[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

چهره، روزنامه شیراز نوین

به مناسبت زادروز یان فلمینگ
زنده به عشق 007

 

یان فلمینگ نویسنده سرشناس انگلیسی و خالق داستان‌های مشهور «جیمز باند» بود. فلمینگ خانواده ثروتمندی داشت و پدرش عضو پارلمان بریتانیا بود.او که متولد 1908 در لندن بود، پدر خود را در جنگ جهانی اول از دست داد. به کالج ایتن رفت و بعد به ارتش پیوست. فلمینگ در 1931 خبرنگار رویترز شد که این مسئله تأثیر بسیاری در موفقیت‌های بعدی وی به‌عنوان یک رمان‌نویس داشت. او با هدف کسب درآمد بیشتر، خبرگزاری را رها کرد و کوشید در دنیای سرمایه‌گذاری کاری برای خود پیدا کند، اما موفق نبود. با آغاز جنگ جهانی دوم، فلمینگ 
به درخواست دریادار جان گادفری، رئیس اداره اطلاعات و جاسوسی نیروی دریایی سلطنتی در این اداره به کار مشغول شد و در چند مورد طرح نقشه‌هایی برای مقابله با نیروهای آلمانی مطرح کرد.
او در 1940 طرح عملیاتی موسوم به «بی‌رحم» را داد که برابر با آن، نیروهای بریتانیایی برای به‌دست آوردن یک ماشین رمزگشا متعلق به نازی‌ها، ازطریق یکی از بمب‌افکن‌های توقیف‌شده دشمن در کانال مانش فرود می‌آمدند، با قایق نجات خود را به کشتی می‌رساندند و بعد روی عرشه می‌رفتند و خدمه را می‌کشتند و آنها را همان جا رها می‌کردند.
این نقشه به قدری عجیب بود که خیلی زود به‌فراموشی سپرده شد. فلمینگ پیشنهاد کرده بود خلبانی که برای انجام این مأموریت اعزام می‌شود «یک مرد مجرد قوی» باشد که بتواند شنا کند و 
به این ترتیب الگوی نخستین مأمور 007 شکل گرفت. فلمینگ اولین کتاب جیمز باند را با نام «کازینو رویال» در 1952 در 45سالگی نوشت.
دنیای پرخطر و پرزرق و برقی که او برای ابرجاسوس خود خلق کرد، بهترین راه برای فرار از فضای ملال‌آور بریتانیای پس از جنگ جهانی دوم بود. فلمینگ همان سال ازدواج کرد، اما زندگی زناشویی او چندان دوام نیاورد. اعتیاد شدید وی به الکل و سیگار همه چیز را به هم ریخت و او در 1964 در 56سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.
اگرچه فلمينگ در سال 1964 درگذشت، داستان‌های پليسی «جيمز باند» توسط نويسندگان ديگر ادامه پيدا كرد. از اين ميان می‌توان به «كينگزلی ايميس» با نام مستعار «رابرت ماركام»، «چارلی هيگسان» و «جان گاردنر» اشاره كرد. رمانی از اين مجموعه در سال 2008 با نام «شايد برای شيطان مهم باشد» توسط «سباستين فالكس» نوشته شد.
سری فيلم‌های «جيمز باند» مجموعه فيلم‌هايی است كه براساس شخصيت داستای اين مجموعه كتاب‌ها ساخته شده است. «جيمز باند» در رمان‌های فلمينگ با كد «007» كدگذاری شده بود.
نسخه‌های اوليه اين سری فيلم‌ها براساس رمان‌های اين نويسنده بود كه البته بعدها دارای خط داستانی مستقل خودش شد. اين سری فيلم‌ها به‌عنوان يكی‌از طولانی‌ترين سری فيم‌هايی كه در حال توليد باقی مانده به‌شمار می‌رود. شروع اين فيلم‌ها از سال 1962 آغاز شده و تا 2010 ادامه داشته است.
داستان‌های باند درفهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ قرار گرفت و بیش از ۱۰۰میلیون نسخه از آنها در سرتاسر جهان به فروش رفت. وی مجموعاً نویسنده ۱۴کتاب از مجموعه جیمز باند بود. 
در سال ۲۰۰۸ روزنامه تایمز، فلمینگ را چهاردهمین فرد در فهرست ۵۰نویسنده برتر بریتانیا از سال ۱۹۴۵ قرار داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی