[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

مراودات ارزان با افغان‌ها ، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس گفت: در صورت تسهیل مراودات بین استان و افغانستان هزینه درمان گردشگران سلامت در شیراز ارزان تر از سایر شهرها خواهد شد. 
به گزارش شیرازنوین، محمد فرخ‌زاده در دیدار با هیئت افغانستانی بیان کرد: استان فارس می‌تواند علاوه بر گردشگری سلامت، در سایر حوزه‌های‌ گردشگری از جمله گردشگری مذهبی، طبیعی و تاریخی با افغانستان مراودات مطلوبی داشته باشد.
او با اشاره به اشتراکات فرهنگی، دینی، مذهبی و زبانی و همچنین مزیت همسایگی، بر لزوم تقویت روابط بین دو کشور به ویژه در حوزه گردشگری سلامت تأکید کرد. معاون استاندار فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از افغان‌ها در شهر شیراز و استان فارس زندگی می‌کنند و در حوزه‌های مختلفی از جمله اقتصاد فعالیت دارند، عنوان کرد: این قرابت و همسایگی در مدارس ایرانی نیز به عینه مشاهده می‌شود و اکنون تعداد زیادی از دانش‌آموزان افغان در کنار فرزندان ایرانی در حال تحصیل هستند.
فرخ‌زاده تأکید کرد: با رعایت قوانین و مقررات جامعه، بی‌تردید روابط می‌تواند در حوزه‌های مختلف برای همکاری تقویت شود. 
او خاطرنشان کرد: تاکنون نگاه حاکم بین دو کشور از حوزه منابع انسانی بر تأمین نیروی کار متمرکز بوده است و این در حالی است که این روابط در سایر بخش‌ها از جمله اقتصاد، کشاورزی، صنعت، گردشگری و... نیز قابل تسری است.
قائم مقام استاندار فارس در شورای توسعه گردشگری استان، عنوان کرد: با توجه به آنچه در جلسه مطرح شد، به صورت تخمینی ۲۰۰۰ افغانستانی در سال ویزای درمانی ایران را دریافت می‌کنند که در صورت تسهیل در روند ویزا، این تعداد افزایش چشمگیری خواهد داشت. همچنین قبل از دوره کرونا روزانه تعداد ۳۰۰۰ ویزای درمانی، گردشگری، تجاری، زیارتی و... برای اتباع کشور افغانستان صادر می‌شده است.
او افزود: در بین گردشگران سلامت از ابتدای سال ۱۴۰۱، حدود ۷۰ نفر از اتباع کشور افغانستان برای مداوای خود ویزای سلامت دریافت و به بیمارستان‌های شیراز مراجعه کرده اند. 
فرخ‌زاده با بیان اینکه روند صدور ویزا برای همسایگان افغان ما طولانی، هزینه‌بر و دشوار است، اظهار کرد: در استان فارس مشکل ویزا برای بسیاری از کشورها حل شده و به صورت فرودگاهی عمل می‌شود که حتماً برای رفع مشکل اتباع کشور افغانستان نیز پیشنهادات خود را برای وزارت خارجه ارسال و با آنها مشورت خواهیم کرد. به اعتقاد معاون استاندار فارس، در صورت تسهیل مراودات بین استان فارس و افغانستان، هزینه درمان گردشگران سلامت در شیراز ارزان‌تر از سایر شهرها خواهد شد. 
او با بیان اینکه در حال حاضر هیچ پروازی از مقصد افغانستان به استان فارس وجود ندارد، اظهار کرد: در صورت مذاکره با شرکت‌های مسافرتی افغانستان و برقراری پرواز به شیراز، امکان صدور ویزای فرودگاهی برای گردشگران افغان را دنبال خواهیم کرد.
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با بیان اینکه فارس می‌تواند پذیرای گردشگران افغان با سلایق مختلف باشد، خاطرنشان کرد: آژانس‌های مسافرتی و گردشگری استان بر اساس نیازها و سلایق گردشگران و با حذف واسطه‌ها برای کاهش هزینه‌ها، امکانات و شرایط لازم را برای آنها فراهم می‌کنند.
سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی شهر سلامت از دیگر موضوعاتی بود که معاون استاندار فارس در این جلسه به آن پرداخت. فرخ‌زاده با بیان اینکه در منطقه ویژه اقتصادی شهر سلامت که در فضایی به وسعت هزار هکتار احداث خواهد شد، امکان سرمایه گذاری خارجی‌ها وجود دارد و نیازی به گرفتن شریک ایرانی وجود ندارد؛ بنابراین به عنوان مثال بیمارستان‌های افغانستان می‌توانند در این منطقه سرمایه‌گذاری و فعالیت کنند.
قائم مقام استاندار فارس در شورای سلامت استان همچنین از آمادگی فارس برای همکاری با افغانستان در حوزه تجهیزات پزشکی و دارویی خبر داد.
معاون استاندار فارس همچنین از آمادگی فارس برای سایر مراودات تجاری در حوزه صادرات و واردات کالاهای مختلف خبر داد و عنوان کرد: فارس با ۷۲ شهرک صنعتی امکان تولید محصولات مختلف ساختمانی، تجهیزات صنعتی، تجهیزات کشاورزی، نفت، گاز، پتروشیمی و... و صادرات این محصولات مطابق نیاز افغانستان را دارد.
وی افزود: امکان دسترسی به ارسال زمینی به افغانستان یک مزیت محسوب می‌شود که هزینه صادرات را کاهش می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی