[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

یک کتاب پدرومادرها بخوانند، روزنامه شیراز نوین

اینجا مال من است
نویسنده و تصویرگر: ژروم لویی لیر
مترجم: بهمن رستم‌آبادی 
گروه سنی: الف 
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 
پسرکوچولو با تکه گچ سفیدی که در دست دارد، روی زمین خط می کشد و بعد یک جمله: «این جا مال من است.» 
به تصور اینکه کارش تمام شده روی صندلی می‌نشیند، اما در همین لحظه، حلزون آرام‌آرام از مرز او رد می‌شود و به سوال «آهای! کجا؟» پاسخ نمی‌دهد. شاخه درخت، ابرها، پر و خرگوش هم از مرز تعیین شده عبور می‌کنند و به پسر و اعتراض‌های او توجهی نمی‌کنند. «همه می‌خواهند بیایند تو!» 
دوستش به سمت او می‌آید و با دیدن خط مرزی برمی‌گردد. پسرک که احساس تنهایی می‌کند، ابتدا با عجله خط مرزی را پاک می‌کند و به دنبال دوستش می‌رود و از او دعوت می‌کند باهم بازی کنند. برای شروع می‌پرسد: «اسمت چیه؟» 
داستان تصویری چیست
این کتاب یک داستان تصویری است. داستان تصویری نوعی کتاب است که بخش عمده داستان را تصویر روایت می‌کند. متن بسیار کم است یا اصلاً متنی وجود ندارد. این کتاب‌ها برای همه گروه‌های سنی طراحی می‌شود، اما بیشتر مخاطبان آن کودکان پیش‌دبستانی هستند، چون این گروه توانایی خواندن ندارند و تصویر را بهتر درک می‌کنند. 
موضوع کتاب چیست 
مالکیت و نیاز کودک به هم‌بازی و دوستی، یکی از احساس‌های سال‌های نخست زندگی است. حس مالکیت، به ویژه در سنین پیش از دبستان قوی‌تر است، اما برای تعدیل این حس آموزش‌های درست و پایه‌ای بسیار مهم است. 
چطور این کتاب را با بچه‌ها بخوانیم 
کتاب را باید از روی جلد آغاز کرد. با نشان دادن تصویر به کودک، از او بخواهید به چهره کودک روی جلد نگاه کند و درباره آن حرف بزند. سپس به جزئیات اشاره کند و اینکه پسر چه کار می‌کند. یک بار کتاب را باهم بخوانید و هر بار اجازه دهید او به تصاویر دقت کند. بعد از اینکه یک یا دو بار کتاب را خواندید، در مرحله بعد درباره صحنه‌ها، حالت‌های چهره، حیوان‌ها و ... گفتگو کنید. 
چون کتاب تصویری است، در پایان بخواهید این بار او داستان را برای شما بازگو کند و بعد باهم درباره این پرسش‌ها گفتگو کنید: 
-چرا پسرک روی زمین خط کشید؟ 
-چه کسانی از روی مرز او عبور کردند؟ 
-او چطور توانست دوست خود را پیدا کند؟ 
-درخت که وارد مرز او شد چه کار کرد؟ 
بعد اجازه دهید پرسش‌ها خلاقانه‌تر شود:
-تو اگر به جای پسرک بودی چه کار می‌کردی؟ 
-اسم دوستت را چه می‌گذاشتی؟ 
-دوست داشتی کدام قسمت داستان عوض شود؟ چطور؟ 
والدین عزیز 
برای بچه‌ها کتابِ خوب بخوانید و خوب کتاب بخوانید. کودکی که از دوران خردسالی جان و روحش با کتاب انس می‌گیرد، در آینده خلاق‌تر، پویاتر و متفاوت‌تر خواهد بود. 
اعظم ایزدی

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی