[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

آبیاری فضای سبز با پساب انجام شود، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس در اولین جلسه شورای حفاظت ‌از منابع آبی بر ضرورت استفاده منطقی از آب شرب تأکید کرد و در مباحث زیرساخت‌های عمرانی‌اقتصادی، موضوع آب را اصلی‌ترین مسئله استان دانست. به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل‌استانداری فارس، دکتر محمدهادی ایمانیه، یکشنبه ۲۳ اردیبشهت در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آبی و سازگاری با کم‌آبی استان فارس در سال جاری ضمن تبریک ایام دهه کرامت گفت: در مباحث زیرساخت‌های عمرانی‌اقتصادی، آب، موضوع اول استان است و به قدری اهمیت دارد که اغلب روزها یک یا دو جلسه را به آن اختصاص می‌دهم.
استاندار فارس با اشاره به اینکه یکی از راه‌های حفظ منابع آبی، برداشت منطقی از سفره‌های آب زیرزمینی است، بر ضرورت نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های موجود در سطح استان تأکید کرد و مدیرکل مدیریت بحران استان را مأموریت داد برای اتمام هرچه سریع‌تر این طرح، هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی نظارت مستمر داشته باشد.
وی، فرمانداران را مسئول ارشد اجرای این طرح در شهرستان‌ها دانست و گفت: تحقق این مهم در شهرستان‌ها جزو تکالیف فرمانداران است؛ اگر با متخلفان به صورت قانونی برخورد نشود به عموم مردم ظلم شده است. ایمانیه تصریح کرد: فرماندارانی که میزان پلمب چاه‌های غیرمجاز و همچنین نصب کنتور بر روی چاه‌های آب در شهرستان‌ آنها کمتر از ۵۰ درصد سهمیه باشد تذکر کتبی دریافت می‌کنند.
نماینده عالی دولت در فارس در ادامه طرح جامع آب را مورد توجه قرار داد و خواستار اجرای هر برش این طرح، بلافاصله پس از تدوین شد. وی به شهرداری شیراز و شهرداری شهر جدید صدرا هم هشدار داد که صرفاً تا پایان سال جاری اجازه آبیاری فضای سبز با آب شرب یا آب چاه را دارند و از ابتدای سال ۱۴۰۴ صرفاً باید از پساب تصفیه‌شده استفاده کنند. استاندار فارس با بیان اینکه ما ملزم به اجرای قوانین و مقررات هستیم، خاطر نشان کرد: از ظرفیت‌های قانونی استان برای جلوگیری از کاهش منابع آب حداکثر استفاده را خواهیم کرد. وی ادامه داد: تأمین آب شرب در اولویت اول مباحث مرتبط با آب قرار دارد؛ چه بسا شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که کاشت برخی محصولات مانند برنج و هندوانه با استفاده از آب چاه‌ ممنوع شود.
ایمانیه مسئولان دستگاه‌های مرتبط را نیز موظف کرد تا نسبت به ابطال پروانه‌هایی که از صدور مجوز و تخصیص آب آنها بیش از یک سال گذشته و تاکنون هیچ فعالیتی در آن زمینه انجام نپذیرفته است، اقدام کنند. در ابتدای این جلسه گزارشی از عملکرد اقدامات صورت‌گرفته در سال گذشته و همچنین وضعیت بارندگی، منابع آب در سال آبی جاری و پیش‌بینی هواشناسی ارائه شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی