[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

کارگران قربانی بی عدالتی قانون کار، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر-سمیرا مولودی

 دغدغه کارگران تمامی ندارد و هر بار که پای درد و دل آنها بنشینیم حرفی برای گفتن دارند. این مشکلات هر روز بیشتر از پیش می‌شود و گویی در گذر زمان حقوقشان رو به نابودی است. کارگران افرادی هستند که می‌بایست بر دستان پر توان آنها بوسه زد که موجب شدند کشور در عرصه‌های گوناگون از جمله صنعت وابستگی کمتری به دیگر کشور‌ها داشته باشد. کارگران، این قشر کم ادعا و پر تحمل که به گفته رئیس جمهور ستون توسعه یک کشور هستند؛ کم لطفی است اگر یادشان نباشیم. کم لطفی است اگر نگوییم در موفقیت نظام نقش بسزایی داشتند. در کشوری اگر قشر کارگر از رفاه برخوردار و زندگی‌اش تأمین باشد، به طور حتم حرکت به سوی توسعه سرعت گرفته و آسانتر می‌شود. پرداخت حداقل دستمزد به آنان می‌تواند بیانگر این باشد که آنها از حداقل حقشان برخوردار شده اند. این حداقل باید بتواند در حدی باشد که یک زندگی متوسط را بچرخاند. البته این حداقل واقعاً نمی تواند جوابگوی نیازهای یک خانواده متوسط جامعه باشد. باید بررسی کرد و به نتیجه رسید که این حداقل بر چه اساسی تعیین می‌شود. چون به صورت خیلی گذرا و جمع بندی سرانگشتی هم که حساب کنیم، اجاره خانه و هزینه آب و برق و گاز از این بیشتر می‌شود؛ چه برسد به حساب و کتاب عیال‌واری. 
امروز جامعه كارگری با مشكلات متعددی از جمله بحران بیكاری، نبود امنیت شغلی، قراردادهای موقت، مداخلات دولت در سازمان تأمین اجتماعی، پائین بودن دستمزدها و شكاف میان درآمد و سبد هزینه زندگی مواجه است. 
صیانت از مشاغل، تنظیم روابط كار و سیاست‌گذاری برای ایجاد اشتغال از جمله وظایف وزارت كار است که متاسفانه با وجود قراردادهای موقت، امنیت شغلی چند سالی می‌شود به دست فراموشی سپرده شده و امنیت کارگران، زیر پا له شده است. کارگران دیگر حتی نمی توانند برای فردای خود برنامه ریزی کنند چه برسد به سال دیگر. هر آن امکان اینکه کارفرما به راحتی و بدون دلیل کارگری را اخراج کند وجود دارد. 
این قشر زحمتکش و بی ادعا، تشکلی دارند که از بدو پیدایش به دنبال حقوق از دست رفته آنان بوده است. دبیر اجرایی این تشکل در فارس، از جنس کارگران است و بعد از 40 سال خدمت با دردهای کارگران کاملاً آشناست. دلگیر است و تمام زندگی‌اش را در این راه خدمت کرده است. برای اثبات این موضوع کافی است به سراغ جامعه کارگری بروید تا خدمات او را در زندگی این افراد شاهد باشید. ولی حیف که هر روز که می‌گذرد قوانینی بر ضد کارگران تصویب می‌شود و با قدرت گرفتن بی پایه و اساس کارفرمایان امنیت و تضمین از کارگران فاصله می‌گیرد. 
علی راستگو دبیر اجرایی خانه کارگر فارس در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین، با بیان اینکه در حال حاضر تنها پوسته‌ای از قانون کار مانده است، اظهار داشت: قانون کار پس از قانون اساسی، از مهمترین قوانین کشور است و اولین قانونی است که برای اصلاح به مجمع تشخیص مصلحت نظام راه یافت. 
او قانون کار را دارای ارزش دانست و گفت: در ابتدا قانون کار دارای ارزش فراوانی بود؛ چون اصلی ترین هدف آن صیانت از نیروی کار بود اما متأسفانه به تدریج با بخشنامه‌های مختلف از بین رفت تا جایی که امروز تنها پوسته‌ای از آن به جا مانده است و قدرت کارفرمایان افزایش یافته است. گرچه در سال‌های اخیر شورای عالی كار، تورم را در تعیین دستمزد لحاظ كرده است، ولی عزت كارگر با توجه به سختی معیشت تأمین نشده است. 
دبیر اجرایی خانه کارگر استان با اشاره به تعطیلی اکثر کارخانه‌ها و بیکار شده کارگران بیان داشت: اکثر کارفرمایان ما بدون توجه به قانون کار، هر چقدر بخواهند حقوق می‌دهند و هر وقت بخواهند اخراج می‌کنند و این اقدامات بر خلاف حق و حقوق کارگران است. 
راستگو یادآور شد: در حال حاضر 2 میلیون و 50 هزار نفر بیمه شده تأمین اجتماعی در استان داریم که 97 درصد از بودجه سازمان تأمین اجتماعی از بیمه کارگر و کارفرما تأمین می‌شود. كارگران حق دارند با دفترچه تأمین اجتماعی چه به صورت درمان مستقیم یا غیرمستقیم، بخشی از هزینه‌های خود را تأمین كنند. او با بیان اینکه کارگران بهترین کارشناسان اقتصادی دنیا هستند،گفت: کارگران با حداقل دستمزد دریافتی در طول ماه، هزینه‌های مختلفی از جمله خوراک و پوشاک، تحصیل فرزندان، درمان و صدها نیاز دیگر را پرداخت می‌کنند و نه شکایتی دارند و نه به کسی توهین می‌کنند. 
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس در بخشی از سخنان خود گفت: خانه کارگر در سال 58 با رهنمون‌های امام و حمایت شهید بهشتی تشکیل شد و اولین تشکل کارگری محسوب می‌شود. در طول این سالیان هیچگونه وام و بودجه‌ای از دولت دریافت نکرده است و به دور از گرایش‌های سیاسی به فعالیت خود پرداخته است. اما بارها و بارها مسئولین سعی داشتند تشکل را از بین برده و زیر پوشش وزارت بهداشت ببرند. 
راستگو افزود: خانه کارگر با دریافت حق عضویت 40 هزار تومان برای مدت 3 سال از افرادی که دفترچه تأمین اجتماعی دارند، اقدام به برگزاری دوره‌های کوتاه مدت آموزشی در زمینه‌های هنر، حسابداری، کامپیوتر و زبان کرده است. همچنین در سراسر ایران این افراد به همراه خانواده هایشان می‌توانند از امکانات کامل مهمانسرا با مبلغ بسیار جزیی برخوردار شوند و در طرح ازدواج آسان نیز اعضاء بدون ورودی می‌توانند مراسم خود را در تالار خانه کارگر برگزار کنند. 
او با بیان اینکه کدام یک از افرادی که ساعت ها کلام رهبری را پشت تریبون تحلیل می‌کنند توانسته است در راستای اقتصاد مقاومتی گام بردارند، اذعان داشت: همدلی و همزبانی به معنای واقعی در خانه کارگر اجرا شده است. 
 دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با بیان اینکه تمامی این اقدامات در وضعیت رکود اقتصادی کشور اتفاق افتاده است، گفت: علاوه بر این اقدامات، موفق به اخذ پروانه برای 12 هزار و 500 مترمربع زمین شدیم که در 6 هزار و 500 متر مربع به مرحله سفتکاری رسیده ایم. 
راستگو از اجرایی شدن طرح تحصیلات دانشگاهی برای کلیه رانندگان ناوگان حمل و نقل خبر داد و گفت: در صورت عقد قرارداد از سوی انجمن‌های صنفی این ناوگان، کلیه رانندگان می‌توانند در رشته دانشگاهی مرتبط تحصیل کنند. 
او با تصریح اینکه برخی نمایندگان مجلس فقط رأی جمع می‌کنند، گفت: این نمایندگان به بررسی مشکلات نمی پردازند و در راستای شکل گیری مدیریت یکپارچه شهری نیز اقدامی انجام نمی دهند چرا که نگران جایگاه خود هستند و از قدرت گرفتن شوراها هراس دارند. 
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس در ادامه اضافه کرد: به زمان انتخابات که نزدیک می‌شویم و همه کسانی که در پی جمع کردن رأی هستند، نوکر مردم و محرومین می‌شوند ولی به محض رسیدند به کرسی، محروم سیخی چند؟! 
راستگو اظهار داشت: پس از حادثه ساختمان پلاسکو تنها اتفاقی که افتاده است به سختی مجوز می‌دهند. گیر سه پیچ می‌دادند الان گیر چهار پیچ می‌دهند. 
پس از شنیدن تنها گوشه‌ای از مشکلات کارگران و بخشی از خدماتی که خانه کارگر ارائه کرده است حال باید منتظر بود و دید که دولت تدبیر و امید در راستای حمایت از کارگران کشور که یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، برای مشکلات و توقعات این قشر، برای کاهش خط فقر و افزایش حقوق آنان چه راهکاری را در پیش خواهد گرفت. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی