[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

تغییرات اقلیمی چالشی بزرگتر از خشکسالی است، روزنامه شیراز نوین

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز با توجه به وضعیت بحرانی خشکسالی در کشور و استان فارس گفت: درپی بروز خشکسالی در کشور، با بحران تغییرات اقلیمی روبرو هستیم که به‌مراتب چالشی بزرگتر از خشکسالی را به‌دنبال دارد. 
به گزارش روابط عمومی اتاق شیراز، محمدصادق حمیدیان چهارشنبه در نشست تخصصی سالیانه رؤسا و دبیران کمیسیون کشاورزی و آب اتاق‌های سراسر کشور در اتاق بازرگانی شیراز بیان کرد: توجه به تغییرات اقلیمی در‌راستای بحران آب یک ضرورت در کشور است که در این زمینه باید سلامت‌محوری و پیشگیری را از همین امروز شروع کنیم در غیر این صورت ضررهای جبران‌ناپذیری را شاهد خواهیم بود.
وی افزود: گزارش مطالعات پیرامون وضعیت اقلیم و کشاورزی کشور، مناسب نیست و خشکسالی اثرات بدی را بر کشور گذاشته است که این نکته مهم و قابل تأملی است.
حمیدیان اظهار داشت: با توجه به اینکه عمده بخش‌های کشور دچار خشکسالی شده است نیاز است مباحث کلان بخش کشاورزی از جمله تغییرات اقلیمی و تأثیر آن بر آینده بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست، به‌طور علمی بررسی شود. رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی شیراز اضافه کرد: کشور ما سالیان طولانی گرفتار غلبه سعی و خطا بر درک علمی و اقدام کارشناسی، درمان‌محوری به جای سلامت‌محوری و عدم مطالبه‌گری در تمام فرآیندها شده است که نمونه بازر این مهم در مسئله آب در کشور مشخص است. وی ادامه داد: در حوزه آب در کشور بد عمل شده است و شاهد حکمرانی نامطلوب در حوزه آب و کشاورزی در کشور بوده‌ایم و همین موضوع موجب شده است امروز آب وارد مسئله امنیتی شود.
حمیدیان با بیان اینکه اگر مسئله آب در کشور در زمان خود مطالبه شده بود وضعیت امروز ما متفاوت بود عنوان کرد: معیشت پاشنه آشیل است و امروز معیشت، مهاجرت و زندگی عده‌ای به آب وابسته است لذا همه باید نسبت به موضوع آب حساس باشند. وی با بیان اینکه 82درصد استان فارس به عارضه خشکسالی دچار هستند تصریح کرد: درحال حاضر حدود 85هزار چاه در استان فارس وجود دارد که تعداد قابل توجهی چاه غیر مجاز است که اینها نشان از خرید محبوبیت و حکمرانی نامطلوب در دوران‌های مختلف دارد.
حمیدیان افزود: با توجه به استفاده از آب در چنین شرایطی برای تولید محصولات کشاورزی، حدود 35درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می‌شود که این رویه نشان می‌دهد تمام فعالیت‌های ما در حوزه آب و کشاورزی باید مبتنی‌بر طرح آمایش و فعالیت‌های علمی باشد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی