[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۷۹
  • دوره جدید

موگرینی: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد، روزنامه شیراز نوین

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با تأکید بر اینکه آژانس بارها پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام را تأیید کرده است گفت: اتحادیه اروپا متعهد به اجرای کامل و مؤثر توافق هسته‌ای است و خواهد بود.
به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از اظهارات خصمانه و توهین‌آمیز وزیر امور خارجه آمریکا علیه کشورمان با انتشار بیانیه‌ای به ادعاهای وی واکنش نشان داد.
بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا موگرینی در این بیانیه آورده است مابه سخنرانی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به دقت گوش دادیم که نه‌تنها در ایران مورد توجه بود بلکه از سوی تمام کسانی که از برنامه جامع اقدام مشترک (‌برجام‌) حمایت می‌کنند شنیده شد.
توافق هسته‌ای با ایران و ادامه پشتیبانی از آن دستاوردهای بزرگ دیپلماسی بین‌المللی است که تضمین می‌کند ظرفیت‌های هسته‌ای ایران کماکان صرفاً برای اهداف صلح‌آمیز خواهد بود.
وی ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌تاکنون 10‌بار تأیید کرده است که ایران به طور کامل به اجرای تمامی ‌تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش پایبند بوده و همچنان به آن عمل می‌کند. آژانس علاوه‌بر‌این تأکید کرده است که تمامی ‌دسترسی‌های مورد درخواستش برای انجام این مأموریت در ایران فراهم بوده است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد: برجام نتیجه بیش از یک‌دهه مذاکرات پیچیده و سخت بر مبنای رویکرد دوگانه و بنابراین بهترین نتیجه ممکن است. اتحادیه اروپا به ادامه اجرای مؤثر و کامل برجام تا زمانی که ایران نیز به تمامی‌ تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش پایبند باشد است و خواهد بود.
موگرینی در ادامه خاطر‌نشان کرد:‌ این توافق متعلق به جامعه بین‌الملل بوده که در شورای امنیت سازمان ملل نیز به تصویب رسیده است. جامعه بین‌الملل از تمامی‌ طرف‌ها انتظار دارد تا به تمامی ‌تعهداتی که دو‌سال پیش ملزم به انجام آن شده‌اند پایبند باشند. عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران بخش‌های ضروری از این توافق هستند که باید توسط جامعه بین‌الملل اجرا شود.
وی همچنین تأکید کرد: برجام هیچگاه برای رسیدگی به تمامی ‌مسائل مربوط به ایران طراحی نشده است نگرانی‌های مربوط به نقش منطقه‌ای ایران، تروریسم و عدم رعایت حقوق بشر همواره به طور مرتب توسط اتحادیه اروپا با تهران مطرح شده است و در حقیقت اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را برای تغییر رفتار ایران اجرایی می‌کند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان بیانیه خود آورده است: سخنرانی وزیر پمپئو مشخص نکرده است که خروج از برجام چگونه منطقه را از تهدید اشاعه هسته‌ای امن‌تر کرده و خواهد کرد و به‌علاوه مشخص نیست که چگونه ما را در موضعی بهتر برای نفوذ در ایران در زمینه‌های خارج از برجام قرار می‌دهد. هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی