[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

هجوم گرد و خاک عربی به آسمان فارس، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 بروز پدیده گرد و غبار در شیراز زنگ خطر را برای فارس و این کلانشهر به صدا درآورده و اگر در این زمینه پیش‌بینی‌های لازم صورت نگیرد باز هم شاهد بروز این پدیده خواهیم بود. علی ناصری، عضو شورای شهر شیراز در سی‌و‌یکمین جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری که در محل شهرداری منطقه 4 شیراز برگزار شد با بیان این مطلب گفت: گرد و غبار ایجادشده در شیراز نشأت‌گرفته از شمال عربستان و جنوب عراق بوده که عوامل داخلی همچون خشک شدن تالاب‌ها نیز بر این امر تأثیرگذار بوده است. 
رئیس کمیسیون سلامت شورا در ادامه گفت: این گردوغبارها که در برخی استان‌ها باعث کاهش دید شد بنا‌به اعلام سازمان محیط زیست در شهر شیراز میزان دید را از 5‌کیلومتر به 800‌متر کاهش داد و میزان غلظت آن نیز 360میلی گرم در مترمربع بوده است که البته بنابه اظهار سازمان هواشناسی این میزان بیش‌از این بوده است. ناصری میزان این گرد و غبار را از روز دوشنبه در جهت کاهش عنوان کرد و گفت که روز سه‌شنبه به‌طور کامل از شیراز خارج شده و به سمت استان‌های جنوبی حرکت می‌کند. 
این عضو شورا ضمن انتقاد از عدم عضویت شهردار شیراز در ستاد بحران استانداری در زمینه ریزگردها اظهار امیدواری کرد تا کمیسیون سلامت شورا در این زمینه عضو ستاد بحران شود تا با برنامه‌ریزی مناسب در جهت کاهش خطرات و حفظ سلامت شهروندان اقدامات لازم صورت گیرد. 
ناصری همچنین از تدوین طرح جامع محیط زیست در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا خبر داد و گفت: این طرح به‌زودی در صحن شورا ارائه خواهد شد تا پیش‌بینی‌های لازم در زمینه چالش‌های زیست‌محیطی شهر شیراز انجام گیرد. وی همچنین در این نشست با انتقاد از وضع کارخانه سیمان در منطقه 4 شهرداری شیراز گفت: انتقال کارخانه‌های آلاینده شیراز التزام قانونی دارد و قطعاً باید انجام شود چراکه در رابطه با سلامت مردم با هیچکس تعارف نداریم و این امر اولویتی است که در دستور کار کمیسیون قرار دارد.
سیروس پاک‌فطرت، دیگر عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا به وجود فرصت‌های گوناگون در منطقه 4 شهرداری شیراز اشاره کرد و گفت: اگرچه فرصتی همچون باغ بزرگ جنت در این منطقه وجود دارد و بحث سایت آهن‌فروشان نیز اتفاق افتاده و انتقال یافته اما کماکان بحث سایت سنگ‌فروشان هنوز اتفاق نیفتاده و مشکل مکانیکی‌های موجود در بلوار امیر کبیر و خیابان باربری برجای خود واقع است. این عضو شورا همچنین به موضوع انتقال کارخانه سیمان اشاره کرد و گفت: بارها به شهردار و اعضای شورای شهر گفته‌ام که در شورای پنجم کافی است با کمک هم چند کار بزرگ انجام دهیم که یکی از آنها همین انتقال کارخانه سیمان است. نایب رئیس کمیسیون سلامت نیز در این جلسه با بیان اینکه امروزه شهرداری به یک بنیاد خیریه تبدیل شده گفت: پزشکان یا وکیلانی هستند که تمایل به پرداخت عوارض دارند و مدام هم سفارش می‌شوند اما با این روند اداره شهر دچار مشکل می‌شود. قاسم مقیمی در این جلسه عدم ارائه خدمات یکسان در طول سال‌های متمادی در شهر را عامل به وجود آمدن مشکلاتی همچون بافت‌های فرسوده دانست و گفت: کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری بار این شهر را به دوش می‌کشد و شورای شهر نیز به شورای شهرداری تبدیل شده و تمام تلاش خود را برای زنده نگه‌ماندن شیراز می‌کنند.
در این جلسه شهردار منطقه 4 این منطقه را با وسعت 2350هکتار و 254هزار نفر جمعیت پرتراکم‌ترین منطقه شهرداری به لحاظ جمعیت انسانی ذکر کرد و گفت: طی هماهنگی با یک مجموعه دانشگاهی و بازدید این مجموعه از منطقه بنا داریم تا در زمینه مطالعه و ساماندهی پیرامون ورودی شهر در بلوار امیرکبیر و ساماندهی بافت تعمیرگاهی موجود در این منطقه با یکدیگر همکاری کنیم. محمودرضا مهرجانیان وجود طیف جمعیتی گسترده در این منطقه از جمعیت برخوردار تا کم‌برخوردار را باعث وجود خواسته‌های گوناگون ذکر کرد و گفت: علی‌رغم وجود این مسئله درپی تحقق انسان‌محوری در محلات شهری منطقه 4 هستیم. وی در این جلسه خواستار توجه به مشکلات گوناگون منطقه 4 شهرداری شیراز شد و گفت: مخدوش شدن سیمای شهری با نصب تابلوها، تبدیل میادین میوه و تره‌بار به فروشگاه‌های بزرگ، ساماندهی بارفروش‌های سطح منطقه، تجمیع دکل‌های مخابراتی، کیفیت بد آسفالت‌های تولیدی در کارخانه‌های سازمان، انباشت پسماند در محل گود سیمان، معضل دامداران شهرک گلشن و انتقال فاضلاب خانگی به معابر عمومی در بخشی از شهرک گلشن و خیابان پوربیرک بخشی از این مشکلات است. وی همچنین مشکلات ناشی از عدم جایگزینی نیروهای بازنشسته به‌ویژه در واحد خدمات شهری را از دیگر معضلات این منطقه ذکر کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی