[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

بانوان اردیبهشت
 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

شاید قهرمانی زنان در آوردگاه‌های ورزشی، به‌مراتب مسرت‌بخش‌تر از نسخه مردانه آن باشد. بنابر سنتی ناخوشایند، در بسیاری از کلانشهرهای ایران امکانات ورزشی به مساوات میان مردان و زنان تقسیم نشده و بسیاری از بانوان توانمند جامعه برای انجام ورزش‌های همگانی و قهرمانی با مشکلات دوچندانی روبرو هستند. اگرچه در دهه‌های اخیر برای سرمایه‌گذاری در عرصه گسترش زیرساخت‌های ورزش زنان تلاش زیادی شده است، -با توجه به اینکه بانوان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند-اقدامات انجام شده هنوز کافی به نظر نمی‌رسد. قهرمانی بانوان ایران در مسابقات فوتسال آسیایی، پیام‌های مهمی دربرداشت. آنها نشان دادند با پایبندی به شعائر ارزشی و حفظ حرمت زن ایرانی می‌توان بر قله سربلندی ایستاد و برای کشور افتخار آفرید. آنها نشان دادند ورزش ایران صحنه تمام‌عیار مردانه نیست و در صورت سرمایه‌گذاری و بذل توجه، آنها حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت. البته قهرمانی زنان فوتسالیست حادثه‌ای زودگذر هم نیست، بلکه با مروری بر رویدادهای ورزشی، درمی‌یابیم بانوان ورزشکار ایران در سالیان گذشته در زمینه‌های متنوعی به موفقیت‌های شگفت‌انگیز دست یافته‌اند و نادیده پنداشتن پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های آنها، به معنای نادیده انگاشتن توانایی نیمی از جامعه است. 
به‌یاد داشته باشیم سلامتی روح و روان جامعه زنان، نقش به‌سزایی در تقویت بن‌مایه‌های خانواده خواهد داشت و از دامان زنان سالم و شاداب، نسل‌های توانمندی برخواهد خواست. چنانچه خانواده‌ها بر‌پایه باورهای نادرست، زنان را از فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی منع کرده و مسئولان نتوانند امکانات لازم را برای بروز استعدادهای آنان فراهم کنند، به‌طور حتم جامعه ایران تبعات منفی این‌گونه غفلت‌ها و باورهای فرومایه را متحمل خواهد شد و نیمی از اقشار توانمند جامعه، به افرادی افسرده، آسیب‌دیده و رنجور تبدیل می‌شوند.
‌از نقطه‌نظر سیاسی نیز درخشش زنان در آوردگاه‌های بین‌المللی برای کشور نتایج مثبتی به دنبال دارد. در جریان جنگ نرم و توطئه‌های سیاه‌نمایی، تلاش زیادی می‌شود باورهای نادرست مبنی بر محجوری زنان ایرانی به افکار عمومی جهان تزریق شود. این در‌حالی است که جمعیت بانوان ایران، همواره در فعالیت‌های مدنی حضور پررنگی داشته و به دنبال کسب موفقیت و اثبات توانمندی‌های خود هستند. 
به همین دلیل، با قدردانی و پررنگ کردن افتخارآفرینی زنان ایران در مجامع بین‌المللی، می‌توان به خنثی‌سازی دسیسه‌های دشمنان پرداخت و از واقعیت‌های جاری کشور پرده‌برداری کرد. قهرمانی زنان فوتسالیست ایران در آسیا نشان داد جامعه ایران، نشانی از تفکر منحط طالبانی پیرامون بایگانی بانوان در پستوی خانه‌ها ندارد و زنان در همه عرصه‌های علمی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، 
ورزشی و هنری با اتکا به اصل شایسته سالاری، حضور پررنگی دارند. اگرچه تفکرات سنتی هم باید با اتخاذ روشنفکری و منطق حضور شایسته آنها را بپذیرند و فرصت‌های شغلی به همراه امکانات و دستمزدها به صورت مساوی بین عموم جامعه و فارغ از جنسیت افراد تقسیم شود.
یکی از مهم‌ترین پیام‌های قهرمانی بانوان فوتسالیست، می‌تواند تقاضای آنها برای اختصاص امکانات مساوی باشد. امروزه بخش خصوصی در حوزه ورزش، فعالیت‌های مثبتی در عرصه گسترش زیرساخت‌های ورزش بانوان داشته است و بخش دولتی و وزارت ورزش و جوانان نیز باید با شیب تندتری، کم‌کاری‌های پیشین را جبران کرده و در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های همه جانبه‌ای را در دستور‌کار قرار دهد. با نگاهی گذرا درمی‌یابیم گسترش امکانات برای بانوان در بسیاری از شهرهای کوچک و بخش‌ها، از وضعیت نامناسب‌تری نسبت به کلانشهرها برخوردار است و نباید همه توجه‌ها به شهرهای بزرگ که ویترن جامعه ایران به حساب می‌آیند، معطوف شود. 
متأسفانه در بعضی شهرهای کوچک و محافل سنتی، 
مسئله ورزش و شادابی روح و روان بانوان به صورت کامل مورد پذیرش نگاه‌های واپس‌گرایانه قرار نگرفته و این در‌حالی است که با رعایت اصول ارزشی و پایبندی به باورهای رفیع دینی، می‌توان به سلامتی روح و جسم بانوان همت گماشت و همه اقشار جامعه از برکات سلامتی دختران و مادران ایرانی برخوردار شوند. شاید قهرمانی زنان در آوردگاه‌های ورزشی، به مراتب شادی بخش‌تر از نسخه مردانه آن باشد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی