[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

گام بلند شیراز به‌سوی آرمان‌شهر، روزنامه شیراز نوین

شهردار کلان‌شهر شیراز از افتتاح، بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۶۵۸ پروژه با ‌ارزش بالغ بر 80 هزار میلیارد تومان طی سال ۱۴۰۲ خبر داد.
محمدحسن اسدی در یک‌صد و پنجاه و دومین صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز با تشریح اقدامات شهرداری شیراز طی یک سال گذشته، اظهار کرد: شهرداری شیراز طی یک‌سال گذشته گفت: عملیات اجرایی ۶۵۸ پروژه با‌ارزش بالغ بر ۸۰ هزار میلیارد تومان طی سال ۱۴۰۲ آغاز و یا به افتتاح و بهره‌برداری رسید. وی افزود: سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۳۹۰ پروژه عمرانی به ارزش ریالی ۲۵ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و علمیات اجرایی ۲۶۸ پروژه با اعتباری افزون‌بر ۵۵ هزار میلیارد تومان آغاز شد.
 شهرداری شیراز پرچم‌دار هفته دولت
این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز ادامه داد: هم‌زمان با دومین سفر هیئت دولت به استان فارس نیز ۶۲ پروژه با رویکردهای حمل‌ونقل و ترافیک، خدمات‌شهری، فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی به ارزش بیش‌از ۲۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در مهرماه سال گذشته به‌ بهره‌برداری رسید و یا کلنگ عملیات اجرایی آن‌ها به زمین زده شد. شهردار شیراز یادآور شد: کلنگ‌زنی خط ۴ مترو، کلنگ‌زنی خط ارتباطی خطوط ۱ و ۴، افتتاح بازار بزرگ پروتئین شیراز، افتتاح پروژه‌های زیست‌محیطی محل پردازش و دفع پس‌ماندهای برمشور، افتتاح پردیس سینمایی استاد امین تارخ، نوسازی خودروهای حمل‌ونقل عمومی، رونمایی آب‌نمای هوشمند، اجرا و اتمام لوله‌گذاری محور دروازه قرآن، افتتاح برخی از باغات مهربانو، تعریض پل سلمان فارسی و آغاز عملیات اجرایی سالن‌های سرپوشیده ورزشی ازجمله این پروژه‌ها بود که با حضور وزیر کشور در حاشیه سفر دوم دولت سیزدهم به استان فارس و شهر شیراز افتتاح شدند و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شد.
 تپش قلب شهر زیرزمینی با مترو
اسدی ادامه داد: اسفندماه سال گذشته نیز عملیات اجرایی ۳۴۸ پروژه با‌ارزش بیش‌از ۴۴ هزار و ۶۷۶ میلیارد تومان با حضور وزیر کشور افتتاح و کلنگ‌زنی شد که ایستگاه و کراس اوور دولت خط ۲ مترو، ایستگاه رحمت خط ۲ مترو، پل شماره ۳ تقاطع نواب - کمربندی - احمدبن موسی(ع) تکمیل تونل غربی فاز اول خط ۲ مترو و افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۸، ۹ و ۱۰ در شمار این پروژه‌ها بود. وی خاطرنشان کرد: سال گذشته علاوه‌بر جهش عمرانی، شاهد آغاز جهش آسفالت رز معابر و کوچه‌های خاکی مناطق مختلف شهرداری بودیم. شهردار شیراز همچنین لوله‌گذاری آب‌های سطحی در سال ۱۴۰۲ را از شاخص‌ترین اقدامات مدیریت شهری ذکر و عنوان کرد: ۵۱ کیلومتر لوله‌گذاری در دروازه قرآن، شهیدان یغمور و سایر نقاط شهر انجام شد.
 نوبت شب به راه افتاد
اسدی در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌اندازی نوبت شب در پروژه‌های عمرانی و اجرای پروژه‌های بزرگ با نوبت‌های چندگانه و شبانه‌روزی و تحویل پیش‌از موعد پروژه‌های عمرانی ازجمله پروژه تعریض پل سلمان فارسی و دور‌برگردان شهید چمران اشاره کرد. وی همچنین اعلام کرد که طی سال گذشته ۸ هزار و ۵۸۸ میلیارد تومان از مطالبه پیمانکاران پرداخت شده است.این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز اضافه کرد: ۴ هزار میلیارد تومان از تسهیلات و اوراق مشارکت نیز تسویه شده است. اسدی افزود: همچنین ۲۵۰ هزار مترمربع از پلاک‌های مورد مسیر پروژه‌های عمرانی تملک شده است.
 تمرکز بر سرمایه‌گذاری پابرجاست
وی به حوزه سرمایه‌گذاری شهرداری شیراز در سال گذشته هم اشاره کرد و گفت: برگزاری دومین همایش سالانه توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز و انعقاد هفت تفاهم‌نامه همکاری سرمایه‌گذاری با اعتبار ۱۴۰ هزار میلیارد ریال، برگزاری چهارمین دوره از سلسله نشست‌های تخصصی «آسیب‌شناسی، رفع چالش‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز» با محوریت تنوع‌بخشی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری و با تأکید بر فرصت‌های مولد، برگزاری پنجمین دوره از سلسله نشست‌های تخصصی «آسیب‌شناسی، رفع چالش‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز» با موضوع سازوکارهای افزایش مشارکت مردمی در پروژه‌های سرمایه‌گذاری از جذب سرمایه‌های خرد از مهم‌ترین اقدامات اجرایی این حوزه بود. شهردار شیراز همچنین اضافه کرد: سال گذشته و در بخش فرهنگی، اجتماعی و ورزشی یک فرهنگ‌سرا و سرای محله افتتاح و یک فرهنگ‌سرا کلنگ‌زنی شد، همچنین یک مکان ورزشی روباز و رو‌بسته بهره‌برداری و ۲۵ پروژه کلنگ‌زنی شد.
 گسترش فضای سبز با باغ‌های خانواده
این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز خاطرنشان کرد: سه باغ خانواده و باغ بانوان نیز در سال گذشته افتتاح و عملیات اجرایی یک باغ دیگر آغاز شد. به گفته وی؛ معادل ۳ درصد از بودجه عمرانی، ۳ درصد از کل اعتبارات عمرانی شهرداری نیز به امر محرومیت‌زدایی و تدوین سند محرومیت‌زدایی جهت ۴۰ محله هدف شهر و همچنین مسجد محوری اختصاص داده شد. اسدی در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌اندازی نوبت شب در پروژه‌های عمرانی و اجرای پروژه‌های بزرگ با نوبت‌های چندگانه و شبانه‌روزی و تحویل پیش‌از موعد پروژه‌های عمرانی ازجمله پروژه تعریض پل سلمان فارسی و دور‌برگردان شهید چمران اشاره کرد. وی همچنین اعلام کرد که طی سال گذشته ۸ هزار و ۵۸۸ میلیارد تومان از مطالبه پیمانکاران پرداخت شده است.
 ۴هزار میلیارد تومان تسویه شد
این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز اضافه کرد: ۴ هزار میلیارد تومان از تسهیلات و اوراق مشارکت نیز تسویه شده است. اسدی افزود: همچنین ۲۵۰ هزار مترمربع از پلاک‌های مورد مسیر پروژه‌های عمرانی تملک شده است. وی به حوزه سرمایه‌گذاری شهرداری شیراز در سال گذشته هم اشاره کرد و گفت: برگزاری دومین همایش سالانه توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز و انعقاد هفت تفاهم‌نامه همکاری سرمایه‌گذاری با اعتبار ۱۴۰ هزار میلیارد ریال، برگزاری چهارمین دوره از سلسله نشست‌های تخصصی «آسیب‌شناسی، رفع چالش‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز» با محوریت تنوع‌بخشی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری و با تأکید بر فرصت‌های مولد، برگزاری پنجمین دوره از سلسله نشست‌های تخصصی «آسیب‌شناسی، رفع چالش‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز» با موضوع سازوکارهای افزایش مشارکت مردمی در پروژه‌های سرمایه‌گذاری از جذب سرمایه‌های خرد از مهم‌ترین اقدامات اجرایی این حوزه بود. شهردار شیراز همچنین اضافه کرد: سال گذشته و در بخش فرهنگی، اجتماعی و ورزشی یک فرهنگ‌سرا و سرای محله افتتاح و یک فرهنگ‌سرا کلنگ‌زنی شد، همچنین یک مکان ورزشی روباز و رو‌بسته بهره‌برداری و ۲۵ پروژه کلنگ‌زنی شد. این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز خاطرنشان کرد: سه باغ خانواده و باغ بانوان نیز در سال گذشته افتتاح و عملیات اجرایی یک باغ دیگر آغاز شد.
 اختصاص ۳ درصد بودجه عمرانی برای محرومیت‌زدایی
به گفته وی، معادل ۳ درصد از بودجه عمرانی، ۳ درصد از کل اعتبارات عمرانی شهرداری نیز به امر محرومیت‌زدایی و تدوین سند محرومیت‌زدایی جهت ۴۰ محله هدف شهر و همچنین مسجد محوری اختصاص داده شد. شهردار شیراز همچنین به برخی از برنامه‌های برگزار شده فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، گردشگری و … در سال گذشته اشاره کرد و گفت: برپایی ۳۰ موکب و پذیرایی از ۱۵۰ هزار نفر از شهروندان، برگزاری ۱۰۶ جشن مناسبتی در نقاط مختلف شهر، برگزاری جشن غدیر با حضور ۲۵ هزار نفر از شهروندان در ورزشگاه حافظیه، برگزاری ۸۰ موکب در سطح شهر در ماه‌های محرم و صفر، اجرای برنامه افطاری ساده با پذیرایی از روزه‌داران و توزیع حدود ۱۵۰ هزار وعده افطاری، بزرگداشت هفته دفاع مقدس، آیین افتتاح مدرسه هنر، دهه فجر، جشن روزه اولی‌ها و برگزاری ویژه‌ برنامه‌های ایام فاطمیه ازجمله برنامه‌های برگزار شده در سال گذشته بود. اسدی همچنین از بهره‌برداری یک ایستگاه آتش‌نشانی، نوسازی ایستگاه‌ها و تجهیز ایستگاه‌های درحال ساخت اشاره کرد.وی ادامه داد: سال گذشته در بخش بهداشت محیط شهری نیز خاک‌برداری و عایق‌بندی سلول شماره ۵ دفن پس‌ماند عادی و سلول شماره ۳ دفع پس‌ماند عفونی و لاگون ذخیره‌سازی روان‌آب بیوکمپوست انجام شده و همچنین عملیات اجرایی درمانگاه محل دفن بهداشتی پس‌ماند، دیوار پیرامون سلول دفن پس‌ماند عفونی، احداث مجتمع آموزش شهروندی و خط سوم تفکیک صنعتی پس‌ماندهای عادی آغاز شد.
 توسعه فضای سبز با گسترش بوستان‌ها
شهردار شیراز بیان کرد: سال گذشته ۱۲ بوستان افتتاح و ۹ بوستان در دستور احداث قرار گرفت و ۳۳ پروژه نورپردازی شهری، یک پروژه آب‌نمای هوشمند، ۱۵۵ مورد المان حجمی و مناسبتی، ۱۸۱۴ مورد بهسازی تابلو تصاویر شهدا و ۹۴ مورد ساخت تابلو تصاویر شهدا انجام شد. اسدی، راه‌اندازی پروانه دو مرحله‌ای، اجرای سیستمی توافق‌نامه‌ها با امضای الکترونیک، تصویب ضوابط بافت‌های فرسوده، صدور پروانه ۷۲۴ واحدی در بافت فرسوده، کاهش مدت‌زمان صدور پروانه از ۶۲ روز در موافقت اصولی‌های اینترنتی به ۴۵ روز، کاهش مدت‌زمان صدور پروانه از ۱۷۹ روز در پروانه‌های اینترنتی به ۵۹ روز در پروانه شهرسازی و پاسخگویی به تعداد ۲۶۰۳۴ پاسخ استعلام آپارتمان‌های مسکونی به‌صورت شهروند‌سپاری و بدون حضور ارباب‌رجوع را بخشی از اقدامات شاخص معاونت معماری و شهرسازی شهرداری شیراز برشمرد. وی با اشاره به اقدامات اجرایی شده در حوزه حمل‌ونقل و ترافیک نیز گفت: خرید ۱۲۳ دستگاه اتوبوس درون‌شهری، نوسازی یک‌هزار دستگاه تاکسی، خرید ۴۵ دستگاه ون، نصب و راه‌اندازی دوربین‌های نظارت تصویری، هوشمندسازی پارکینگ‌‌های طبقاتی از مهم‌ترین این اقدمات بوده است.
 چابک‌سازی بدنه شهرداری شیراز
شهردار شیراز همچنین گفت: در راستای چابک‌سازی سازمان با اجرای مصوبه تشویق بازنشستگی، ۴۴۸ نفر بازنشست شدند. تهیه، تولید و تصویب شرایط احراز پست سازمانی جهت مدیران در شورای اسلامی شهر برای ۲۱۲ پست سازمانی از دیگر مواردی بود که اسدی به آن پرداخت. وی گفت: تدوین سند محرومیت‌زدایی جهت ۴۰ محله هدف در فاز اول و همچنین تدوین سند جهت تعداد ۱۱۲ محله در فاز دوم، تشکیل قرارگاه محرومیت‌زدایی شهرستان شیراز و تهیه دستورالعمل اجرایی آن، اجرای بالغ بر ۱۷۱ پروژه و یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار در راستای محرومیت‌زدایی از سطح شهر و تدوین برنامه ۵ ساله
۱۴۰۰-۱۴۰۴ شهرداری با ۶۳ راهبرد ۱۵۲ کلان پروژه و ۹۸۶ پروژه را از مهم‌ترین برنامه‌های بخش برنامه و بودجه عنوان کرد. تقدیر وزیر کشور از شهرداری شیراز به‌عنوان شهرداری برتر در حوزه نگهداری بهینه، مدیریت و بهره‌برداری از ناوگان حمل‌ونقل عمومی، انتخاب شهرداری شیراز به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره انجمن کلان‌شهرهای مهم جهان، رتبه برگزیده در نخستین رویداد جایزه استانی جوانی جمعیت، انتخاب سازه کراس اوور خط ۲ متروی شیراز به‌عنوان یکی از سه پروژه برتر دنیا، کسب عنوان نائب قهرمانی آتش‌نشانان شهرداری شیراز در مسابقات عملیاتی ورزشی کشور و… نیز ازجمله موفقیت‌های کسب شده توسط شهرداری شیرازدر سال ۱۴۰۲ بود که اسدی به آن اشاره کرد. وی اضافه کرد: شهرداری شیراز طی یک سال اخیر موفق به کسب کرسی در هیئت‌مدیره اتحادیه شهرهای تاریخی برای دومین بار متوالی شد.
 سردیس سعدی در پارک دوستی بین‌المللی نانجینگ
شهردار شیراز همچنین رونمایی از سردیس سعدی در پارک دوستی بین‌المللی نانجینگ، برگزاری رویداد فرهنگی نمایشگاه جاذبه‌های شیراز با همکاری سفارت ایران در سئول کره جنوبی، حضور در جلسات کارگروه تدوین استراتژی متروپلیس، دیدار با وزیر تجارت عمان و پیگیری خواهر‌خواندگی شیراز - مسقط و… را نیز از موفقیت‌های این مجموعه در حوزه اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل ذکر کرد. اسدی افزود: در راستای امیدآفرینی و ارتباط با مردم نیز بسته پروژه‌های عمرانی با اعتباری بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان تعریف شد، همچنین اجرای نهضت پاسخگویی مدیریت شهری شیراز، برگزاری تورهای بازدید شهر‌وندان، دانشجویان، دانش‌آموزان، یاوران شورا و اقشار مختلف مردم از پروژه‌های عمرانی، برگزاری سلسله نشست‌های خبری روایت امید، حضور شهرداری شیراز در نمایشگاه ملی شهریران، تولید و پخش برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و حضور مسئولان شهرداری در شبکه‌های ملی و استانی توسط اداره ‌کل ارتباطات و امور بین‌الملل در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد. وی به آمار عملکرد سال گذشته در حوزه اداره کل ارتباطات و امور بین‌‌الملل هم اشاره کرد و گفت: در این حوزه شاهد تلاش شبانه‌روزی مجموعه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز بودیم.
 رشد چشمگیر در تبلیغات شهری
شهردار شیراز با بیان اینکه شاهد رشد جهش چشمگیری در تبلیغات شهری با رویکرد اطلاع‌رسانی بوده‌ایم، تعداد برنامه‌های تولیدشده شهرداری در صداوسیما را اعلام و عنوان کرد: با همت اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل، ۲۰۰ برنامه رادیویی و ۲۲۹ برنامه تلویزیونی طی سال ۱۴۰۲ تولید شده است.وی همچنین به کسب رتبه برتر تولید و بازدیدهای اخبار، اقدامات و برنامه‌ها در وبگاه رسمی مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران توسط اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز نیز اشاره کرد. اسدی عنوان کرد: پروژه‌های محرومیت‌زدایی، پروژه شهید سپهبد قاسم سلیمانی، بزرگراه ۵۵ متری حافظ و تقاطعات مربوطه، تقاطع غیرهمسطح نواب صفوی، زیرگذر گویم، ساختمان مرکزی شهرداری شیراز، تونل ملل، پل و مسیر زندگی، باغ موزه هنر، سد تنگ سرخ، مجتمع خدمات آموزشی شهرداری، تقاطع غیرهمسطح رحمت - قائم، پروژه شهید استوار و تقاطعات مربوطه، اجرای عملیات خط ۴ قطار شهری، اجرای عملیات فاز دوم خط ۲ مترو، اجرای عملیات لینک ارتباطی خط ۱ به ۴ قطار شهری، آمفی‌تئاتر روباز و میادین شهری، دهکده گردشگری باغات و تملک باغات قصرالدشت، ورزشگاه‌های روباز، پروژه زندیه، تعریض بلوار دکتر شریعتی، عملیات اجرای سالن مطالعه و کتابخانه شهرداری و… را از مهم‌ترین برنامه‌ راهبردی عملیاتی شهرداری شیراز در سال جاری برشمرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی