[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۲
  • دوره جدید

در مناطق عادی، کولر آبی یا گازی؟، روزنامه شیراز نوین

بر اساس گزارش‌های مدیران صنعت برق کشور، در فصول گرم، بیشترین میزان مصرف برق را وسایل سرمایشی به خصوص کولرهای گازی به خود اختصاص داده است. این مصرف زیاد علاوه بر اتلاف بیش از حد منابع، هزینه‌های سنگینی به بخش تولید برق کشور از یک سو و سبد هزینه خانوار از سوی دیگر تحمیل می‌کند. وسایل سرمایشی از جمله کولرهای گازی و اسپیلت‌ها این روزها در خیلی از مناطق کشور رواج یافته‌اند، در حالی که واقعاً نیازی به آنها نیست. کولرهای گازی مصرف برق بالایی دارند؛ به‌گونه‌ای که میزان مصرف آنها حتی از صنایع بزرگ نیز بیشتر است، به ویژه اینکه این میزان مصرف در یک بازه زمانی محدود و به صورت مقطعی است.
آمارهای منتشره از سوی صنعت برق نشان می‌دهد که شدت مصرف انرژی الکتریکی در کشورمان دو تا ٥ برابر میانگین جهانی مصرف انرژی بوده که در مقایسه با کشور ژاپن این رقم ١٠ برابر می‌شود. در ایران و در بخش خانگی سه برابر متوسط جهانی، انرژی مصرف می‌شود؛ در حالی که آمار متوسط جهانی ٩٠٠ کیلووات ساعت در سال است. این رقم در کشور ما دوهزار و ٧٠٠ کیلووات ساعت در سال می‌شود.
از این عدد، بالاترین میزان مصرف به وسایل سرمایشی به خصوص کولرهای گازی در بخش خانگی تعلق دارد که برخی از این وسایل به دلیل غیراستاندارد بودن یا از استاندارد خارج شدن به دلیل فرسودگی، مصرف بالاتری هم دارند.
استفاده از کولر گازی در مناطق معتدل و در ماه‌های گرم، مصرف برق سرمایشی را نسبت به کولر آبی بیش از ٦ برابر افزایش می‌دهد که این میزان مصرف اثر مستقیمی روی هزینه برق مشترکان دارد. همچنین استفاده از کولرهای گازی اثر مستقیم بر الگوی مصرف برق دارد. الگوی مصرف در مناطق عادی کشور بر اساس مصرف کولرهای آبی طراحی شده است و مصرف ٦ برابری کولرهای گازی هزینه‌های سنگینی برای مصرف‌کنندگان به دنبال دارد؛ از طرفی شرکت توانیر به دنبال آن است که فرصت‌ها و مؤلفه‌های مختلف مصرف برق را به خوبی شناسایی کند و تعرفه‌های برق را به‌گونه‌ای طراحی کند که هم رفاه و آسایش مردم تأمین شود و هم تأمین انرژی مطمئن و پایدار مدنظر قرار گیرد که یکی از مؤلفه‌های مهم مصرف، سامانه‌های سرمایشی و کولرهاست.
در مناطق غیرگرم و عادی با توجه به دمای هوا و شاخص‌هایی که سطح رفاه را اندازه‌گیری می‌کنند، همچون حداکثر دمای مرطوب، کولرهای آبی می‌توانند دمای مطلوب بین ٢١ تا ٢٤ درجه سانتی‌گراد را در بیشتر ایام در این مناطق تأمین کند؛ از این رو بر اساس پیش‌بینی شرکت توانیر مبنی بر اینکه قبض برق مشترکی که در تابستان از کولر گازی استفاده می‌کند بالای ٢میلیون تومان می‌شود، کولر آبی به عنوان وسیله سرمایشی مناسب و به‌صرفه برای مناطق عادی محسوب و توصیه می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی