[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۲
  • دوره جدید

وزیر دفاع: اراده ایران برقراری روابط دوستانه با کشورهای آفریقایی است، روزنامه شیراز نوین

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: ایران آمادگی خود را برای برقراری روابط دوستانه با تمامی کشورهای آفریقایی به ویژه کشور مستقل و انقلابی زیمبابوه اعلام می‌کند.
به گزارش ایرنا، کنستانتینو چیونگا معاون رئیس‌جمهور زیمبابوه، روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه با امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد. وی در دیدار معاون رئیس‌جمهور زیمبابوه درباره سفر سال گذشته رئیس‌جمهور ایران به هراره و سفر آینده رئیس‌جمهور زیمبابوه به تهران گفت: این تعاملات نشان‌دهنده اهمیتی است که دو کشور در سطوح عالی برای توسعه روابط دوجانبه قائل هستند. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به سوابق تاریخی روابط ایران و ونزوئلا اظهار داشت: حدود ۱۰ سال پیش وزارت دفاع ایران، میزبان مانانگا گوا رئیس‌جمهور بود که در آن زمان وی به عنوان وزیر دفاع به تهران سفر کرد. سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی، قاره آفریقا در سیاست خارجی کشور ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است، تصریح کرد: این جایگاه متأثر از جوهره انقلاب اسلامی مبنی بر حمایت از کشورهای مستقل و انقلابی از یک سو و تلاش کشورهای آفریقایی برای کسب استقلال از کشورهای استعمارگر و سلطه‌طلب بوده است.
وی ادامه داد: در میان کشورهای انقلابی، زیمبابوه به دلیل رهبران و مردم انقلابی، حفظ روحیه استقلال‌طلبی و مبارزه با استعمار، نقش مثبت و سازنده‌ای که در منطقه جنوب آفریقا ایفا می‌کند، از اهمیت بسزایی برخوردار است. سرتیپ آشتیانی تأکید کرد: وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران اراده خود را برای برقراری روابط دوستانه با تمامی کشورهای آفریقایی به ویژه کشورهای مستقل و انقلابی زیمبابوه اعلام می‌کند.
وزیر دفاع ایران با اشاره به پدیده تروریسم به عنوان یکی از مهم‌ترین تهدیدات امنیت منطقه و محیط بین‌الملل، اظهار داشت: شاهد استانداردهای دوگانه دنیای غرب در قبال تروریسم هستیم.
وی با اشاره به کشتار وحشیانه و قتل عام نزدیک به ۴۰هزار نفر از مردم و به ویژه کودکان فلسطین توسط رژیم صهیونیستی به سبب حمایت آمریکا و کشورهای غربی و همچنین سکوت نهادها و مجامع بین‌المللی گفت: بر همه کشورهای آزاد و مستقل لازم است تا ضمن اعلام انزجار خود از اقدامات این رژیم، اقدامات عملی خود را در خصوص توقف ماشین کشتار رژیم صهیونیستی به کار گیرند.
آمادگی زیمبابوه برای توسعه همکاری‌های دفاعی و اقتصادی
معاون رئیس‌جمهور زیمبابوه نیز در این دیدار با ابراز تسلیت بابت شهادت جمعی از مستشاران نظامی ایران در حمله به کنسولگری ایران و محکوم کردن این اقدام توسط رژیم صهیونیستی گفت: حمله اخیر اسرائیل به فلسطین نیز نشان‌دهنده سیاست‌های دوگانه و یک بام و دو هوای غرب است.
کنستانتینو چیونگا با بیان اینکه ایران و زیمبابوه تحت تأثیر تحریم‌های کشورهای غربی هستند، اظهار داشت: ایران از شرکای زیمبابوه است و آمادگی داریم در زمینه همکاری‌های دفاعی و اقتصادی روابط خود با ایران را توسعه دهیم.
وی با اشاره به سفر آتی رئیس‌جمهور زیمبابوه به تهران یادآور شد: این سفر نقطه‌عطفی در توسعه روابط بین ایران و زیمبابوه خواهد بود.
معاون رئیس‌جمهور زیمبابوه با اشاره به ریاست زیمبابوه بر اتحادیه اقتصادی جنوب غرب آفریقا (سادَک) گفت: این موضوع ظرفیت‌های زیمبابوه را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران بیشتر می‌کند.
در پایان این دیدار، هر دو طرف با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی، دفاعی و امنیتی ایران و زیمبابوه، آمادگی خود را برای تبادل هیئت در زمینه‌های مختلف اعلام کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی