[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

پشه‌ها چه کسانی را بیشتر نیش می‌زنند ، روزنامه شیراز نوین

یک متخصص پوست با اشاره به اینکه استفاده از لوسیون‌های حاوی اسانس شعمدانی مانع از نیش‌زدن پشه‌ها می‌شود گفت: بوی بدن برای پشه‌ها بسیار جذاب است و این مسئله سبب شده پشه‌ها برخی افراد را بیشتر از سایرین نیش بزنند.
دکتر محمد رضوانی اظهار کرد: برای مبارزه با گزش موجوداتی همچون شپش، گال، ساس و پشه،  باید عامل اصلی یعنی حشره را با سم‌پاشی، اتوکردن لباس‌ها و… از بین برد. وی با بیان اینکه واکنش بدن شدت علائم را در نیش حشرات تعیین می‌کند افزود: افرادی که حساس‌تر هستند اگر توسط پشه نیش زده شوند تا ساعت‌ها دچار خارش می‌شوند.
این متخصص پوست خاطرنشان کرد: هنگام گزش مقداری از بزاق پشه وارد بدن می‌شود که واکنش افراد به آن متفاوت است و این عامل سبب شده برخی افراد بنابر واکنش بدن خود عکس‌العمل نشان دهند. این متخصص پوست یادآور شد: استفاده از مواد حاوی دافع حشرات همچون کرم، اسپری و لوسیون‌ها که با منشأ گیاهی بوده و از معروف‌ترین آنها عصاره و اسانس شعمدانی است، موجب عوض شدن بوی بدن می‌شود، بنابراین پشه‌ها دیگر تمایلی به نیش زدن ندارند. همچنین در زمان‌های قدیم برای دور کردن پشه‌ها از گلدان‌های شعمدانی استفاده می‌شد. رضوانی با اشاره به اینکه استفاده از لوسیون‌های حاوی شعمدانی سبب شده بدن ۶ تا ۷ساعت بویی پیدا کند که برای پشه‌ها خوشایند نیست گفت: پوشیدن لباس‌های مناسب و آستین‌دار سبب پوشیده‌تر شدن بدن می‌شود و پشه‌ها نمی‌توانند به راحتی نیش بزنند. همچنین استفاده از آبلیمو که برخی افراد به روش سنتی استفاده می‌کنند می‌تواند دافع حشرات باشد، اما تأثیر آن بسیار کم است. حتی استفاده از ادکلن‌های با اسانس چوب نیز در برخی از افراد می‌تواند دافع حشرات باشد. اما بهتر است از لوسیون‌های اثبات شده دافع حشرات که در داروخانه‌ها موجود است استفاده شود. این متخصص پوست در پاسخ به این سوال که در زمان گزیده شدن توسط حشرات چه اقداماتی باید انجام شود گفت: در واکنش‌های کم از پماد‌های حاوی کالامین که ضدخارش است برای تمامی گروه‌های سنی می‌توان استفاده کرد. همچنین پماد‌های حاوی کورتون نیز وجود دارد که باید به صورت محدود در نواحی که مخصوص پوست پا، دست یا گردن است استفاده شود. رضوانی اضافه کرد: گاهی در زمان گزش حشرات عفونت نیز انتقال می‌یابد و اگر پشه قبلاً روی زخم آلوده قرار گرفته باشد، با نیش زدن فرد بعدی می‌تواند آن را نیز در معرض عفونت قرار دهد و حتی دیده شده پشه نیز می‌تواند سالک را منتقل کند.وی گفت: اگر فرد با گزش حشرات دچار تب، لرز و حالت تهوع یا محل گزیده شده سیاه شود و فرد احساس تنگی نفس کند، باید بلافاصله به بیمارستان ارجاع داده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی