[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

فرهنگ‌سازی برای جوانی جمعیت؛ گامی مؤثر در مسیر توسعه پایدار ، روزنامه شیراز نوین

 مریم شمالیان- گروه خبر
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دبیر قرارگاه جوانی جمعیت به مناسبت هفته ملی جمعیت، در جمع اصحاب رسانه تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت را از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت در سال جاری دانست و به تبیین دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راستای جوانی جمعیت پرداخت.
دکتر «عباس رضاییان‌زاده» در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تقویت حمایت از خانواده، جوانی جمعیت و فرزندآوری، گفت: مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با جدیت و برنامه‌ریزی‌های دقیق، حرکت در مسیر تحقق جوانی جمعیت را آغاز کرده، اما تسریع بخشیدن به این برنامه ملی، نیازمند فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی اهمیت این امر در افکار عمومی است که در این زمینه اصحاب رسانه می‌توانند نقش مؤثری داشته باشند.
او ادامه داد: راه‌اندازی کلینیک مشاوره ناباروری در بیمارستان مادر و کودک شوشتری در راستای جوانی جمعیت، طراحی سامانه رجیستری اطلاعات زوجین نابارور، اعطای 228 فقره معرفی زوجین نیازمند به بانک در زمینه درمان ناباروری، راه‌اندازی پنج مرکز درمان ناباروری سطح 3 در شیراز و راه‌اندازی 5 مرکز ناباروری سطح 2 در شهرستان‌های فیروزآباد، آباده، ممسنی، داراب، لامرد و اقلید، از جمله اقدامات مجموعه دانشگاه در این زمینه است. دکتر رضاییان‌زاده افزود: با همکاری معاونت آموزشی دانشگاه و با هدف ارائه خدمات مشاوره‌ای و آموزشی در زمینه توانمندسازی جوانان و نوجوانان پیرامون سلامت دوران بلوغ، مشاوره ازدواج و مشاوره فرزندآوری انجام شده است.
او در بخش دیگری به پیشبرد اهداف جوانی جمعیت در مجموعه سلامت استان فارس پرداخت که با راه‌اندازی مرکز مشاوره ازدواج و خانواده در راستای اجرای ماده 36 قانون جوانی جمعیت برای دانشجویان، اعطای 203 فقره وام ازدواج دانشجویی، برگزاری جشن ازدواج 103 زوج دانشجو و 160 زوج کارمند، برگزاری 30 اردو برای دانشجویان مجرد در راستای مسائل روان‌شناختی و آماده‌سازی انتخاب صحیح در ازدواج و اختصاص خوابگاه حضرت احمد بن موسی(ع) پردیس شهید دوران با ظرفیت 80 واحد به دانشجویان متأهل همراه بوده است.
دکتر رضاییان‌زاده ادامه داد: در راستای رفع یکی از چالش‌های جمعیتی (سقط جنین)، با همکاری بسیج جامعه پزشکی، مرکز نفس راه‌اندازی شد که با انجام فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی، شبکه‌سازی و حمایت، 129 نوزاد از خطر سقط نجات پیدا کردند.
این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در راستای پیشبرد هرچه بهتر اهداف جوانی جمعیت در استان فارس و همگام با اقدامات قرارگاه جوانی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اقدامات این حوزه با بیمه سلامت استان فارس پیگیری شده که با شناسایی 26هزار و 189 زوج نابارور و ارسال اطلاعات برای پیگیری مراجعه و به بیمه سلامت، با همکاری معاونت بهداشت و شبکه‌های بهداشت و درمان استان همراه بوده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه‌اندازی 32 اتاق مادر و کودک در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز را از جمله دیگر اقدامات انجام‌شده برشمرد.
او برگزاری همایش ملی رویکردهای علم مامایی و سلامت باروری در راستای جوانی جمعیت با حضور متخصصان زنان و زایمان، پزشکان و ماماها با همکاری مشترک معاونت آموزشی و معاونت بهداشت دانشگاه که با حضور مسئولان وزارت بهداشت در شیراز برگزار شد را از دیگر اقدامات دانشگاه در اجرای برنامه‌های مرتبط با جوانی جمعیت عنوان کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی