[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۵
  • دوره جدید

آثار مرحوم «جاوید» چراغ روشن جویندگان حقیقت است، روزنامه شیراز نوین

شیراز- ایرنا؛ رئیس مرکز حافظ‌شناسی در پیامی با تسلیت درگذشت شاعر و حافظ‌پژوه معاصر شیرازی، پژوهش‌های وی را چراغ روشنی پیش پای جویندگان حقیقت دانست و گفت: این آثار همچون‌ الگوی استواری از تحقیق ادبی نزد پژوهشگران ماندگار خواهد بود.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا، مرکز حافظ‌‌شناسی درپی اعلام این خبر، ضمن ابراز تأسف و تأثر، درگذشت هاشم جاوید این نویسنده معاصر را به جامعه فرهنگی ایران و دوستداران حافظ تسلیت گفت. 
کاووس حسن‌لی، رئیس مرکز حافظ‌شناسی در این پیام درباره هاشم جاوید گفته است: آثار قلمی و پژوهش‌های ارزشمند شادروان جاوید، به ‌لحاظ صحت و نکته‌سنجی علمی و باریک‌‌اندیشی و نثر ممتاز، بسیار سودبخش و راهگشاست و همواره مانند چراغ روشنی پیش پای جویندگان حقیقت و به‌ منزله‌ الگوی استواری از تحقیق ادبی نزد پژوهشگران، ماندگار خواهد بود. 
از آثار مهم زنده‌‌یاد هاشم جاوید در زمینه حافظ‌‌پژوهی علاوه‌بر تصحیح دیوان حافظ (قرائت‌گزینی انتقادی براساس تصحیحات چاپی دیوان حافظ) که با همکاری استاد بهاءالدین خرّمشاهی در سال 1378 انجام گرفته است، می‌توان به کتاب حافظ جاوید اشاره کرد. وی در این کتاب با 110مقاله
به‌ تبیین دشواری‌های شعری حافظ به‌وجهی سنجیده و خاطرپسند و با ارائه شواهد و دلایل متقن پرداخته است. همچنین از تراوش طبع لطیف و زبان نکته‌‌پرداز او اشعاری است که از دهه‌ چهل شمسی در مجلات آن روزگار مانند یغما و وحید به ‌چاپ رسیده و اکنون بخشی از آن‌ها در دسترس است. 
هاشم جاوید، حافظ‌پژوه، شاعر و نویسنده شیرازی 29‌اردیبهشت دار فانی را وداع گفت. مراسم تشییع پیکر این نویسنده و پژوهشگر ادبی چهارشنبه دوم خردادماه در تهران برگزار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی