[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

رئیس کل گمرک: قاچاق از مبادی رسمی نداریم، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه درحال حاضر هیچ کالای قاچاقی از مبادی رسمی وارد کشور نمی‌شود گفت: دستگاه‌های ارائه‌دهنده آمار ۱۵‌میلیارد دلاری قاچاق از مبادی رسمی‌ باید پاسخگو باشند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، 
فرود عسگری درباره میزان میزان قاچاق از مبادی رسمی گفت: ما مدعی هستیم با کنترل‌هایی که ازطریق سیستم‌ها انجام می‌دهیم و دریافت بارنامه و گواهی بازرسی از مبدأ، کالای قاچاقی از مبادی رسمی وارد کشور نمی‌شود.
وی ۱۵میلیارد دلار آمار رسمی قاچاق ورودی به کشور را برآورد دستگاه‌های دیگر عنوان کرد و گفت: آنها باید پاسخگو باشند و گمرک مسئول مبادی رسمی است.
رئیس کل گمرک با بیان اینکه درحال حاضر با فعال شدن گمرک در مناطق آزاد در این مناطق نیز دیگر قاچاق کالا نداریم افزود: درراستای مکانیزه کردن گمرک جمهوری اسلامی ایران و سیستم‌های کنترلی در سال گذشته و امسال، دستگاه‌های ایکس‌ری فوق پیشرفته‌ای تهیه شده است و با قرارگرفتن این دستگاه‌ها در مبادی اصلی ورود کالا به کشور مثل بندر شهید رجایی، دوقارون و سرخس ۱۰۰درصد کالاهای ترانزیتی از این ایکس‌ری‌ها عبور خواهند کرد و کالاهای وارداتی که در سطح سه قرار دارند به وسیله ایکس‌ری‌ها کنترل می‌شوند.
وی با اشاره به راه‌اندازی دستگاه‌های ایکس‌ری 
فوق پیشرفته در مرزهای اینچه برون و بازرگان گفت: این دستگاه‌ها این امکان را به کارشناسان ما می‌دهد که تصاویر ایکس‌ری ورودی و خروجی کانتینرهای ترانزیت را با هم مقایسه کرده و امکان ردیابی وجود دارد تا این کالا برابر با اظهارنامه باشد.
معاون وزیر اقتصاد و دارایی تأکید کرد: با نصب جی‌پی‌اس بر روی کانتینرها درصورت انحراف محموله از مسیر و یا توقف غیر مجاز کامیون‌های ترانزیتی می‌توان به‌سرعت آنها را ردگیری کرد. ضمن اینکه پلمپ‌های کانتینرها درحال حاضر با تکنولوژی RFID انجام می‌شود که امکان جعل آن را غیر ممکن می‌کند؛ به این ترتیب مسیر ترانزیتی کشور بسیار امن است.
عسگری ضمن اعلام رقم ۷میلیارد دلاری صادرات تا ۲۹اردیبهشت ۹۷ گفت: با توجه‌به تصمیمات جدید دولت و راه‌اندازی سامانه نیما تا به حال نه‌تنها صادرات کالا نسبت‌به سال گذشته ۲۵درصد افزایش داشته بلکه واردات کالا نیز با رقم ۶میلیارد دلاری تا ۲۹اردیبهشت ماه نشان از عدم تأثیر سیاست‌های ارزی بر واردات کالا به کشور دارد.
رئیس کل گمرک گفت: انواع کالاها از جمله کالاهای اساسی و قطعات منفصله خودرو به‌راحتی وارد کشور می‌شوند و بانک مرکزی نیز به کالاهای وارداتی ارز مورد نیاز را اختصاص می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی