[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

فرهنگ‌سازی برای افزایش مشارکت مردم، روزنامه شیراز نوین

اولین جلسه تجلیل و آموزشی، هم‌اندیشی و هماهنگی همیاران مهربان ترافیک در سال جدید با حضور جمعی از اعضای هیئت‌امنا و هیئت‌مدیره مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز در سالن اجتماعات شهرداری منطقه ۵ برگزار شد.
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز با اشاره به شعار سال و تأکید رهبری بر مشارکت مردم در جهش تولید گفت: در بحث جهش تولید ملاک تنها تولید کالا نیست و تولید فرهنگ و مسائل اجتماعی و هرآنچه ضرورت یک جامعه اسلامی ایرانی است را شامل می‌شود.
سید عبدالرضا دستغیب افزود: حضور همیاران مهربان ترافیک در چهارراه‌ها و نقاط کور ترافیکی و کمک به روان‌سازی ترافیک، همان مشارکت در جهش تولیدات فرهنگی است.
وی با تأکید بر ضرورت توجه مسئولان به مردمی که با وقف مال و ثروت خود یا با وقف وقت باارزش خود در راه خیر قدم برمی‌دارند، افزود: شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» تأکید رهبری بر حمایت مسئولان از مردم است تا مسئولان ضمن قدردانی از خیران، خدمات آنها را در حوزه خود گزارش دهند و با تقدیر و تجلیل، خیران را به جامعه معرفی کنند تا بسیج عمومی برای این حرکت فرهنگی در جامعه ایجاد گردد. دستغیب با بیان اینکه روش‌های قهری در ارتباطات فرهنگی جواب‌گو نیست، تصریح کرد: خدمات فرهنگی در شیراز به راحتی قابل انجام است؛ چون شیراز پایتخت فرهنگی و تمدنی بزرگ است و شهروندان آماده پذیرش مسائل فرهنگی هستند. دستغیب با اشاره به حضور ۴۵ نفر از همیاران مهربان ترافیک در مراکز مهم و پرتردد شیراز در ایام نوروز، خدمات همیاران را ارزشمند و قابل تقدیر خواند که با حضور خود گامی مؤثر در رشد و اعتلای فرهنگ برداشتند.
وی همچنین به خدمت ۱۳۰ همیار مهربان ترافیک در طول سال در خیابان‌های پرتردد شهر اشاره نمود که هرروزه در کنار پلیس راهور، راهگشای گره‌های ترافیکی هستند. مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز در ادامه گفت: آمار تصادفات و مرگ و میر ناشی از آن رقمی مشخص و قابل ارائه است، اما بهتر است به دنبال علل تصادفات باشیم تا بتوانیم برای آن راه‌حل ارائه نماییم و این همان حلقه مفقوده‌ است. دستغیب افزود: پایین بودن فرهنگ رانندگی، استاندارد نبودن خودروها، جاده‌های نامناسب و غیراستاندارد، آموزش ناکافی برای گرفتن گواهی‌نامه رانندگی و عدم سخت‌گیری لازم در آموزش و امتحان رانندگی می‌تواند دلیل تصادفات باشد که لازم است به رابطه معناداری برسیم تا راه‌حل مناسبی ارائه دهیم؛ چراکه مرگ و میر ناشی از تصادفات، مشکلات و آسیب‌های اجتماعی بسیاری به دنبال دارد.
دستغیب با بیان اینکه خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد، به زیبایی قلب و فطرت اشاره نمود و گفت: فراموش نکنیم که خدمت به خلق خدا باید در نهایت آراستگی و با زبان نرم انجام شود و همیاران مهربان ترافیک ضمن توجه به این مهم، از هرگونه حرکت قهری با شهروندان بپرهیزند تا با احترام به همشهریان خود بتوانیم گامی در راه اعتلای فرهنگ برداریم.
ما شهروندان شهری هستیم که مایه فخر و مباهات جامعه بشریت است
نایب‌رئیس مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز گفت: ما شهروندان شهری هستیم که مایه فخر و مباهات جامعه بشریت است.
طاهری با بیان اینکه باید به شهر و همشهریانمان افتخار کنیم، اضافه کرد: خیر نیکوکاری که علی‌رغم مشکلات موجود به حمایت از همشهریان خود برمی‌خیزد را باید حمایت کرد و ستود.
آموزش و نظارت راه درستی است که جامعه می‌تواند شهروندانش را به کمال برساند
طاهری با بیان اینکه بی‌گمان همیاران مهربان ترافیک شایستگی این خدمت و لباس مقدس همیاری را داشته‌اند، گفت: برای یادآوری و آموزش فرهنگ به شهروندان لازم است تا الگوهای تربیتی را اعمال کنیم و در کنار آموزش رسمی آموزش غیررسمی داشته باشیم.
 وی با تأکید بر اهمیت آموزش به عنوان گام اول در مسائل فرهنگی، گام دوم پس از آموزش را نظارت عنوان کرد و گفت: در اجرای برنامه‌های فرهنگی یا تغییر رفتار و الگوی شهروندی باید ابتدا به آموزش بپردازیم و با نظارت مستقیم، رهاسازی و نظارت غیرمستقیم افراد را تا ورود به بلوغ روانی هدایت نماییم و این راه درستی است که جامعه می‌تواند شهروندانش را به کمال برساند.
زیبایی خدمت مردم به همشهریان خود ستودنی است
حسین جوکار عضو هیئت‌امنای مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز و از خیران نیکوکار شیرازی به مشکلات فراوان اقتصادی در پی تحریم‌ها و ناکارآمدی برخی از مسئولان اشاره نمود و گفت: در کنار مشکلات عدیده در جامعه، زیبایی خدمت برخی از مردم به همشهریان خود ستودنی است.
وی افزود: همیاران مهربان ترافیک علی‌رغم سختی‌های زندگی، وقت باارزش خود را صرف امور خیر، خدمت به خلق خدا و اعتلای فرهنگ جامعه می‌کنند که قابل تقدیر است. این نیکوکار شیرازی با بیان اینکه موضوع فقر در جامعه، تنها فقر مادی نیست، ادامه داد: موضوع فقر در جامعه تنها فقر مادی نیست. کاستی‌های جامعه، انسان‌های مهربان با قلب رئوف را برای خدمت‌رسانی به جامعه می‌کشاند، اما برای فقر فرهنگی لازم است تا مسئولان با تمرکز ویژه بر فرهنگ، به دنبال اعتلای فرهنگ جامعه باشند و این‌گونه فقر مادی نیز رفع خواهد شد.
جوکار افزود: ما در مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز برآنیم تا انسان‌های بزرگ با قلب زیبا را در کنار خود داشته باشیم و خدماتشان را پاس بداریم و بر کسانی که لبخند بر لب همشهریانمان می‌آورند، لبخند آوریم.
گفتنی است در پایان مراسم، حاج حسین جوکار، خیر نیکوکار شیرازی، هدیه سفر به مشهد مقدس را به عنوان پاداش همدلی و مهربانی به همیاران مهربان ترافیک اهدا نمود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی