفاوت باشم و همین‌طور سعی کنم درباره مسائلی که در کنترل بنده نیست‌، بی‌تفاوت باشم. البته در وجدان خودم راحت هستم چون به این موضوع قبلاً رسیدگی کرده‌ام.
برای فرگوسن آرزوی سلامتی می‌کنم
وقتی شما درباره رضایت من از شرایط فعلی سؤال می‌کنید، یک موضوع را می‌توانم بگویم. نمی‌توانیم فراموش کنیم که سلامتی مهم‌ترین مطلب است. در حال حاضر چیزی که مرا تحت تأثیر قرار می‌دهد، ناراحتی دوست خوبم فرگوسن است و امیدوارم ایشان هرچه زودتر سلامتی خودش را به دست آورد. حمایتی که خانواده‌اش از او انجام داد را تحسین می‌کنم؛ البته امروز خبرهای خوبی داریم که حال فرگوسن بهتر است.
در مکتبی که تحصیل کردم، یاد نگرفتم درباره عملکرد مربی دیگری حرف بزنم
ما باید راجع‌به آماده‌سازی تیم‌ملی در جام جهانی صحبت کنیم. البته این به معنای صحبت کردن درباره باشگاه‌ها، مربیان و عملکرد تیم‌های مختلف نیست. به این دلیل که طی 7‌سال گذشته هرگز درباره باشگاه‌های دیگر و مربیان‌شان حرفی نزدم. در مکتبی که من تحصیل کردم و در مسیری که پا گذاشتم، هیچ‌موقع یاد نگرفتم که درباره عملکرد مربی دیگری صحبت کنم. بنده فقط درباره وظایف و تعهدات خودم صحبت می‌کنم که آن هم آماده‌سازی تیم‌ملی در مسیر جام جهانی است.
آقایان! بیایید با واقعیت روبه رو شوید
همه تیم‌ها برای حضور در جام جهانی یک آماده‌سازی خاص دارند. البته این نظر خاضعانه بنده است. اگر فدراسیون و مسئولان سازمان لیگ و ورزش کشور نظر بنده را قبول ندارند، دیگر باید بپذیرم. حرفی که می‌توانم بزنم این است؛ نمی‌دانم باید گریه کنیم یا بخندیم. همانطور که می‌دانید حرفی که در یک‌سال گذشته زده شده این است که اولویت اول فوتبال ما حضور قدرتمندانه تیم ملی در جام جهانی است. درست است یا خیر؟ آقای تاج و وزیر ورزش این حرف را زدند. آقایان! بیایید با واقعیت روبه‌رو شوید.
این همه فشردگی در لیگ برای چه بود؟
اگر لیگ امسال در تاریخ 27‌آوریل(7‌اردیبهشت) به اتمام رسید و فینال جام حذفی 3روز بعد برگزار شد، پس این همه فشردگی برای چه بود؟ برای اینکه تیم ملی آماده جام جهانی شود. درست است یا خیر؟
لیگ زودتر تمام شد تا باشگاه‌ها به لیگ قهرمانان برسند!
لیگ امسال 7‌اردیبهشت تمام شد، فقط به این دلیل که باشگاه‌هایی که درگیر لیگ قهرمانان هستند، بتوانند تمرکز لازم را روی این مسابقات بگذارند. فقط به همین دلیل لیگ زودتر تمام شد. لیگ در آن تاریخ تمام شد به این دلیل که بازیکنان فقط تمرکزشان روی راند یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان باشد. مطمئناً این اتفاق برای تیم ملی نیفتاد. موافق هستید؟ 
متأسفانه شرایط بسیار دشواری داریم
اینها حقایقی است که با آن روبه‌رو هستیم. متأسفانه ای اف سی با درخواست بنده و فدراسیون موافقت نکرد؛ ولی اگر قرار بود تصمیم اینگونه گرفته شود، بهتر بود لیگ را تا سه هفته بعد ادامه می‌دادیم تا اینقدر فشردگی در مسابقات ایجاد نشود. این واقعیتی است که پیش‌رو داریم. من موافق این امر نیستم. متأسفانه شرایط بسیاری دشواری داریم. این شرایط چیزی نیست که مربیان درباره‌اش تصمیم بگیرند. ولی متأسفانه تصمیمی‌ است که گرفته شد. اینکه 7‌اردیبهشت لیگ تمام شود و باشگاه‌ها آزاد باشند و به لیگ قهرمانان برسند. این برنامه‌ریزی که انجام شد برای تیم ملی نبود، برای باشگاه‌ها بود. 
تمدید قرارداد با تیم ملی؟
این قضیه دیگری است که به بحث اکنون ما ربطی ندارد و بعداً درباره آن صحبت خواهیم کرد.
همیشه خدا به ما جایزه نمی‌دهد
وقتی شما یک آماده‌سازی فوق‌العاده دارید، مستحق به‌دست آوردن نتیجه فوق‌العاده هم هستید. وقتی آماده‌سازی خوبی دارید، مستحق نتایج خوب هستید. وقتی آماده‌سازی بد دارید، مستحق نتایج بد هستید. این زندگی است. گاهاً خدا یک جایزه و کادو به شما می‌دهد، ولی من فکر نمی‌کنم ما باید منتظر این جایزه باشیم. در نتیجه ما باید با یک نگاه خیلی ساده به موضوع بنگریم. 
احتمالا سطح دانش و اطلاعات من بالا نیست!
چندی قبل مصاحبه‌ای از آقای کرانچار دیدم که او گفته بود کی‌روش زمان کافی برای آماده‌سازی تیم ملی دارد. همانطور که دیدید این اتفاق نیفتاد و این صحبت اشتباه بود. البته شاید من اشتباه می‌کنم؛ چون فقط 37‌سال تجربه در فوتبال دارم. تنها 4‌دوره حضور در جام‌جهانی را تجربه کردم و احتمالاً در سطح خوب دانش و اطلاعات نیستم که در این خصوص سخنی بر زبان آورم. ولی اعتقاد من این است که بازیکنانی که در لیگ‌های داخلی آسیایی و آفریقا بازی می‌کنند، احتیاج به آماده‌سازی بهتری دارند. ولی احتمالاً من اشتباه می‌کنم.
بروید از نایب رییس ایرانی ای اف سی بپرسید!
مسبب این اتفاقات ای اف سی است؛ چراکه کنفدراسیون آسیا این برنامه‌ریزی را انجام داد که منجر به لطمه خوردن بازیکنان آسیایی شد. شما این سؤال را باید از ای اف سی بپرسید. شما یک مرد ایرانی را در اختیار دارید که نایب رییس ای اف سی است و شما باید از او درباره این برنامه‌ریزی بپرسید. 
بازیکنان ما مقابل نفت تهران بازی کرده اند!
احتمالاً ای اف سی تفکری داشته که بازیکنان ایران و عربستان و سایر بازیکنان آسیایی به همان سطح نیاز دارند که بازیکنان اسپانیا و پرتغال که در باشگاه‌های بزرگ بازی می‌کنند، احتیاج دارند. بازیکنان ما در لیگ ایران مقابل نفت تهران بازی می‌کنند و شاید به همان سطح آماده‌سازی مثل اروپایی‌ها نیاز دارند. 
چرا نباید خوشحال باشم؟ مگر مقصر منم؟
در پنجره قبلی بازی‌های ملی دوستانه فیفا در فروردین ماه، تیم‌های آسیایی 10‌بازی دوستانه انجام دادند؛ تنها نتیجه مثبت فقط ایران بود که یک برد به دست آورد و بقیه ناکام ماندند. اما هنوز ای اف سی اعتقاد دارد شرایط بازیکنان آسیایی خوب است. بعد شما از من می‌پرسید آیا از این شرایط خرسند و خوشحال هستم؟ برای چه نباید خوشحال باشم؟ مقصر من هستم؟ 
سلامت هستم و خیلی هم خوشحالم
من وقتی اشتباه می‌کنم، خوشحال نیستم، وقتی تصمیم اشتباهی می‌گیرم خیلی ناراضی می‌شوم. وظیفه من خدمت به تیم ملی و خدمت به هواداران فوتبال است. هربار یک اشتباهی می‌کنم نمی‌توانم شب بخوابم، اما مسئولیت این اتفاق با من نیست. هنوز اشتهایم سرجایش است. خداراشکر سلامتی‌ام خوب است و نقطه نظر‌های مزاح من و شوخ طبعی‌ام بیشتر از گذشته است. خوشحال‌تر هم می‌توانم بشوم! فقط از این ناراحت می‌شوم که باید یک برنامه مدون آماده می‌کردیم. اگر به شما حقوق‌تان را دیر بدهند، خوشحال هستید؟ این احساسی است که الآن دارم. 
شما در تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری رئال و بارسا را می‌بینید!
در 4‌سال گذشته ما پیشرفت خیلی خوبی داشتیم؛ جام جهانی یک تورنمنت بسیار سطح بالایی است. با کمال احترام تأکید کردم 99‌درصد افرادی که مسائل مختلف را مطرح می‌کنند جلوی این سطح از بازیکنان مثل اسپانیا بازی نکردند و تجربه‌اش را ندارند. بازیکنانی از رئال مادرید، منچستر یونایتد و..‌. شما وقتی رئال را از تلویزیون می‌بینید، شاید فکر کنید سرعت بازی خیلی کم است. ولی اسپانیا را باید از روی 100‌متر ببینید. متأسفانه در تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری پسر من هم می‌تواند بارسلونا را ببرد. دیروز هم بارسا باخت.
فوتبال ایران تحت چتر دیکتاتوری ای اف سی است
این سؤال‌ها را از ریاست فدراسیون بپرسید. من نمی‌خواهم دیگر درگیر مسائلی که با باشگاه‌ها و مربیان مشکل‌ساز می‌شود، باشم. نمی‌خواهم جزیی از این بحث‌ها باشم. شرایط دشواری برای همه ما است. هیچ کسی در ایران دلسوزتر از من برای باشگاه‌ها نبود. دو سال پیش تقویم باشگاه‌های آسیا را نگاه کردم و سعی داشتم از منافع‌شان دفاع کنم. هیچ‌کس بیشتر از من این کار را نکرد. دوباره تکرار می‌کنم مسبب این اتفاقات ای اف سی است، به خاطر اینکه ما متأسفانه تحت چتر دیکتاتوری مسئولان اداری ای اف سی قرار گرفتیم. منافع فوتبال الآن در کار نیست. اگر منافع فوتبالی بود، نباید یک‌هشتم نهایی الآن برگزار می‌شد. 
من هم مربی استقلال بودم، همین کار را می‌کردم
اگر مربی استقلال بودم، چه می‌کردم؟ من هم از منافع استقلال دفاع می‌کردم. وظیفه من است در این شرایط از باشگاهم دفاع کنم. من هم مربی منچستر بودم، هم مربی تیم ملی پرتغال. شما از منافع تیمت دفاع می‌کنی. کاملاً با ای اف سی است چراکه از منافع 5تیمی‌ که به جام‌جهانی رفتند، دفاع نکرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی