[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۲
  • دوره جدید

شانس بالای کیخا برای کسب مدال در جاکارتا، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: بزرگ‌ترین رویداد ورزشی قاره‌ کهن در پیش است. کمتر از سه ماه دیگر تا بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی باقی مانده و حضور در این بازی‌ها برای تک‌تک ورزشکاران اهمیت زیادی دارد.
طبق لیست نهایی اعلام شده، در مجموع ۵۳۶ورزشکار از ایران راهی این بازی‌ها خواهند شد. در چند دوره اخیر بیشترین تعداد ورزشکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانجگو برمی‌گردد که ایران با ۳۶۱ورزشکار راهی چین شد و با عنوان چهارمی، بهترین نتیجه تاریخ را هم گرفت. در دوره قبلی تعداد ورزشکاران ریزش کرد و ۲۷۶ورزشکار راهی اینچئون کره جنوبی شدند. حالا کاروانی به اندونزی اعزام می‌شود که تقریباً ۲برابر دوره قبلی است و به همین دلیل، انتظار زیادی هم از ورزشکاران اعزامی می‌رود.
در دوره قبلی رقابت‌ها، 218ورزشکار مرد و 58ورزشکار زن از ایران راهی این رقابت‌ها شدند و در مجموع با کسب 21مدال طلا، 18نقره و 18برنز در مکان پنجم قرار گرفت. ایران در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو در رتبه چهارم قرار گرفته بود.
اما کاروان 536نفره‌ای که قرار است به جاکارتا اعزام شود، ورزشکارانی از این رشته‌ها را شامل می‌شود: دوچرخه‌سواری (جاده و پیست)، تیراندازی (اهداف ثابت، اهداف پروازی)، قایق‌رانی (روئینگ، کایاک، کانو، بادبانی)، شنا، شیرجه، واترپلو، دوومیدانی (پرتاب‌ها، سرعت،‌ نیمه‌استقامت)، سوارکاری (درساژ، پرش با اسب)، جودو، کوراش، جوجیستو، ژیمناستیک، سپک تاکرا، تیروکمان، فوتبال، تنیس روی میز، بوکس، رزمی، ‌کوهنوردی، کشتی، وزنه‌برداری، تکواندو، کاراته (کاتا و کومیته)، ووشو (تالو، ساندا)، بسکتبال (پنج نفره و سه نفره)، کبدی، شمشیربازی (سابر، اپه، فلوره)، والیبال (ساحلی و سالنی)، هندبال، سه‌گانه، اسکواش، تنیس،‌ بدمینتون و پاراگلایدر.
از هفته گذشته بررسی احتمال حضور ورزشکاران فارسی در این رقابت‌ها را آغاز کرده‌ایم و امروز نیز به ادامه این مبحث می‌پردازیم. 
در اولین قسمت از این بررسی‌ها، به سراغ رؤسای سه هیئت ورزشی استان رفتیم و با سوالاتی مختصر، پیش‌بینی آنها از حضور ورزشکارانشان در این رقابت‌ها را جویا شدیم. در آن میان، رئیس هیئت دوچرخه‌سواری تنها کسی بود که با اطمینان خاصی از حضور یک ورزشکار فارسی در بازی‌های آسیایی سخن گفت و از فرانک پرتوآذر به عنوان یکی از حاضران در این بازی‌ها و در رشته دوچرخه‌سواری کوهستان نام برد. اما رؤسای هیئت‌های دوومیدانی و جودو با تردید از حضور ورزشکارانشان در این رقابت‌ها سخن گفتند.
امروز و در دومین قسمت این بررسی، به سراغ سه رشته پرطرف‌دار دیگر رفتیم. رشته‌های ژیمناستیک، وزنه‌برداری و شنا. مانند هفته گذشته، این بار هم فقط یک ورزشکار از میان این سه هیئت به عنوان گزینه قطعی حضور در این بازی‌ها معرفی شد و از نظر رؤسای هیئت‌ها، حضور چند ورزشکار دیگر نیز در‌ هاله ابهام قرار دارد.
توانا: سعیدرضا کیخا تنها گزینه ماست و شانس زیادی برای کسب مدال دارد
عباسعلی توانا، مرد خوش‌نام ژیمناستیک فارس و رئیس هیئت استان در خصوص احتمال حضور ورزشکاران استان فارسی این رشته در بازی‌های آسیایی می‌گوید: ما در حال حاضر فقط یک سعیدرضا کیخا را داریم که شانس حضور در این رقابت‌ها را دارد. ما در رشته ترامپولین هم بازیکنان ملی‌پوشی داریم، اما این رشته در بازی‌های آسیایی وجود ندارد. فقط در بخش ژیمناستیک هنری اعزام داریم.
وی در خصوص میزان امیدواری‌اش به کسب مدال توسط کیخا گفت: شواهد این‌طور می‌گوید که می‌توانیم به مدال امیدوار باشیم. با توجه به اینکه ایشان چند مدال در سطح جهانی و آسیایی دارد، امیدوار هستیم این بار هم بتواند مدال کسب کند.
توانا در خصوص احتمال حضور مربی یا داوری از فارس در این بازی‌ها گفت: مربی فارسی در این بازی‌ها نخواهیم داشت، اما احتمال دارد یک داور داشته باشیم. در حال حاضر مدارک ناصر گلچین را گرفته‌اند و این احتمال وجود دارد که او به این مسابقات اعزام شود.
رئیس هیئت ژیمناستیک استان در انتها در خصوص اعزام نشدن ورزشکاران زن ایرانی در این رقابت‌ها گفت: بانوان ما به دلیل نوع پوششی که در این رشته وجود دارد، هیچ‌گاه به مسابقات برون‌مرزی اعزام نمی‌شوند.
رهایی: مصدومیت مانع از حضور وزنه‌برداران فارسی در تیم ملی شده است
علی رهایی رئیس هیئت وزنه‌برداری استان فارس در خصوص احتمال حضور وزنه‌برداران فارسی در بازی‌های آسیایی، ابتدا با ناامیدی و در انتها با امیدواری صحبت می‌کند: در بخش آقایان، جابر بهروزی و محمد زارعی شانس این را داشتند که در این بازی‌ها حضور پیدا کنند اما متأسفانه هر دو مصدوم شدند. امید زیادی به حضور این دو نفر در تیم ملی داشتیم و محمد زارعی به اردو هم دعوت شده بود، اما متأسفانه در مسابقات سوپرلیگ کشور مصدوم شد.
رهایی در خصوص احتمال وزنه‌برداران زن استان فارس در این رقابت‌ها با امیدواری بیشتری صحبت می‌کند: در بخش بانوان یک نفر را داریم که با وجود اینکه در رده سنی جوانان وزنه می‌زند، رکوردهای خوبی دارد و ممکن است به این رقابت‌ها اعزام شود. فاطمه یوسفی در فوق سنگین به اردوی تیم ملی دعوت شده و رکوردهای خوبی هم زده بود. اما باید ببینیم فدراسیون چه تصمیمی برای اعزام تیم بانوان می‌گیرد. اگر بنا به اعزام باشد، خانم یوسفی شانس حضور در این پیکارها را خواهد داشت.
رئیس هیئت وزنه‌برداری استان در انتها ابراز امیدواری کرد که دو ورزشکار مرد فارس هم بتوانند در این رقابت‌ها حضور پیدا کنند: محمد زارعی تلاش خودش را می‌کند و جابر بهروزی هم زیر نظر متخصص است و در حال مداواست. این دو نفر اگر به بازی‌ها برسند، صددرصد شانس مدال خواهند داشت. 
دبیر هیئت شنا، شیرجه و واترپلوی استان فارس: احتمال حضور یک بازیکن و یک مربی از فارس وجود دارد
برای گفت‌وگو با شهرام کمال‌زاده، ریاست هیئت شنا، شیرجه و واترپلو، با مشکلاتی مواجه شدیم! کمال‌زاده پس از چندبار پیگیری مداوم از سوی ما، در نهایت صحبت کوتاه درباره موضوع سوال ما را به دبیر هیئت واگذار کرد! 
روستا، دبیر هیئت شنا، شیرجه و واترپلوی استان فارس در خصوص احتمال حضور ورزشکاران این رشته در تیم ملی برای اعزام به جاکارتا گفت: در بخش شنا و شیرجه نماینده‌ای نداریم و فقط ممکن است بردیا پیروانی به تیم ملی واترپلو دعوت شود. 
وی در خصوص احتمال حضور یک مربی فارسی در این رقابت‌ها گفت: عباسعلی کشتکار که در دوره قبلی سرمربی تیم ملی شنا بود، هم اکنون به عنوان مدیرفنی تیم‌های ملی مشغول به فعالیت است و احتمالاً با همین سمت در این رقابت‌ها حضور خواهد داشت.
روستا در خاتمه خصوص شنای بانوان فارس گفت: به دلیل نوع پوشش، نمی‌توانیم از ایران نماینده‌ای به بازی‌های برون‌مرزی بفرستیم اما خانم فروزنده زرآور از فارس، مربی تیم ملی شنای بانوان است و قرار است در مسابقات کشورهای اسلامی حضور پیدا کنند. خانم حسن‌زاده هم یکی از اعضای تیم ملی شنای بانوان است.
در دوره گذشته این رقابت‌ها، احمدرضا جلالی در تیم ملی شنای ایران حضور داشت و به این رقابت‌ها اعزام شد. او در 50متر آزاد با ثبت زمان 23ثانیه و 74صدم ثانیه در رتبه ششم گروه خود قرار گرفت و در همان مرحله مقدماتی حذف شد. در 4 در 100متر مختلط نیز به همراه جمال چاووشی‌فر، مهدی انصاری و آرشام میرزایی شرکت کرد و در رتبه نهم قرار گرفت. همچنین در 10متر کرال سینه هم حضور داشت و در رتبه دوم گروه خود قرار گرفت و حذف شد.
بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی از 27مرداد آغاز می‌شود و تا یازده شهریور ادامه خواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی