[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

مبارزه با بیماری‌های غلات در مزارع بیضا ، روزنامه شیراز نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیضا عنوان کرد: 
مبارزه با بیماری‌های غلات در مزارع بیضا 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیضا گفت: تاکنون بالغ بر دوهزار و 533 هکتار از مزارع گندم این شهرستان به‌ منظور پیشگیری و کنترل بیماری‌های غلات سم‌پاشی شده است.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بیضا، صدیقه مؤیدی بیان کرد: از این مقدار سم‌پاشی حدود دوهزار و 450 هکتار مربوط به زنگ زرد، 45 هکتار مربوط به سفیدک پودری و 38 هکتار در خصوص بیماری سپتوریوز بوده است و عملیات مبارزه شیمیایی تا پایان اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.
وی با اشاره به بالا رفتن رطوبت نسبی محیط و مناسب شدن دما (۸ تا ۲۳ درجه سانتی‌‌گراد) در دو ماه اخیر افزود: شرایط برای شیوع بیماری‌های غلات به ویژه بیماری زنگ زرد به نحو محسوسی بالا رفته است.
به گفته مؤیدی، به محض مشاهده کانون‌های اولیه آلودگی، توصیه به کانون‌کوبی با سموم شده بر اساس دستورالعمل‌های سازمان حفظ نباتات انجام شده است.
او تصریح کرد: زنگ زرد یا زنگ نواری گندم یکی از بیماری‌های مهم مزارع گندم و جو است که در صورت عدم کنترل، قابلیت اپیدمی‌های گسترده را دارد.
مؤیدی خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ درصد عملکرد گندم به سه برگ انتهای بوته ارتباط دارد و حفظ این سه برگ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بیماری زنگ زرد گندم لکه‌هایی روی این برگ‌ها ایجاد می‌کند. حفاظت از این برگ‌ها نیز با کاربرد به‌موقع قارچ‌کش‌ها میسر می‌شود.
وی اظهار کرد: از مهم‌ترین اقدامات کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان بیضا می‌توان به برگزاری دوره‌های آموزشی مبارزه با آفات و بیماری‌های زراعی، آموزش‌های چهره به چهره و انفرادی، اطلاع‌رسانی به موقع در فضای مجازی، آگاه‌سازی کشاورزان از طریق بلندگو در مساجد و ده‌گردی، بازدیدهای مستمر و پایش روزانه مزارع اشاره کرد.
این مقام مسئول توصیه کرد: کشاورزان در مناطقی که سابقه بیماری وجود دارد، از رقم‌های متحمل و گواهی شده استفاده کنند. همچنین تناوب گندم با سایر محصولات غیرمیزبان عوامل خسارت‌زای گندم رعایت شود و از آبیاری غیرضروری پرهیز کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی