[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

پرچم‌دار در جهاد تبیین، پیشتاز در مسکن ملی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
استاندار فارس گفت: رهبر معظم انقلاب، شعار سال ۱۴۰۳ را جهش تولید با مشارکت مردم نام‌گذاری کردند و تمام دستگاه‌های اجرایی استان ملزم هستند برنامه‌های خود را برای تحقق این شعار اعلام کنند. دکتر محمدهادی ایمانیه صبح سه‌شنبه یازدهم اردیبهشت ماه با تبریک فرا رسیدن روز معلم، در نشست خبری با خبرنگاران که با موضوع مسائل گردشگری، فرهنگی و اجتماعی استان برگزار شد، اظهار داشت: تمامی دستگاه‌ها و مجموعه‌ها در راستای تحقق شعار سال رسالتی برعهده دارند که باید به وظایف خود عمل کنند.
اعطای رتبه اول جهاد تبیین دستاوردها به استان فارس
وی به اعطای رتبه اول جهاد تبیین دستاوردها به استان فارس اشاره کرد و گفت: این رتبه به لطف خوش‌سلیقگی‌ها و تلاش‌های روابط عمومی‌ها و به‌ویژه‌ خبرنگاران استان به ‌دست آمده است و قدردان همه آنان هستیم. استاندار فارس با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تکمیل و تعیین تکلیف ۶۴ پروژه کلان استان طی چهار سال آتی گفت: در جلسه‌ای که با حضور امام‌جمعه شیراز، نمایندگان جدید مجلس شورای اسلامی و مسئولان قضایی استان برگزار شد، همه هم‌قسم شدیم تا برای به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها طی چهار سال آتی تلاش کنیم.ایمانیه با بیان اینکه منتظر مشخص شدن سه کرسی باقی‌مانده نمایندگی مجلس در استان هستیم، اظهار داشت: پس از مشخص شدن تیم فارس در مجلس شورای اسلامی، راهکارهای عملیاتی شدن اهداف کلان استان با حضور آیت‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه در فارس بررسی و تصمیم‌گیری شود. وی اظهار کرد: در انتخاب این ۶۴ پروژه نگاه کلان استانی و ملی داشته‌ایم و تلاش شده پروژه‌هایی انتخاب شوند که منافع آن برای تمام استان و حتی کشور باشد.
تکمیل پروژه‌های استانی با امکانات ملی
دکتر ایمانیه گفت: استان فارسی‌ها نفوذ خوبی در مدیریت کشور دارند و می‌خواهیم از این نفوذ در جهت تکمیل پروژه‌های استانی استفاده کنیم. او از رایزنی با چهره‌های شناخته‌شده با هدف پیشبرد اهداف استان خبر داد و افزود: طی جلسه‌ای با افرادی از استان فارس که در حوزه‌های اقتصادی و مالی کشور صاحب‌منصب هستند، مقرر شد دبیرخانه‌ای در جهت تأمین مالی پروژه‌های بزرگ فارس تشکیل شود. وی با بیان اینکه در سفر دوم هیئت دولت به استان فارس، اعتباری نزدیک به ۵۵٠هزار میلیارد تومان در قالب ۲٠۱ تفاهم‌نامه نوشته شده است، گفت: هر هفته تعدادی از این تفاهم‌نامه‌ها مرور و موانع و مشکلات آن‌ها بررسی می‌شود که مشکل عمده آن‌ها منابع مالی بوده و نیاز است که سرمایه‌گذاران را در کنار خودشان داشته باشند.
گردشگری فارس سرآمد کشور
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنانش پیرامون دستاوردهای این استان در حوزه گردشگری در سال ۱۴۰۲ گفت: از جمله این دستاوردها می‌توان به رتبه نخست ستاد اجرایی خدمات سفر کشور، رتبه نخست اسکان، رتبه نخست ثبت آثار تاریخی جهانی و ملی، رتبه نخست ستاد اربعین، رتبه نخست شهرها و روستاهای جهانی ثبت‌شده در زمینه صنایع‌دستی، رتبه سوم کشور در تعداد مراکز درمانی و بیمارستان‌های دارای مجوز پذیرش بیماران بین‌المللی و گردشگران سلامت و رتبه دوم کشور در زمینه پذیرش بیماران بین‌المللی اشاره کرد. ایمانیه با اشاره به برخی از ظرفیت‌های استان در حوزه گردشگری گفت: استان فارس دارای ۷۷ کاروان‌سرا، یک‌هزار و ۴۶۵ اثر ثبت ملی، ۱۲ اثر ثبت جهانی، سه‌هزار و ۱۰۰ بنای گردشگری و ابنیه تاریخی دارای ثبت ملی، جهانی، تپه و محوطه، ۶۹ هتل فعال، ۲۰ هتل در حال ساخت، ۹۱ هتل‌آپارتمان فعال، ۱۶۵ بوم‌گردی دارای مجوز و ۱۳۴ مهمان‌پذیر است. وی اظهار کرد: سال ۱۴۰۲ مجوز احداث بیمارستان وزارت نفت به نام شهدای نفت نیز در شهر سلامت اخذ شد و هم‌اینک در شهر سلامت مشغول احداث زیرساخت‌ها هستیم که سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به مدیریت شهر سلامت، برای انعقاد تفاهم‌نامه اقدام کنند و پس از انعقاد تفاهم‌نامه، زمین تحویل آنها 
خواهد شد.
رونق توریسم درمانی در پهنه فارس
استاندار فارس گفت: راه‌اندازی دفتر گردشگری سلامت در کشور عمان، آغاز فعالیت انجمن حرفه‌ای گردشگری سلامت بوده و صدور ۷۰۰ کارت صلاحیت برای تسهیلگران گردشگری سلامت و اعطای ۸۵ فقره مجوز کار در حوزه سلامت برای شرکت‌های خدمات مسافرت هوایی از دیگر اقدامات در زمینه گردشگری، به ویژه گردشگری سلامت است. استاندار فارس با اشاره به حضور ۱۰ هیئت تجاری خارجی در این استان طی سال ۱۴۰۲ افزود: در جریان حضور این هیئت‌ها که نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد ۳۰ درصدی داشته است، ۶ تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری با سرمایه‌گذاران خارجی منعقد شده و شاهد افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در استان بوده‌ایم که بیشتر از کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و کشور عراق بوده‌اند. ایمانیه اظهار کرد: عمده تمرکز ما روی کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و عراق است و ارتباط با ۲ کشور چین و روسیه را نیز دنبال 
می‌کنیم.
اقتصاد گردشگری تقویت می‌شود
وی با بیان اینکه میزان ۲میلیون و ۲۰۰هزار دلار صنایع‌دستی از استان فارس به خارج از کشور صادر شده است، گفت: این رقم فقط مربوط به آن‌هایی می‌شود که به صورت رسمی در گمرک ثبت شده است. بعضی‌ اقلام هم در چمدان دستی توسط مسافران خارج شده است. او اظهار کرد: ثبت شهر خشت به عنوان شهر حصیربافی، افتتاح و راه‌اندازی ۳۵ کارگاه تولیدی صنایع‌دستی در سال گذشته از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه صنایع‌دستی در استان است. استاندار فارس، یکی از مشکلات اصلی کشور را نبود بازاریابی مناسب دانست و گفت: به منظور سامان‌دهی این مسئله، روز دوشنبه در نمایشگاه اکسپو تهران از پلتفرم بازاریابی توانمندی‌های تولیدی رونمایی شد. این پلتفرم کمک خواهد کرد که تولیدات استان از جمله صنایع‌دستی به راحتی در معرض دید متقاضیان داخلی و خارجی قرار گیرد. وی با بیان اینکه به دنبال راه‌اندازی و ایجاد بازارچه صنایع‌دستی در تمام شهرستان‌های فارس هستیم، افزود: اگر تولیدکنندگان دلگرم به عرضه محصولات تولیدی خود ‌شوند، از هزینه‌های آنها در بحث اجاره مکان کاسته خواهد شد.
ایجاد شهرک صنایع‌دستی در شهرک گلستان
دکتر ایمانیه اظهار کرد: بحث ایجاد شهرک صنایع‌دستی در مجاورت نمایشگاه بین‌المللی در دستور کار است که با رفع موانع پیش رو، طی روزهای آتی شاهد آغاز عملیات اجرایی این شهرک خواهیم بود. ایمانیه همچنین از آغاز بهره‌برداری دوباره از کتابخانه شهید آیت‌الله دستغیب خبر داد و گفت: راه‌اندازی این کتابخانه به عنوان اولین کتابخانه مردمی کشور در آستانه امتحانات دانش‌آموزان خبر خوبی محسوب می‌شود. استاندار فارس به لزوم مشارکت مردم در تولید مسکن نیز اشاره کرد و گفت: در زمینه مسکن پیشرفت خیره‌کننده‌ای داشته‌ایم و رتبه آخر ما به رتبه نهم تبدیل شده است. او خاطرنشان کرد: برای تأمین زمین شهرک جهرم، شورای عالی شهرسازی موافقت کرده است و دو شهرک هم در اطراف شیراز در کوهمره و داریون با ظرفیت ۲٠هزار مسکن ایجاد می‌شود. 
وی از استحکام‌بخشی آرامگاه‌های سعدی و حافظیه در صورت لزوم خبر داد و در خصوص ساختمان قدیمی مخابرات در کنار ارگ کریم‌خانی نیز گفت: در این خصوص در حال پیگیری جدی هستیم و شرکت مخابرات هم رضایت داد که از طریق تهاتر مشکل را حل کند. استاندار فارس در پاسخ به سؤالی در خصوص مشکلات فرهنگیان گفت: این یک مسئله استانی نیست و دولت و مجلس پیگیر آن هستند.
حل مشکل قره‌پیری توسط استانداری فارس
به گفته ایمانیه، برای مسیر «قره‌پیری» توافق شهردار شیراز و صدرا حاصل شده است. وی گفت: شهرداری صدرا به خوبی در حال پیشبرد کار است و به شهرداری شیراز هم بسته پیشنهادی دادیم که در کمیسیون ماده ۵ قرار بگیرد. در خصوص قطار شهری صدرا هم در حال مشاور گرفتن برای طراحی کار هستند. وی در خصوص هتل خلیج فارس که سال‌هاست نیمه‌کاره رها شده، گفت: مالک مجموعه شکایتی از یکی از بانک‌ها داشت که به نتیجه رسید و به زودی در این زمینه تصمیم‌گیری و از بلاتکلیفی خارج 
خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی