[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

این بلا فقط بر سر خانم‌ها نمی‌آید!، روزنامه شیراز نوین

مرد جوان به تصور اینکه خطر سرقت فقط برای خانم‌ها است، با سوارشدن در یک خودرو مسافربرنما، مورد حمله و سرقت قرار گرفت، اما سارقان توسط مأموران پلیس در یک سفره خانه سنتی، شناسایی و دستگیر شدند. از ترس مثل بید به خود می‌لرزیدم! صدای قلبم را می‌شنیدم و تیزی چاقو را روی گلویم احساس می‌کردم، خواهش و تمنا هم اثری نداشت. یکی از آنها با صدای کلفت گفت: «مثل بچه آدم جیب‌هایت را خالی کن و حرف مفت هم نزن!»
با دست‌های لرزان، تلفن همراه و کیف پولم را به او دادم. آنقدر داخل ماشین فشار روی گردنم آورده بود که احساس می‌کردم خون به مغزم نمی‌رسد. چشم‌هایم را بسته بودم و اشک می‌ریختم.
چند دقیقه‌ای گذشت؛ خودرو در بیابان‌های حاشیه شهر توقف کرد. 4‌نفر دیگر هم با موتورسیکلت آمدند، قیافه‌شان نشان می‌داد که اراذل و اوباش هستند و تا جایی که می‌خوردم، کتکم زدند. می‌ترسیدم بلایی سرم بیاورند؛ اما رهایم کردند و پا به فرار گذاشتند! با سر و وضع به هم ریخته، خودم را به اولین کلانتری رساندم. موضوع را به پلیس اعلام کردم و مأموران وارد عمل شدند. پلیس خیلی زود 2‌نوجوان شرور را که عاملان اصلی زورگیری‌های سریالی بودند، را در یک سفره خانه سنتی دستگیر کرد. مرد جوان نفس عمیقی کشید و افزود: ساعت 9‌شب منتظر تاکسی بودم که یک پژو 405 شخصی ایستاد و من سوار شدم. تصور می‌کردم چون مرد هستم، کسی نمی‌تواند برایم مشکل ایجاد کند و این مسائل و تهدیدات بیشتر برای خانم‌هاست؛ ولی حقیقت چیز دیگری بود و لحظه وحشتناکی را تجربه کردم. آنان دزد از آب درآمدند و مرا ربودند.
توصیه پلیس
بارها در توصیه‌های پلیسی به شهروندان هشدار داده‌ایم که برای ترددهای شهری و بین‌شهری، از خودروهای مسافربر عمومی ‌مانند تاکسی، اتوبوس و مینی بوس‌های که دارای علائم ویژه است، استفاده کنند تا فرصت سوء‌استفاده برای مجرمان خیابانی فراهم نشود. اینکه یک مرد جوان تصور می‌کند تهدید، زورگیری و سرقت توسط سارقان مسافربرنما فقط برای خانم‌ها خطرناک است، تصوری اشتباه بوده؛ چراکه در نمونه‌هایی شاهد وقوع سرقت با این ترفند از مردان جوان نیز بوده ایم.
همچنین در این رابطه به شهروندان توصیه می‌کنیم از همراه داشتن پول نقد خودداری کرده و اگر ناچار به این کار هستند، از یک فرد آشنا و مطمئن بخواهند آنها را تا بانک یا مقصد مورد نظر همراهی کند.
یکی از ترفندهای سارقان مسافربرنما، خوراندن شیرینی، نوشیدنی و دیگر مواد خوراکی به بهانه نذری و...، به مسافران است که در این رابطه نیز باید شهروندان عزیز هوشیار بوده و خوراکی و نوشیدنی از افراد ناشناس قبول نکنند.
گاهی نیز افرادی به عنوان مسافر یا حتی راننده در خودروهای مسافربر شخصی غیرمجاز حضور دارند و به بهانه‌های مختلف و از سر گلایه یا تعریف و تمجیدهای بی‌جهت، از وضعیت مالی خود و خانواده‌شان یا با ارائه پیشنهادهای واهی مبنی بر استخدام، ازدواج، تسهیلات بانکی، خرید خودرو و...، سر صحبت را باز می‌کنند تا اطلاعاتی به دست بیاورند؛ باز هم تأکید می‌کنیم، ارائه هرگونه اطلاعات شخصی از وضعیت مالی و دیگر موضوعات زندگی خصوصی شما، می‌تواند زمینه سوء‌استفاده و کلاهبرداری را برای مجرمان که با چهره‌ای دوستانه ممکن است خود را به شما نزدیک کنند، متصور سازد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی