[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۲
  • دوره جدید

آب و الزامات حفاظتی ، روزنامه شیراز نوین

آب و الزامات حفاظتی 

باید برای اینکه منابع آبی استان فارس بیشتر مورد آسیب قرار نگیرد، فکری اساسی نمود؛ راهی که به تعادل در منابع و مصارف آب منتهی شود. کارشناسان امر معتقدند که آب و منابع طبیعی دو مقوله غیرقابل‌تفکیک و جدایی‌ناپذیر هستند؛ پاسداشت و حفاظت از منابع آبی به حفاظت از منابع طبیعی می‌انجامد. سریال ادامه‌دار خشک‌سالی و آسیب به منابع آب از ۲۲ سال گذشته در استان فارس و بسیاری از مناطق دیگر کشور آغاز شد و در قسمت‌های ابتدایی با کاهش شدید بارندگی و کم‌آبی به نمایش درآمد. کمبود منابع آبی و برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی در سال‌های بعد، آب‌رسانی سیار به حدود ۴۰۰ روستای این استان و فرونشست زمین در برخی دشت‌ها را در پی داشته است. این موارد زنگ خطری برای همه ما و مسئولان و مردم و همه کسانی است که دغدغه زندگی ایمن را دارند و باید برای بهبود این شرایط تلاش کرد. همچنین به دلیل خشک‌سالی‌های مکرر و آسیب به منابع آبی، آفات و بیماری‌های جنگلی، سلامت منابع طبیعی استان را تهدید می‌کند. بخش وسیعی از اراضی و ذخیره‌گاه‌های جنگلی استان به‌ویژه گونه بنه در معرض آسیب قرار دارد و این گونه‌ها با قدمت بیش از ۵۰۰ سال در حال نابودی است.
درواقع این زنگ خطر برای همه ما استان فارسی‌ها به صدا درآمده و البته در جای‌جای وطنمان نیز به فراخور آثار خشک‌سالی نمایان است و این امر می‌طلبد در تربیت نسل کوشش بیشتری شود تا در مصرف آب موجود صرفه‌جویی یا بهتر بگوییم مصرف بهینه شود. ما هنوز از نعمت پلیس آب بی‌بهره هستیم؛ چراکه همچنان ساخت و ساز‌های بتنی در شهرمان و جای‌جای استان با آب آشامیدنی شیراز انجام می‌شود و این خود یک بحران مدیریتی بزرگ قلمداد می‌شود که چرا صبح‌ها و هنگام عبور از کنار برخی پروژه‌های بزرگ و کوچک شهری کارگران مشغول آبیاری بتن‌ها با آب متصل به کنتور هستند. خشک‌سالی نه‌تنها آثار روانی خودش را بر پیکره اجتماعی دارد، بلکه آثارش شاید سالیان سال باقی بماند؛ چراکه وقتی جنگل‌ها و گونه‌های گیاهی و مراتع آسیب جدی دریافت می‌کنند، نمی‌توان به این آسانی از کنارش عبور کرد. 
این‌گونه به نظر می‌رسد که هزینه‌های احیای جنگل‌ها و مراتع آسیب‌دیده از خشک‌سالی و فرونشست‌های زمین و آسیب به منابع طبیعی به حدی جدی است که در پی سال‌ها بارش نیز جبران نخواهد شد. از این روست که باید به نسل جوان کشورمان تعادل در منابع مصارف آب را آموخت. همچنین حفاظت از سفره‌های زیرزمینی آب ضرورتی است که باید در مباحث آموزشی موردتوجه قرار بگیرد تا شاید کشاورزان و باغداران نیز در این مهم بیشتر بکوشند. به‌طور قطع خسارت‌های دو دهه گذشته در فارس به این آسانی جبران نخواهد شد؛ چراکه برابر برخی خبرهای منتشرشده، ده‌ها هزار هکتار اراضی منابع طبیعی دچار آسیب‌های سخت شده است. این‌طور به نظر می‌رسد که باید با شرایط موجود به نحوی مساوی کنار آمد؛ مساوی از این بابت که همگان باید در برابر این مسئولیت اجتماعی موظف و مکلف باشند و به‌جد در حفاظت از منابع آب بکوشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی