[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

تقارن روز معلم و کارگر ، روزنامه شیراز نوین

دوازده اردیبهشت یکم می،‌ روز جهانی کارگران است. همچنین این روز یعنی دوازده اردیبهشت برابر با شهادت استاد مرتضی مطهری و روز گرامیداشت مقام معلم است. اگر فرض کنیم نیروی کار ایرانی همگی دارای مهارت و البته تحصیلات در سطوح فنی و حرفه‌ای و آموزش عالی باشند، می‌توان گفت که همگی شاگردان مکتب معلمان عزیز و سرافراز کشورمان هستند. تلاقی این دو مناسبت با هم را به فال نیک می‌گیریم و از دولت و مجلس تقاضا داریم حقوق این دو قشر را که سرمایه‌های عالی کشورمان محسوب می‌شوند، رعایت کرده و در اولویت برنامه هفتم توسعه، خصوصاً در مباحث بودجه‌ای برای تأمین رفاه و آسایش آنان قرار دهند.
ذکر این نکته لازم است که هر دو بخش در سنوات گذشته متحمل خسارت‌های شدید معیشتی شده‌اند. در واقع دو بخش کارگری که با صنایع کشور در ارتباط است و مقام معلمان که خاص وزارت آموزش و پرورش است، هر دو دچار مباحث اصل 44 شده‌اند و این خصوصی‌سازی به انحراف رفته و باعث شده تا معیشت آنان دچار خسارت‌های شدیدی گردد.
ترمیم خسارت‌های معیشتی با همسان‌سازی حقوق‌های فعالان و بازنشستگان و نیز افزایش‌های سنواتی قابل جبران است. اگر دولت و مجلس بر این باور باشند که تورم کاری با زندگی اقشار مختلف مردم کرده است، باید جبران شود؛ چراکه کاهش تورم و جبران بی‌ارزشی پول ملی کاری بزرگ و بلندمدت است که البته نیازمند اراده نیز می‌باشد. واضح می‌توان گفت که برای حفظ ارزش پول ملی تاکنون اراده‌ای در کار نبوده و این‌گونه که پیداست، به این زودی‌ها کسی به اهمیت این اراده پی نخواهد برد؛ هرچند توجه به این مسئله یک توجه امنیتی، اجتماعی و اقتصادی است که می‌تواند به بازگشت اعتماد مردم منجر شود.
متأسفانه از سال گذشته تاکنون مقامات دولتی و نمایندگان در مجلس به این نتیجه نرسیده‌اند که سطح دستمزد و حقوق ملت باید همسان با تورم افزایش پیدا کنند؛ چراکه در سال‌های گذشته دولت‌ها چنان به این مهم بی‌توجه بوده‌اند که اینک باید اعتبارات سنگینی را لحاظ نمود تا تراز مالی این بخش ایجاد شود. 
به طور قطع در سالیان گذشته به نرخ تورم در کمیته‌های کارگری، کارفرمایی و دولت برای تعیین دستمزد کارگران بی‌اعتنایی شده است و هرچند مجلسیان وکلای ملت هستند و روی رأی جامعه کارگری بسیار حساب می‌کنند، اما در عمل حامی این قشر نبوده‌اند. دولت نیز بیشتر سمت و سوی کارفرمایان را گرفته و انگار تنها رسانه‌ها هستند که می‌توانند سالی یک بار یادآوری کنند که آقایان حقوق کارگران را رعایت کنید و مطابق با نرخ تورم نرخ رشد دستمزدها را نیز اعمال کنید. 
درمورد معلمان نیز شأن آنان رعایت نشده است و اگر اجتماعی برای دریافت مطالبات اندک خود داشته‌اند، با صف پلیس مواجه شده‌ و احیاناً شماری از معلمان بازداشت و روانه زندان شده‌اند. باید پذیرفت که معلمان شمع علم و معرفت هستند و از سطح آگاهی‌های مضاعفی برخوردار می‌باشند؛ لذا مطالبات آنان در حدی است که نباید با پلیس پاسخ آنان را داد و اگر احیاناً کسانی در این حوزه نفوذ کرده‌اند و قصد دارند مطالبات صنفی را سیاسی کنند، باید از طرق خاص خود که دستگاه‌های امنیتی است، برخورد لازم صورت گیرد؛ چه آنکه در تمامی صنوف احیاناً تحرکات سیاسی وجود داشته و دارد. اما ما بنا را بر اصلاح می‌گذاریم و ان‌شاءالله تاکنون هیچ‌کدام از معلمان ما در کشور چنین نیتی نداشته‌اند و باید پذیرفت که خود دولت باعث می‌شود این تجمعات صنفی صورت گیرد؛ وقتی توجه به مطالبات معلمان را کش‌دار می‌کند و گذر زمان باعث می‌شود معلمان دست به تجمع در خیابان بزنند و چون در گذر معیشت عصبی به توان دو هستند، باید با آنان نرمش و مدارا نمود و موضوعات اقتصادی آنان را به سهولت و در کمترین زمان ممکن حل نمود. 
غیر از تشکل‌های صنفی معلمان یا کارگران، این نمایندگان مجلس هستند که به عنوان وکیل‌الرعایا باید به مسائل آنان توجه کنند؛ چراکه بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تشکل صنفی همین مجلس شورای اسلامی است که بعضاً آن‌قدر گرفتار حوزه سیاست و مسائل غیرمرتبط هستند که مسائل مرتبط را به فراموشی می‌سپارند. به‌طور مثال مجلس بی‌نهایت در حوزه بین‌المللی مداخله دارد و شاید حدود 90 درصد مباحث مجلس پیرامون حوزه بین‌الملل است که البته باید از سوی وزارت امور خارجه مطرح شود و مورد توجه قرار بگیرد، اما نطق‌ها تماماً سمت‌وسوی حوزه بین‌الملل است تا حوزه‌های داخلی و انتخابیه نمایندگان. متأسفانه این اپیدمی به شوراهای شهر و روستا نیز سرایت کرده است؛ آنجا که نمایندگان شهر و روستا نیز به‌جای پرداختن به حوزه‌های تخصصی خود، نطق‌های آتشین خود را معطوف به حوزه بین‌الملل می‌کنند!
در هر صورت امیدواریم که تا روز چهارشنبه یک خبر خوش معیشتی هم به معلمان و هم به کارگران داده شود تا دلشان شاد شود و اعتماد‌های رفته دوباره بازگردد. ان‌شاءالله.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی