[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۲
  • دوره جدید

نجات رودخانه از آلودگی صنایع، روزنامه شیراز نوین

آخرین وضعیت تکمیل سیستم‌های تصفیه‌خانه کارخانجات نشاسته‌سازی به‌منظور جلوگیری از آلودگی رودخانه قره‌آغاج توسط کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات‌شهری شورای اسلامی شهر بررسی شد. آیین بازدید از، یکی از کارخانه نشاسته‌سازی واقع در شهرک مهدی‌آباد شیراز با حضور رئیس کمیسیون محیط‌زیست سلامت و خدمات‌شهری شورای اسلامی شهر، معاون محیط‌زیست و خدمات‌شهری شهرداری شیراز، رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب‌رسانه برگزار شد.
 تلاش برای مهار منشأ آلودگی
رئیس کمیسیون محیط‌زیست سلامت و خدمات‌شهری شورای اسلامی شهر شیراز از تلاش برای مهار منشأ آلودگی‌ها خبر داد.مسعود زارعی با حضور در یکی از کارخانه نشاسته‌سازی فعال در انتهای شهرک مهدی‌آباد و بررسی روند نصب تصفیه‌خانه جهت جلوگیری از ورود پساب کارخانه به بستر رودخانه چنار راهدار گفت: امروزه شاهد آن هستیم که مجموعه تلاش‌های چند سال اخیر درخصوص جلوگیری از ورود پساب کارخانه به رودخانه نتیجه داده و شاهد نصب دستگاه تصفیه در یکی از کارخانه نشاسته‌سازی هستیم. او با بیان اینکه بوی مشمئزکننده ورود پساب کارخانه‌های نشاسته‌سازی در مجاورت شهرک‌های مسکونی اطراف کمربندی چندین سال است باعث آزار و اذیت مردم شده است افزود : نبود تصفیه‌خانه در این کارخانه‌ها‌ منجر به ورود پساب به رودخانه و یکی از منشأهای آلودگی در بستر رودخانه چنار است. زارعی با اشاره به حساسیت رفع این مشکل به‌عنوان یک مطالبه مردمی در کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات‌شهری شورای ششم خاطرنشان کرد: در کمیسیون بند ۲۰ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها نسبت به نصب تصفیه‌خانه در سه کارخانه نشاسته‌سازی موضوع دنبال شده است. رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات‌شهری شورای شهر عنوان کرد: پیگیری‌ها مجدانه در کمیسیون‌های مربوط امروز نتیجه داد و شاهد نصب تصفیه‌خانه در یکی از کارخانه‌های فعال هستیم. اهمیت این موضوع به‌دلیل حفظ سلامت شهروندان و محیط‌زیست می‌تواند یک سند افتخار برای شورای ششم و مدیریت شهری باشد که با تمام توان تا حصول نتیجه این موضوع را می‌توان دنبال کرد. 
زارعی با اشاره به نصب تصفیه‌خانه در یکی از سه کارخانه موجود برای رفع مشکل بوی مشمئزکننده فعالیت تولید نشاسته‌سازی تصریح کرد: پیگیری عملیات نصب تصفیه‌خانه در دو کارخانه موجود نیز درحال انجام است و به‌زودی این تصفیه‌خانه‌ها در دو کارخانه دیگر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.به باور این عضو شورای شهر شیراز این اقدام نتیجه یک عملکرد بین مجموعه مدیریت شهری، محیط‌زیست و بهداشت است که در قالب یک هم‌افزایی شاهد حصول نتیجه هستیم. رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورا یادآوری کرد: هم‌افزایی موجود در موضوع رفع مشکل کارخانه‌های نشاسته‌سازی می‌تواند یک الگو در مجموعه شهری کلان‌شهر شیراز بین دستگاه‌های متولی باشد. زارعی به موضوع منشأ آلودگی‌های دیگر رودخانه چنار راهدار پرداخت و گفت: رفع منشأ آلودگی سه‌گانه رودخانه با همکاری و پیگیری مدیریت شهری در دستور کار است که یکی از عوامل آلودگی موضوع فاضلاب رهاشده در بستر رودخانه است که با همکاری و پای کار آمدن آبفا پیگیر رفع مشکل هستیم که مشخصاً تأثیر نصب تصفیه‌خانه فاضلاب در کارخانه‌های نشاسته‌سازی در رفع مشکل آلودگی رودخانه چنار راهدار مؤثر است. زارعی در ادامه با اشاره به تعریف ۱۵پروژه خدمات‌شهری با محوریت حفظ محیط‌زیست، سلامت و خدمات‌شهری در سال جاری خاطرنشان کرد: پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی این ۱۵پروژه مطلوب است و امیدواریم در سال جاری به بهره‌برداری برسد. او با تأکید بر نقش نظارتی و هماهنگی شورای شهر شیراز در اجرای اقدامات و پاسخ‌گویی به مطالبات شهروندان و نیازهای شهری اظهار کرد: رصد بر روند اجرا و سیاست‌گذاری یکی از اقدامات دیگر شورا است.اجرای تصفیه‌خانه لوکال (محلی) برای تأمین آب باغ‌های قصرالدشت موضوع دیگری بود که زارعی به آن پرداخت و گفت: با احداث تصفیه‌خانه‌های محلی از آب‌های خاکستری برای تأمین آبیاری باغ‌های قصرالدشت بهره خواهیم برد. تأمین ۱۰۰ لیتر برثانیه آب مورد نیاز باغ‌های قصرالدشت، راه‌اندازی بازارچه‌های عرضه مستقیم کالا، بهبود کیفیت و اعتمادآفرینی مردم با استفاده از ارتباط بین مردم و مجموعه ۱۳۷ از پروژه‌هایی است که به باور زارعی مرتبط با معیشت و خدمات شهروندان است و به‌صورت جدی در کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات‌شهری دنبال می‌گردد. رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست خدمات‌شهری در پایان به‌عنوان شهر شیراز پایتخت محیط‌زیست کلان‌شهرهای آسیا اشاره کرد و گفت :کسب این عنوان مهم محیط‌زیستی ماحصل تلاش‌های مسئولان است که از بستر هم‌افزایی و برنامه‌ریزی می‌توانیم این عنوان را برای سالیان متمادی برای کلان‌شهر شیراز حفظ نمایید.
 جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه چنار راهدار
معاون محیط‌زیست و خدمات‌شهری شهرداری شیراز هم در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند ساماندهی و جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه چنار راهدار گفت: جلسه امروز در راستای پیگیری مصوبات کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات‌شهری است که با توجه به سیاست‌گذاری شورای شهر و در راستای حفظ سلامت شهروندان و محیط‌زیست و جلسات بند۲۰ ماده ۵۵ است. روح الله خوشبخت تصریح کرد: امروز هر شهروند و یا مسافری که از ورودی شرق شیراز وارد شده و در مسیر محور کمربندی شیراز از جنوب حرکت می‌کند با بوی بدی روبرو می‌شود که بخش اعظمی از علت این بوی تعفن به سبب رها‌سازی فاضلاب یه کارخانه نشاسته‌سازی در این مسیر است. وی ادامه داد: در همین راستا با حضور مسئولان قضایی، صاحبان این صنایع، مدیریت شهری، و دستگاه‌های مربوط، این مورد بررسی و حتی در جلسات کارگروه حقوق عامه هم مورد رسیدگی قرار گرفت. خوشبخت با اشاره به فعالیت سه کارخانه نشاسته‌سازی آداک، فرادانه و خوشه در مسیر رودخانه چنار راهدار گفت: خوشبختانه تاکنون همکاری خوبی شده و طبق امروز آخرین گزارش‌های سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز اعلام کردند که کار پیشرفت خوبی داشته است. پرونده این کارخانه و ورود فاضلاب آن‌ها به رودخانه مربوط به سال ۹۶ است و از آن زمان چندین و چند جلسه برگزار و چندین‌بار بازدید به‌عمل‌آمده و همین پیگیری‌ها باعث شده امروز به نقطه‌نهایی نزدیک شویم. معاون شهردار شیراز گفت: برطبق گزارش دریافتی در‌حال‌حاضر ۲ کارخانه از ۳ کارخانه به مرحله ‌نهایی نصب تجهیزات رسیده‌اند و با توجه به این موضوع سومین کارخانه هم به‌زودی به تجهیزات تصفیه‌خانه مجهز می‌شود و با این اقدامات امیدواریم مشکلات زیست‌محیطی رودخانه هم برطرف شود. خوشبخت گفت: البته دو سه مورد دیگر ورودی فاضلاب نیز داریم که محیط‌زیست رودخانه را تهدید می‌کند ازجمله شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی که برخی از فاضلاب آن‌ها که حتی از طریق آب‌های سطحی هست وارد این رودخانه می‌شود که این مورد هم امیدواریم به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد تا دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم.
 تلاش مدیریت شهری برای مدیریت پساب صنایع بزرگ
رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز در این بازدید از تلاش مدیریت شهری برای مدیریت پساب صنایع بزرگ خبر داد. پژمان شفیعی درخصوص سه کارخانه نشاسته‌سازی که در این منطقه مستقر هستند، اظهار کرد: طی دو ساله گذشته تمام پرونده‌ها وارد چرخه بررسی و کارشناسی شهرداری‌ها قرار می‌گرفت. اما پس‌از برون‌سپاری، اصل پرونده‌ها و موضوعاتی که در این کمیسیون در سازمان ساماندهی مشاغل درحال بررسی است مربوط به پرونده‌های کارخانه‌های بزرگ، صنایع و شرکت‌های بزرگ است و پرونده پیگیری رسته‌ها و واحدهای کوچک‌تر به مناطق واگذار شد. وی افزود: یکی از پرونده‌های بررسی شده مهم درخصوص سه پرونده کارخانه نشاسته‌سازی شیراز است که مبنای بررسی و کار براساس نظرات کارشناسی شده اداره محیط‌زیست است و تمام موارد و اقداماتی که ازسوی مدیریت کارخانه انجام می‌شود تا زمانی که مورد تأیید اداره محیط‌زیست قرار نگیرد، مورد تأیید کمیسیون هم نخواهد بود. رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز اضافه کرد: طی ۲ سال گذشته هشت جلسه در کمیسیون و پنج بازدید میدانی با حضور اعضای کمیسیون خدمات‌شهری و کمیسیون بند بیست صورت گرفت و با هزینه میلیاردی که کارخانه‌داران داشتند و پیگیری که محیط‌زیست داشت، اتفاقات خوبی رقم خورد اما تا نقطه ایدئال و خروجی پساب و مسائل زیست‌محیطی که کارخانه باید در آن به مطلوبیت برسد، فاصله داریم. شفیعی تأکید کرد: براساس زمان‌بندی که در کمیسیون داریم به‌صورت ۲-۳ ماه یک‌بار جلسات و ارزیابی‌ها ازطریق محیط‌زیست و آبفا و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط دیگر بررسی‌ها انجام می‌شود. 
وی خاطرنشان کرد: با مجموعه اقدامات و فرآیندهایی که صورت گرفته است اما باز هم با دریافت گزارشات محیط‌زیست، خروجی به مطلوبیت نرسیده است و هنوز هم پساب وارد چرخه رودخانه راهدار می‌شود، که در‌این‌صورت لازم است پیشگیری‌های لازم انجام شود. رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز در پایان اظهاراتش بیان کرد: امیدواریم محیط‌زیست در مجموعه‌های آزمایشگاهی بتواند خروجی کارخانه‌ها را مورد رصد قرار بدهد تا بتوانیم یک گزارش خوب و صحیح به مردم ارائه دهیم.
 خرید دستگاه‌های جدید تصفیه
در این بازدید همچنین سیا‌وش نوذری مدیر تولید کارخانه شرکت نشاسته ممتاز اظهار کرد: با خرید دستگاه‌های جدید آب، بخار می‌شود و با تصفیه پساب که صورت می‌گیرد تمام مواد را ته‌نشین می‌کند و سی او دی( بار آلودگی آب یا فاضلاب) به‌حدِ استاندارد رسیده است. وی افزود: نصب دستگاه‌ها در دو فاز انجام می‌شود که در فاز اول به جهت حفظ محیط‌زیست و سلامت شهروندان درخصوص پساب خروجی از کارخانه، میزان COD کارخانه اندازه‌گیری می‌شود که با راه‌اندازی و نصب این دستگاه در کارخانه پساب خروجی به میزان استاندارد لازم رسیده باشد. مدیر بخش تولید این کارخانه ادامه داد: همچنین فاز دوم با نصب دستگاه‌های جدا و خشک‌کننده روند جلوگیری از ورود پساب صورت می‌گیرد. نوذری خاطرنشان کرد: موجب افتخار شهر شیراز است که این دستگاه کاملاً بومی بوده و ساخت و نصب آن بالغ‌بر ۱۴۰ میلیارد تومان هزینه داشته است. وی با بیان اینکه نشاسته جز محصولاتی است که در مواد غذایی، ذغال فشرده، مواد آرایشی و بهداشتی، سوسیس و کالباس و سایر محصولات کاربرد دارد، افزود: با نصب دستگاه جدید در این کارخانه تمام پساب خروجی جمع‌آوری شده و در مخزن‌های مخصوص تصفیه و پس‌از آن مجدد قابل استفاده خواهد بود.
 سامان‌دهی کارخانه‌های نشاسته‌سازی
در ادامه یعقوب مریدزاده نماینده اداره محیط‌زیست شهرستان شیراز تصریح کرد: کارخانجات نشاسته‌سازی که در این منطقه شکل گرفته‌اند بیش‌از 50 تا 60 سال گذشته در این محل فعال بودند و تا دو ماه گذشته با مشکل زیست‌محیطی پساب فاضلاب این کارخانه مواجه بودیم اما با اقداماتی که در این کارخانه صورت گرفت و نصب دستگاه های به‌روز، براساس نمونه‌برداری که در هفته گذشته انجام شد خروجی این دستگاه‌ها به‌حدِ استاندارد رسیده است و با سایر دستگاه‌های مکمل که در این کارخانه نصب می‌شود مشکل دیگری درخصوص ورود پساب این کارخانه به محیط‌زیست نخواهیم داشت. وی خاطرنشان کرد: با توجه به سیستم فاضلابی که این کارخانه در گذشته داشت فاضلاب وارد یک سیستم بیولوژیک می‌شده و هوادهی داده می‌شد و پس‌از آن ته‌نشین و پساب انتهایی که بسیار زیاد بود به اجبار وارد رودخانه چنار راهدار می‌شد که مشکلات بسیاری به‌دنبال آن به وجود می‌آمد. محمدحسین کیانفر نماینده اداره بهداشت شهرستان شیراز در سخنانی اظهار کرد: در حوزه سلامت نیز با توجه شکایات متعددی که از سه مجموعه کارخانه نشاسته‌سازی صورت گرفت اما با پیگیری‌های انجام شده شاهد اتفاقات بسیار خوبی هستیم. وی اظهار امیدواری کرد: با مجموعه اقدامات انجام شده توسط مدیر کارخانه برای جلوگیری از ورود پساب کارخانه به رودخانه چنار راهدار و حذف بوی نامطبوع، اداره محیط‌زیست نیز با کنترل و تأیید موارد لازم، خروجی مطابق با استانداردها باشد و به این روال پیش برود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی