[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۸
  • دوره جدید

طراوت پوست و موی خود را به ‌این میوه بسپارید، روزنامه شیراز نوین

عناب خشک و دمنوش و چای عناب برای درمان سرطان، کاهش استرس و از بین بردن افسردگی مؤثر است و استفاده از آن باید با مشورت پزشک صورت بگیرد. به گزارش صدآنلاین، برای بیش از 4.000 سال است که ‌این میوه کشت می‌شود، درخت عناب خشک شده که با نام زیزیفوس نامیده می‌شود، یک میوه گردویی مشابه با خرما و انجیر است؛ در چین، جایی که عناب از آن پدید آمد، پزشکان طب سنتی برای طولانی مدت، از خواص دارویی آن استفاده کردند. قبلاً به طور عمده، فقط در چین محدود بود، اما در حال حاضر در بسیاری از نقاط جهان، از جمله جنوب اروپا و جنوب ‌ایالات متحده، رشد می‌کند. 
ارزش غذایی عناب خشک:
به گفته mdidea.com، وب سایت یک شرکت چینی که در عصاره‌های گیاهی متخصص است، می‌گوید: این میوه‌ها، غنی از کربوهیدرات‌ها هستند و همین طور مقادیر زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را دارا می‌باشند. در 100 گرم عناب خشک شده، در مجموع 350 کالری وجود دارد عناب خشک شده حاوی 84 گرم کربوهیدرات، 7.3 گرم پروتئین، 4 گرم فیبر رژیمی‌ و 1.2 گرم چربی است؛ ‌این میوه حاوی حدود 300 میلی‌گرم ویتامین C و 125 میلی‌گرم ویتامین A، و 2.8 میلی‌گرم نیاسین، 0.2 میلی‌گرم ریبوفلاوین، 0.1 میلی‌گرم تیامین، 1050 میلی‌گرم پتاسیم، 168 میلی‌گرم فسفر، 130 میلی گرم کلسیم، 12 میلی‌گرم سدیم و 3.5 میلی‌گرم آهن است. عناب خشک، همچنین حاوی طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی غنی از آنتی‌اکسیدان، از جمله ساپونین‌ها و فلاونوئیدها است، در ‌این بخش از سلامت نمناک و در ادامه خواص میوه‌ها و سبزیجات نوبت به میوه عناب خشک شده رسید ؛ فراموش نکنید که قبل از استفاده از عناب خشک یا هر گونه داروی گیاهی دیگر، با پزشک خود مشورت کنید چرا که شرایط جسمی ‌برخی افراد به دلیل تفاوت و وضعیت‌های حساس نمی‌توانند از هر خوردنی حتی طبیعی استفاده کند.
خواص ضد سرطان:
یک تیم محققین ‌ایرانی، در مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی مشهد، آزمایش‌های آزمایشگاهی را انجام دادند، تا توانایی عصاره عناب خشک را برای مهار رشد و یا ‌ایجاد مرگ سلولی، در انواع سلول‌های سلولی تومور انسانی بررسی شود. دانشمندان، از آزمون رنگ سنجی mtt برای اندازه گیری درجه عصاره عناب خشک استفاده کردند تا ببینند کدام درجه رنگی از آن می‌تواند باعث کاهش تکثیر سلول‌های تومور شود اگر چه عصاره عناب، مانع تکثیر سلول‌های توموری در تمام سطوح می‌شود، اما بیشترین اثر را در برابر سلول‌های لوسمی ‌یورکات نشان می‌دهد. محققان گفته‌اند که یافته‌های آن‌ها در گزارش فوریه 2008، در مورد «فناوری‌های سیتوتو» نشان می‌دهد که یافته‌های آن‌ها، خواص سیتوتوکسیس در مقابل انواع مختلف سلول‌های سرطانی وجود دارد و اثبات شده و مطالعات دیگر نشان داده‌اند که مکانیسم مورد استفاده از عناب به خوبی کار می‌کند.
نقص شناختی را تغییر می‌دهد:
محققان کره جنوبی، بر روی 50 گیاه دارویی سنتی آزمایشی انجام داده‌اند، برای پیدا کردن یک ماده که می‌تواند کولین استیل ترانسفراز را فعال کند و باعث کاهش یا حتی باعث از بین رفتن معایب شناختی ناشی از آمینوز ناشی از فراموشی اسکوپولامین می‌شود. طی آزمایشی، محققان سیس9 اکتادکنوامید و اولامیدش را جدا کردند. این مشتق از جوجوبا، در آزمایش in-vitro بیشترین اثر فعال کنندگی را بر روی استیل ترانسفراز کولین نشان داد هنگامی‌که اولئامید، به موش‌هایی که در آن‌ها اختلال شناختی از لحاظ شیمیایی القا شده بود، تزریق شد، حیوانات بهبود سریع نقص‌های شناختی را نشان دادند. هنگامی‌که موش‌ها با اولئامید درمان شده بودند، قبل از تجویز اسکولوپامین، مشتقات عناب از آن‌ها در برابر اختلال شناختی محافظت می‌کرد.محققان‌ این یافته‌های خود را در شماره ژوئن 2003 بیوشیمی، بیوتکنولوژی و بیوشیمی ‌منتشر کردند.
موارد استفاده از عناب خشک در پزشکی سنتی:
«راهنمای درمان گیاهی»، بریجیت مارس، پزشک گیاهی، گزارش داد که شفا دهنده‌های مردم، از عناب خشک شده برای طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی دارویی در طول قرن‌ها استفاده می‌شده است.خرمای خشک شده، در طب سنتی برای درمان آلرژی‌ها، اضطراب، افسردگی، اسهال، پوست خشک، خستگی، فشار خون بالا، بی‌خوابی، عرق شبانه، درد، تنگی نفس و استرس مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
فعالیت آنتی اکسیدانی
در حالی که اطلاعات تغذیه‌ای برای دمنوش‌ها در دسترس نیست، میوه‌ها، که برای تهیه دمنوش استفاده می‌شوند، شامل برخی از فنل‌ها، فلاونوئیدها و ویتامین C می‌باشند. این مواد مغذی، آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که سلول‌ها را در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنندکه سبب آسیب می‌شوند و ممکن است دارای بخشی از مسمومیت‌های پیری و همچنین بیماری‌های مزمن مانند: بیماری قلبی و سرطان باشد.
درمان یبوست:
یک مطالعه که در سال 2008 در مجله شیمی‌کشاورزی و مواد غذایی منتشر شد، اثرات دمنوش عناب را بر زمان عبور گوارش و ماده مدفوع در همسترها مورد آزمایش قرار گرفت. محققان دریافتند که ‌این دمنوش نه تنها زمان گذار از روده را بهبود می‌بخشد، بلکه سطح آمونیاک را در مدفوع کاهش می‌دهد و محققان نتیجه گرفتند که می‌تواند باعث کاهش فشار روده شود، در زمانی که در معرض مواد سمی ‌است با ‌این حال، مطالعات انسانی باید پیش از هر گونه ادعایی انجام شود.
فقدان شواهد برای اضطراب:
عناب، اغلب به عنوان یک نوع درمان برای اضطراب توصیه می‌شود اگر چه دمنوش، مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما محققان اثرات ضد اضطرابی عصاره دانه‌ این میوه را بر روی موش‌ها بررسی کرده‌اند. یک مطالعه که در سال 2000، در مجله اتنوفارماکولوجی انجام شد، دریافت که عصاره عناب باعث کاهش اضطراب در موش صحرایی می‌شود. با ‌این حال، اجزای موجود در عصاره، ممکن است در دمنوش وجود نداشته باشند و تا زمانی که تحقیق بر روی انسان انجام شود، هیچ ادعایی نمی‌تواند درست باشد. 
فقدان شواهدی بر بی خوابی:
بعضی‌ها، ممکن است برای بهبود خوابشان، دمنوش عناب را بنوشند، مطالعه‌ای از مجله اتنوفارماکولوجی اشاره کرد که افزایش مقدار عصاره‌ این دانه نیز باعث افزایش خواب در موش‌های صحرایی شده. با‌ این حال، بررسی که در سال 2012 انجام شده و در مجله پزشکی خواب منتشر شده است، اثرات طب گیاهی چینی در رابطه با بی خوابی را تجزیه و تحلیل کرده‌اند و نشان داده شده که هیچ کدام از روش‌ها مؤثر نبوده‌اند، چه به تنهایی و چه هنگامی‌که بخشی از یک فرمول گیاهی بودند و ترکیب می‌شدند.‌ این مطالعه، تنها بر روی عناب انجام نشده، اما به عنوان بخشی از یک ترکیب بوده و البته دمنوش عناب را مورد مطالعه قرار نداده بودند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی